Nieoficjalnie wiemy, że sobotnia konwencja Prawa i Sprawiedliwości, w której wezmą udział lider rządzącego ugrupowania Jarosław Kaczyński oraz premier Mateusz Morawiecki, odbędzie się w gminie Bogatynia. Komentatorzy wiążą to z sytuacją prawną wokół Kopalni Turów, co do której wypowiedziała się ostatnio Krajowa Rada Sądownictwa.
Wczoraj zdecydowano, że zamiast wcześniej zaplanowanego wydarzenia w Łodzi, zorganizowany zostanie plenerowy event zlokalizowany w pobliżu Kopalni Turów. Spotkanie ma być zorganizowane w przestrzeni otwartej, aby każda zainteresowana osoba mogła w nim uczestniczyć. Wprawdzie w oficjalnych mediach partii nie ma jeszcze potwierdzenia, ale przeniesienie i zmiana formatu spotkania z wyborcami jest oceniana przez komentatorów, jako pragmatyczna i symboliczna. Spodziewane są bowiem wystąpienia liderów Prawa i Sprawiedliwości zarówno o charakterze programowym, jak związanym z sytuacją wokół Kopalni Turów. Zmianę lokalizacji spotkania z Łodzi na Dolny Śląsk zapowiedział nowy szef sztabu wyborczego PiS europoseł Joachim Brudziński. Co ciekawe, event PiS będzie się toczył w Turowie w tym samym czasie, gdy swój wiec z wyborcami ma lider PO Donald Tusk we Wrocławiu.
Prawo i Sprawiedliwość zawsze jest blisko ludzkich spraw i blisko problemów Polaków. Dlatego odpowiadając na zaproszenie mieszkańców Dolnego Śląska sztab postanowił o zmianie formuły i miejsca naszego sobotniego wydarzenia.
— Joachim Brudziński 🇵🇱 (@jbrudzinski) June 19, 2023
Sytuacja Kopalni Turów od strony prawnej skomplikowała się po niedawnej decyzji Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, gdzie sędzia jednoosobowo wydał postanowienie o wstrzymaniu wydobycia, co relacjonowaliśmy w naszym portalu. Obok twardego stanowiska rządu z premierem Mateuszem Morawieckim i innych polityków Zjednoczonej Prawicy, podjęte zostały natychmiast działania prawne. Na wydane postanowienie WSA związane z wnioskiem kilku podmiotów z Niemiec, Czech i Polski, złożone zostały już dwa zażalenia. Pierwsze złożyła należąca do Grupy PGE spółka Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna będąca właścicielem kopalni w Turowie. Drugie zażalenie wpłynęło od Prokuratury Krajowej, o czym pisaliśmy w naszym portalu.
Pięć dni temu opublikowany został komunikat Krajowej Rady Sądownictwa o przeprowadzeniu tzw. lustracji Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie w związku z wydanym przez ten sąd postanowieniem. Czytamy w komunikacie między innymi, że postanowienie zabezpieczające WSA skutkuje faktycznym zaprzestaniem wydobycia węgla przez Kopalnię Turów – Oddział PGE GiEK S.A, z siedzibą w Bełchatowie. Doniesienia medialne na ten temat wywołały niepokój pracowników kopalni, którzy obawiają się o utratę pracy i spowodowały negatywną reakcję społeczną z racji istotnego znaczenia kopalni dla bezpieczeństwa polskiego systemu energetycznego. Kopalnia Turów jest w wykazie obiektów infrastruktury krytycznej, do których ochrony zobowiązane są wszystkie organy władzy państwowej. Z komunikatu wynika, iż członkowie Rady uznali, że istotne jest wyjaśnienie motywów postanowienia WSA w Warszawie i zdobycie dokładnych informacji na temat tej sprawy.
Foto: premier.gov.pl
Komentowane 1