Budowa obwodnic miast staje się na Dolnym Śląsku drogowym standardem. Przybędzie też przystanków kolejowych.

Bardzo realna jest szansa, że do wykazu planowanych przedsięwzięć dołączy Boguszów-Gorce. Członek zarządu województwa dolnośląskiego Tymoteusz Myrda poinformował, że urząd marszałkowski złożył już wnioski do Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg na rok 2022. Samorząd regionu chce zdobyć dofinansowanie dla trzech obwodnic:

  • Boguszowa-Gorców (w ciągu drogi wojewódzkiej 367) o długości ok. 5,16 km,
  • Obornik Śląskich (w ciągu drogi wojewódzkiej 340) o długości ok. 6,3 km,
  • Bolesławca – II etap (w ciągu drogi wojewódzkiej 297) o długości ok. 6 km.

Wybudowanie tych dróg kosztować może prawie 210 mln zł, z czego wartość obwodnicy Boguszowa-Gorców to kwota ok. 80 mln zł. Wstępna ocena wniosku, który już Dolnośląska Służba Dróg i Kolei skierowała do rozpatrzenia w Ministerstwie Infrastruktury, spodziewana jest w III kwartale br.

To niezwykle ważny projekt w kontekście ciągłości komunikacyjnej z budowaną drogą ekspresową S3 oraz dla zapewnienia bezpieczeństwa i poprawy jakości życia w naszym mieście – mówi p.o. burmistrza Boguszowa-Gorc Krzysztof Kumorek.

Jak już informowaliśmy w naszym portalu, obok siedmiu lokalizacji w ramach ogólnopolskiego rządowego programu „100 Obwodnic” (w tym Złotego Stoku) dobiega końca olbrzymia inwestycja, jaką jest obejście Wałbrzycha i postępuje analogiczny projekt w Dzierżoniowie. Pojawiła się niedawno inicjatywa budowy obejścia Szalejowa Górnego i Kamieńca Ząbkowickiego. W 2014 r. oddano też do użytku I etap obwodnicy Ząbkowic Śląskich, ale projekt od tego czasu nie jest kontynuowany.

Warto dodać, że w maju br. miasto Boguszów-Gorce zostało wpisane do rządowego programu „200 Przystanków”, w ramach którego do 2025 r. ma być wybudowanych lub zmodernizowanych 200 przystanków kolejowych w całej Polsce. Na liście tej – w subregionie sudeckim – znalazły się także: Świdnica-Zawiszów, Strzelce Świdnickie, Piotrowice Świdnickie i właśnie Boguszów-Gorce Dzikowiec.

Komentarze

Zostaw swój komentarz