Niesztampowo i z pewnością bliżej mieszkańców – tak samorząd Świdnicy chce uczcić twórczość Cypriana Kamila Norwida i Stanisława Lema. Zaplanowane już inicjatywy związane są z podjętymi przez Sejm RP uchwałami o ustanowieniu roku 2021 czasem szczególnego uznania dla obu wybitnych twórców polskiej literatury.

We wrześniu br. przypadać będzie 200. rocznica urodzin Cypriana Kamila Norwida – charyzmatycznego twórcy epoki romantyzmu, poety, prozaika, dramatopisarza, rzeźbiarza, malarza i rysownika. Samorząd chce nadać szczególną rangę wydarzeniom, które mają na celu przybliżenie postaci patrona Miejskiej Biblioteki Publicznej.

Już teraz wiadomo, że do końca roku po ulicach Świdnicy kursować będzie „Norwidobus”. Pasażerowie autobusu komunikacji miejskiej mogą sięgać po dzieła Cypriana Kamila Norwida z półki zainstalowanej w pojeździe. Autobus, oprócz atrakcyjnej wizualizacji poświęconej rocznicy urodzin i pokazującej jeden z piękniejszych cytatów Norwida, w środku ma zamontowany regał, który jest wypełniony książkami dla pasażerów, które można czytać w trakcie jazdy, które można zabrać do domu, a nawet na zasadzie dzielenia się książką można przynieść z domu i zostawić dla drugiej osoby. Są tutaj książki dla najmłodszych i literatura dla starszych.

To mobilna biblioteka na kółkach. Oprócz tego na monitorze, który znajduje się w autobusie i na monitorach w większości autobusów jeżdżących po Świdnicy będzie wyświetlana prezentacja twórczości Cypriana Kamila Norwida – ciekawostki z życia, cytaty, grafiki, bo trzeba wiedzieć, że Norwid był autorem niesamowitych grafik – informuje dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej Świdnicy Ewa Cuban.

Także we wrześniu br. obchodzone będzie 100-lecie urodzin Stanisław Lema. Pisarz jest uznawany za najwybitniejszego przedstawiciela polskiej fantastyki i jednego z najpoczytniejszych pisarzy science-fiction na świecie.

Świdnicka Miejska Biblioteka Publiczna już przeprowadziła konkurs techniczno-ekologiczny pn. „Kosmiczne eko”, inspirowany twórczością autora. Niebawem, na placu z dzikami, będzie można również zobaczyć wystawę pt. „Ocean”. Ponadto, biblioteka planuje w najbliższych tygodniach zaaranżować kolejne konkursy oraz warsztaty adresowane do mieszkańców. Natomiast już po wakacjach Świdnicki Ośrodek Kultury zaplanował m.in. kosmiczne urodziny Stanisława Lema nad Zalewem Witoszówka. Na imprezę złożyć się mają koncert muzyki elektronicznej i spotkania autorskie. Trwają także prace nad powstaniem muralu nawiązującego do osoby Stanisława Lema i jego twórczości.

Poprzez literaturę możemy dziś rozbudzać zainteresowania oraz ciekawość świata. Książki stały się dziś jedną z „bezpiecznych” możliwości kontaktu ze światem kultury oraz rozwijania wyobraźni – mówi zastępca prezydenta Świdnicy Szymon Chojnowski.

W ubiegłym tygodniu na świdnickiej mapie kultury pojawił się nowy punkt. Na osiedlu Kraszowice otwarta została Filia Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Cypriana Kamila Norwida. Nowa książnica ma ponad 90-metrową przestrzenią podzieloną pomiędzy wypożyczalnię, czytelnię oraz strefę dla dzieci i taras. Obiekt jest przystosowany dla osób z niepełnosprawnościami.

Mieszkańcy zyskali nowe, wielopokoleniowe centrum kulturalne, które mam nadzieję będzie służyć wszystkim mieszkańcom dzielnicy – zapewnia prezydent Świdnicy Beata Moskal-Słaniewska.

Komentarze

Zostaw swój komentarz