Rozwój infrastruktury drogowej w województwie dolnośląskim nie zatrzymuje się mimo epidemicznych przeciwności. W ramach rządowego programu budowy 100 obwodnic, w naszym regionie powstanie 7 nowych obwodnic.

Prace projektowe trwają dla obwodnic Głogowa, Kaczorowa i Oławy. Dla obwodnic Legnicy, Milicza i Międzyborza ogłosiliśmy przetargi na opracowanie koncepcji programowej. Do końca roku planowane jest ogłoszenie przetargu na dokumentację przygotowawczą dla obwodnicy Złotego Stoku – informuje wrocławski oddział Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.

Przypomnijmy, gdzie powstaną obwodnice miast, dzięki którym zarówno mieszkańcy, jak i podróżujący zyskają na bezpieczeństwie.

 • Obwodnica Głogowa w ciągu DK12

To inwestycja mająca poprawić przepustowość układu komunikacyjnego. Stanie się też fragmentem połączenia nowo wybudowanych dróg ekspresowych S3 i S5 na terenie województwa dolnośląskiego, lubuskiego i wielkopolskiego. Jak zaznaczają przedstawiciele GDDKiA dzięki tej obwodnicy „Głogów zyska nową przeprawę przez Odrę”. Pomysłodawcom zależy na wyeliminowaniu ruchu tranzytowego na terenie Głogowa, a co za tym idzie poprawienie jakości życia i zwiększenie bezpieczeństwa głogowian.

 • Obwodnica Kaczorowa w ciągu DK3

Umowę podpisano już w 2019 roku. Celem drogowców jest zwiększenie przepustowości w Kaczorowie. Inwestycja zakłada zwiększenie bezpieczeństwa ruchu dalekobieżnego aż do granicy z Czechami, ale i ruchu regionalnego. Drogowcy zapewniają, że poprawie ulegnie połączenie Jeleniej Góry z węzłem S3 w Bolkowie.

 • Obwodnica Oławy w ciągu DK94

Umowa podpisana została we wrześniu. Jej podstawowym założeniem jest wyprowadzenie ruchu tranzytowego z Oławy. Poprzez ciąg komunikacyjny drogi krajowej nr 94 w Oławie gromadzą się często utrudnienia drogowe. Budowa obwodnicy usprawni także funkcjonowanie Oławskiej Podstrefy Wałbrzyskiej Strefy Ekonomicznej.

 • Obwodnica Legnicy w ciągu DK94

W ramach tej inwestycji w Legnicy zostanie ograniczony ruch tranzytowy – zwłaszcza w centrum miasta. Dzięki tej koncepcji zwiększy się bezpieczeństwo mieszkańców. – „Inwestycja poprawi również warunki i bezpieczeństwo dla ruchu dalekobieżnego i regionalnego, biegnącego zarówno w układzie wschód-zachód wzdłuż DK nr 94, jak i od północy, w tym usprawni połączenie tego kierunku z autostradą A4.” – zapewnia GDDKiA. Inwestycja zostanie przeprowadzona we współpracy z Miastem Legnica.

 • Obwodnica Milicza w ciągu DK15

GDDKiA ogłosiła przetarg na opracowanie dokumentacji STEŚ wraz z elementami koncepcji programowej dla obwodnicy Milicza. Podstawowym celem budowy obwodnicy Milicza jest wyprowadzenie ruchu, jaki generuje się w mieście poprzez przebieg drogi krajowej nr 15 przez centrum miasta. Korytarz jest ważnym szlakiem drogowym.

 • Obwodnica Międzyborza w ciągu DK25

Celem inwestycji jest budowa obwodnicy wraz z obejściem sąsiadujących miejscowości Ose, Górzyca i Oska Piła w ciągu drogi krajowej nr 25. Pozwoli ona na poprawę przepustowości układu komunikacyjnego łączącego drogę ekspresową S8 z nowo wybudowaną obwodnicą Ostrowa Wielkopolskiego. – „Obwodnica Międzyborza pozwoli na wyeliminowanie ruchu tranzytowego z centrum miasta, charakteryzującego się ścisłą zabudową mieszkaniową”. – dodają drogowcy.

 • Obwodnica Złotego Stoku w ciągu DK46

Droga krajowa nr 46 generuje w Złotym Stoku ogromny ruch tranzytowy. Obwodnica pozwoli na uniknięcie tego problemu. Głównym celem budowy obwodnicy Złotego Stoku jest wyprowadzenie ruchu tranzytowego, przenoszony jezdnią drogi krajowej nr 46. Strumień pojazdów kieruje się od Opola i autostrady A4 w kierunku Kotliny Kłodzkiej i dalej do przejścia w Kudowie-Zdroju. Obwodnica ma radykalnie poprawić bezpieczeństwo mieszkańców oraz zwiększyć się dostępność do okolicznej bazy turystycznej. W tym roku planowane jest ogłoszenie przetargu na dokumentację STEŚ wraz z elementami koncepcji programowej.

 

Grafika: pixabay.com

5 Komentarze

 1. A gdzie obwodnica Świdnicy?

  1. Świdnica będzie miała ekspresówkę.

 2. […] W ramach programu budowy 100 obwodnic w Polsce – na terenie województwa dolnośląskiego powstanie 7 obwodnic: […]

 3. […] Ogłoszono także przetarg na dokumentację projektową obwodnicy Złotego Stoku, która powstanie w ramach rządowego programu „100 obwodnic”. W ciągu drogi krajowej nr 8 na wysokości ul. Zajęczej w Kłodzku powstanie sygnalizacja […]

 4. […] już informowaliśmy w naszym portalu, obok siedmiu lokalizacji w ramach ogólnopolskiego rządowego programu „100 Obwodnic” (w tym Złotego Stoku) dobiega końca olbrzymia inwestycja, jaką jest obejście Wałbrzycha i […]

Zostaw swój komentarz