Prace budowlane obwodnicy Wałbrzycha realizowane przez Budimex są zaawansowane na poziomie 65%. Na budowie pracuje każdego dnia ok. 350 osób i 170 jednostek sprzętowych przy realizacji m.in. robot ziemnych i nawierzchniowych, prac brukarskich, kanalizacji deszczowej oraz oświetlenia drogowego.

Obwodnica Wałbrzycha to ważny projekt z perspektywy mieszkańców miasta. Droga poprawi komfort i szybkość komunikacji do zakładów pracy, szkół oraz obiektów publicznych. Obwodnica Wałbrzycha realizowana jest od ubiegłego roku. Zakończenie prac planowane jest na czerwiec 2021 r. Wartość inwestycji to kwota ok. 400 mln zł, z czego prawie 300 mln zł to wsparcie rządowe przyznane w 2017 r.

Na tzw. starej części obwodnicy trwają prace związane z montażem ekranów akustycznych. Wykonywana jest również konstrukcja z koszy gabionowych na skarpach. Na estakadzie ES/Z/5 została zabetonowana jezdnia prawa ustroju niosącego, natomiast nitka lewa jest w trakcie szalowania i zbrojenia. Dochodzący do estakady lewy mur oporowy z koszy gabionowych został wykonany w całości, prawa strona jest w trakcie realizacji.

Przy rondzie TESCO trwają zaawansowane prace brukarskie. Nieopodal na prawej jezdni ul. Łączyńskiego wykonywana jest stabilizacja gruntu pod przyszłe roboty nawierzchniowe. Wiadukt przy ul. Reja w zakresie robót żelbetowych i asfaltowych wykonany jest w 100%. Obecnie trwa montaż barier energochłonnych i niebawem rozpocznie się montaż elementów ekranów akustycznych. Kładka położona przy ul. Św. Kingi wykonana jest w 98%, pozostał do wykonania początkowy bieg schodowy o wys. 1,5 m oraz montaż pozostałych barier.

W wybranych miejscach konieczność wprowadzenia zmian do projektu budowlanego, co jest poza odpowiedzialnością generalnego wykonawcy, od dłuższego czasu wstrzymuje postęp prac. Tak jest na wysokości ul. Reja, placu Grunwaldzkiego czy skrzyżowania ul. Starachowickiej oraz ul. Żeromskiego.

W niedawnej wypowiedzi publikowanej w naszym portalu wicemarszałek Dolnego Śląska Grzegorz Macko podkreślał, że budowa obwodnicy Wałbrzycha jest największym zadaniem drogowym, jakie obecnie jest prowadzone w subregionie sudeckim. Jak mówił samorządowiec warto wytłumaczyć genezę pochodzenia środków na jej budowę, bo czasami mieszkańcy Wałbrzycha mogą odnieść wrażenie, że rząd głównie zabiera, a Unia głównie daje. Być może jest to spowodowane fatalnymi doświadczeniami Wałbrzycha sprzed 2015 roku, kiedy wsparcie na jakie mogło liczyć miasto było ponurym żartem. Jeszcze kilka lat temu trudno było znaleźć osobę, która wierzyłaby, że projekt obwodnicy Wałbrzycha zostanie kiedykolwiek zrealizowany.

 • BUDIMEX SA jest spółką z pięćdziesięcioletnią tradycją, która ma znaczący udział w rozwoju gospodarczym Polski. W okresie 50 lat istnienia firmy zrealizowanych zostało tysiące nowoczesnych inwestycji infrastrukturalnych, kubaturowych i przemysłowych. Kultura innowacyjności, doskonalenie i kierowanie się zasadami zrównoważonego rozwoju pozwoliły spółce zdobyć pozycję lidera polskiego rynku budowlanego. Jest ona obecna nie tylko na rynku polskim, ale też zagranicznym.
 • Stopniowo zwiększa swoje zaangażowanie w sektorze facility management (obsługa nieruchomości i obiektów infrastruktury) oraz gospodarki odpadami. Od 1995 roku spółka notowana jest na warszawskiej GPW, a od roku 2011 wchodzi w skład indeksu RESPECT – najbardziej odpowiedzialnych spółek giełdowych.
 • Jej inwestorem strategicznym jest hiszpańska firma o globalnym zasięgu – Ferrovial. W skład grupy wchodzą: Budimex Nieruchomości i Mostostal Kraków. Jest jednym z sygnatariuszy Porozumienia dla Bezpieczeństwa w Budownictwie – inicjatywy utworzonej w 2010 r., zrzeszającej największych generalnych wykonawców w Polsce w celu podniesienia poziomu bezpieczeństwa pracy w branży budowlanej.
Poprzez: PAP MediaRoom / www.media.budimex.pl  

4 Komentarze

 1. Ponury żart to wasze inwestycje -PiSowskie. Jak wszyscy Wałbrzyszanie pamiętają część obwodnicy powstała znacznie wcześniej i bez poniżania innych. Powstały też zakłady Wałbrzyskiej Strefy. Plany i rozpoczęcie inwestycji było na pewno przed 2015 r , jak i obwodnicy Kłodzka i tak jak tam , tu przypisuje się sobie zasługi, choć to na pewno Wielichowska z ekipą walczyła i wygrała ta obwodnicę.
  Kłamstwa .

  1. Bo PiS żeby wygrać musi kłamać i ludzie dają się nabierać. Na obwodnicę dostało miasto kasę z Unii Europejskiej i miasto musieli 50 milionów mieć swojego wkładu. Jak czytamy obwodnica jest z programu na lata 2014-2020. To ktoś ten program musiał wcześniej zrobić przed 2014 roku, a dopiero PiS jest od 2015 roku, czyli nieźle kłamstwo.

 2. Potwierdza ten żart te wasze inwestycje -PiSowskie. Jak wszyscy Wałbrzyszanie pamiętają część obwodnicy powstała znacznie wcześniej i bez poniżania innych. Powstały też zakłady Wałbrzyskiej Strefy. Plany i rozpoczęcie inwestycji było na pewno przed 2015 r , jak i obwodnicy Kłodzka i tak jak tam , tu przypisuje się sobie zasługi, choć to na pewno Wielichowska z ekipą walczyła i wygrała ta obwodnicę.
  Kłamstwa .

 3. Luksusowy ten żart te wasze inwestycje -PiSowskie. Jak wszyscy Wałbrzyszanie pamiętają część obwodnicy powstała znacznie wcześniej i bez poniżania innych. Powstały też zakłady Wałbrzyskiej Strefy. Plany i rozpoczęcie inwestycji było na pewno przed 2015 r , jak i obwodnicy Kłodzka i tak jak tam , tu przypisuje się sobie zasługi, choć to na pewno Wielichowska z ekipą walczyła i wygrała ta obwodnicę.
  Kłamstwa .

Zostaw swój komentarz