Dzisiaj nadeszła dobra wiadomość dla Złotego Stoku. Minister Infrastruktury zatwierdził program budowy obwodnicy Złotego Stoku w ciągu drogi krajowej nr 46. Powstanie 14-kilometrowy nowy odcinek drogi klasy „GP” (głównej o ruchu przyspieszonym).

O wpisaniu tej inwestycji, jako jednej z siedmiu w województwie dolnośląskim, do rządowego programu budowy 100 obwodnic na lata 2020 – 2030 mówił premier Mateusz Morawiecki w trakcie spotkania z mieszkańcami Złotego Stoku w lutym br. Wydarzenie to relacjonowaliśmy w naszym portalu. Głównym celem budowy obwodnicy Złotego Stoku jest wyprowadzenie z tej miejscowości ruchu tranzytowego, prowadzącego od Opola i autostrady A4 w kierunku Kotliny Kłodzkiej i do przejścia w Kudowie Zdroju.

Mieszkańcy Złotego Stoku od lat apelowali o budowę obwodnicy ich miasta. Obecny rząd, dzięki Programowi budowy 100 obwodnic, odpowiada na te postulaty. Obwodnica usprawni komunikację, odciąży ruch tranzytowy oraz przyczyni się do podniesienia potencjału rozwojowego miasta i regionu. Cieszę się, że rząd premiera Mateusza Morawieckiego dostrzega potrzeby Polaków mieszkających w każdym regionie naszego kraju – w tym i na Dolnym Śląsku – powiedział szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów minister Michał Dworczyk.

Inwestycja poprawi przepustowość układu komunikacyjnego województwa dolnośląskiego oraz stanowić będzie fragment połączenia obecnie projektowanej drogi ekspresowej S8 Wrocław – Kłodzko z województwem opolskim i przejściami granicznymi z Republiką Czeską. Obwodnica Złotego Stoku to nowe zadanie, dla którego nie były wcześniej prowadzone prace przygotowawcze. Podpisanie umowy z wykonawcą dokumentacji technicznej obwodnicy przewidziano na pierwszy kwartał 2021 r., a roboty budowlane są planowane w latach 2027 – 2030. Do końca 2020 r. ogłoszony ma być przetarg na dokumentację STEŚ wraz z elementami koncepcji programowej.

Jak mówił dzisiaj wiceminister infrastruktury Rafał Weber poza decyzją o zatwierdzeniu budowy obwodnicy Złotego Stoku uruchomiono także prace przygotowawcze dla pozostałych pięciu obwodnic na Dolnym Śląsku. Dzięki nim mieszkańcy tych miejscowości odetchną od ruchu tranzytowego, przebiegającego przez ścisłą zabudowę miejską – powiedział wiceminister. W trakcie uzgodnień jest jeszcze obwodnica Głogowa, gdzie trwają prace analityczne nad przebiegiem nowej drogi.

W ramach programu budowy 100 obwodnic w Polsce – na terenie województwa dolnośląskiego powstanie 7 obwodnic:
 • Obwodnica Głogowa w ciągu drogi krajowej nr 12,
 • Obwodnica Kaczorowa w ciągu drogi krajowej nr 3,
 • Obwodnica Legnicy w ciągu drogi krajowej nr 94,
 • Obwodnica Międzyborza w ciągu drogi krajowej nr 25,
 • Obwodnica Milicza w ciągu drogi krajowej nr 15,
 • Obwodnica Oławy w ciągu drogi krajowej nr 94,
 • Obwodnica Złotego Stoku w ciągu drogi krajowej nr 46.

4 Komentarze

 1. Kompletna bzdura. Mało , to kpina z milionów ludzi i żąglowanie ich nadziejami. Pytanie pierwsze :
  – powstanie przed stocznią, fabryka samochodów elektrycznych i CPL, czy po ?
  I drugie :
  – dlaczego wyłanianie planów jest 2021, a wykonawstwo 2027?
  Odpowiedź brzmi do wszystkiego tak samo – BO WYBORY MAJĄ WYGRAĆ

 2. Kosmiczna bzdura. Mało , to kpina z milionów ludzi i żąglowanie ich nadziejami. Pytanie pierwsze :
  – powstanie przed stocznią, fabryka samochodów elektrycznych i CPL, czy po ?
  I drugie :
  – dlaczego wyłanianie planów jest 2021, a wykonawstwo 2027?
  Odpowiedź brzmi do wszystkiego tak samo – BO WYBORY MAJĄ WYGRAĆ

 3. […] Jak już informowaliśmy w naszym portalu minister infrastruktury zatwierdził program budowy obwodnicy Złotego Stoku w ciągu drogi krajowej nr 46. Jeszcze w tym roku ogłoszony ma być przetarg na dokumentację STEŚ wraz z elementami koncepcji programowej. Powstanie 14-kilometrowy nowy odcinek arterii klasy „GP” (drogi głównej o ruchu przyspieszonym). Nowa arteria stanowić będzie fragment połączenia obecnie projektowanej drogi ekspresowej S8 Wrocław – Kłodzko z województwem opolskim i przejściami granicznymi z Republiką Czeską. Obecnie bardzo intensywny ruch drogą krajową nr 46 przecinającą obecnie Złoty Stok prowadzi od Opola i autostrady A4 w kierunku Kotliny Kłodzkiej i dalej do przejścia w Kudowie Zdroju. Podpisanie umowy z wykonawcą dokumentacji technicznej obwodnicy przewidziano na pierwszy kwartał 2021 r., a roboty budowlane są planowane w latach 2027 – 2030. […]

 4. […] krok formalny w kwestii budowy obwodnicy dotyczy także inwestycji w pobliżu Złotego Stoku. Jak już podawaliśmy w naszym serwisie, drogowe obejście tego miasta powstać ma w ramach rządowego programu „100 Obwodnic” i ma […]

Zostaw swój komentarz