Dolny ŚląskVIDEO

Wszyscy je znamy, ale nie znamy wszystkich – poznaj wrocławskie krasnale [VIDEO]

0

Jest ich ponad 360 – tak mówią oficjalne statystyki. Mają już prawie 20-letnią historię. Wrocławianie znają ich miejsca „zamieszkania”. Jeśli jedziesz do stolicy Dolnego Śląska zauważ ich obecność…

Mowa o krasnalach wrocławskich. Inspiracją były malowane na ścianach i murach niewielkie żółte krasnale, które pojawiały się w miejsce zamazanych przez milicję „obywatelską” haseł antyreżimowych. Permanentna akcja była dziełem Pomarańczowej Alternatywy – ruchu zainicjowanego we Wrocławiu na początku lat 80. przez Waldemara „Majora” Fydrycha. Studiował on historię i historię sztuki na Uniwersytecie Wrocławskim. Pomarańczowa Alternatywa wyśmiewała nonsensy systemu komunistycznego. Wymyślne happeningi i wręcz surrealistyczne hasła wykazywały drętwotę języka, sztuczność rytuałów i ideologiczne napuszenie władzy. Jednym z miejsc, gdzie Pomarańczowa Alternatywa organizowała swoje akcje była ulica Świdnicka. Tam obecnie stoi jeden z pierwszych wrocławskich krasnali.

Krasnale można spotkać zarówno na prestiżowych publicznych przestrzeniach Wrocławia, jak i w mniej spodziewanych zakątkach czy nawet zakamarkach miasta. Uwielbiają je dzieci, młodzież ma tło do selfików, dorośli doszukują się w twarzach lub gestach utrwalonych na miniaturowych rzeźbach znanych sobie postaci. Wszyscy interpretują je sobie według własnego uznania. Zobacz nasze video.

Wrocławskie krasnale – różne jak wrocławianie i nierozerwalnie z miastem związane. Każdy jest inny, ale wszystkie są cząstką wrocławskiej mozaiki, dzięki której stolica Dolnego Śląska jest tak niepowtarzalna i tak bardzo przyciąga pozytywnie myślących ludzi.

Dariusz Nowakowski

Komentarze

Zostaw swój komentarz