Rezygnując ze spalania węgla i pochodnych lub gazu otrzymają do ogrzewania mieszkań i obiektów oraz podgrzewania wody prąd z farmy fotowoltaicznej to i po koszcie dystrybucji. Prąd ten posłużyć będzie mógł. do ogólnego użytku codziennego mieszkańcom Lądka-Zdroju. To miasto urasta to pozycji regionalnego lidera w dziedzinie zastosowania odnawialnych źródeł energii, o czym niedawno informowaliśmy w naszym portalu.
Wczoraj samorząd Lądka-Zdroju, Centrum Kultury i Rekreacji w Lądku-Zdroju oraz spółka Lądeckie Usługi Komunalne zawarły porozumienie utworzeniu Lądeckiej Spółdzielni Energetycznej. Zadaniem LSE ma być wytwarzanie energii z odnawialnych źródeł energii na rzecz swoich członków. Dodatkowym celem jest zwiększenie ochrony lokalnego środowiska, ograniczenie smogu i niskiej emisji oraz zwiększenie poziomu świadomości o ochronie środowiska lokalnego społeczeństwa. Po dopełnieniu formalności związanych z utworzeniem spółdzielni, jej członkami będą mogli zostać mieszkańcy, instytucje oraz firmy działające na terenie gminy Lądek-Zdrój.
Energię elektryczną oraz cieplną generować będzie farma fotowoltaiczna oraz odwiert geotermalny LZT-1. To drugie źródło ma znaczenie po tym, jak okazało się, że pozyskiwanie ciepła z odwiertu bez eksploatacji wody nie wymaga zgody uzdrowiska. Wokół tej kwestii jest różnica stanowisk pomiędzy samorządem Lądka-Zdroju, a zarządem Uzdrowiska Lądek-Długopole, co relacjonowaliśmy w naszym portalu.
To ogromna szansa dla naszej gminy i jej mieszkańców na pozyskanie energii z odnawialnych źródeł energii – w niskiej cenie – w dobie kryzysu energetycznego. Będzie to pierwsza tego typu i na taką skalę inwestycja w Polsce, gdzie cała energia nie będzie sprzedawana, lecz przekazywana członkom spółdzielni, jako że zgodnie z ustawą o spółdzielniach energetycznych musi to być min. 70% na rzecz spółdzielców – podsumowuje burmistrz Lądka-Zdroju Roman Kaczmarczyk.
Lądecka Spółdzielnia Energetyczna w najbliższym czasie zajmie się powiększeniem farmy fotowoltaicznej o kolejne moce, które mogą wynieść nawet dodatkowych 6,7 MW. Nastąpi także nabór członków LSE, których może być nie więcej niż 999. Lądecki magistrat zapowiada spotkanie organizacyjne już we wrześniu br., ale informuje, że od prądu pozyskanego przez LSE nie będą naliczane i pobierane: opłaty OZE, opłaty mocowe i opłata kogeneracyjna.
Warto dodać, że na początku sierpnia br. ogłoszono przetarg na instalacje fotowoltaiczne na budynku Przedszkola Integracyjnego z Oddziałem Żłobkowym w Lądku-Zdroju o mocy 38 kW oraz przy budynku Świetlicy Wiejskiej w Trzebieszowicach o mocy 30,04 kW. Zadanie realizowane jest w ramach projektu pn.: „Czysta energia – budowa infrastruktury do wytwarzania energii ze źródeł odnawialnych na potrzeby uczestników Klastra Energii Ares”. Zarówno Oba obiekty docelowo mają być niezależne energetycznie wpisując się w strategiczny cel lądeckiego samorządu, jakim jest dekarbonizacja, a w efekcie finalnym likwidacja smogu i niskiej emisji.
Poprzez: ladek.pl
Komentowane 1