Pod koniec lata 2017 r. informowaliśmy w naszym portalu o niesamowitej szansie, jaką dla Lądka-Zdroju miał być odwiert geotermalny. Wykonany półtora roku temu odwiert badawczy, który potwierdził występowanie olbrzymich pokładów wód termalnych pulsujących pod uzdrowiskowym miastem, pozostaje niewykorzystany.

Lądecki samorząd miejski dąży do prowadzenia dalszych badań, ale nie zgadza się na nie Uzdrowisko Lądek-Długopole-Zdrój. Radni gminy oczekują od marszałka województwa dolnośląskiego o interwencję w tej sprawie, bo to samorząd regionu jest właścicielem spółki uzdrowiskowej. Gmina chce sprawdzić, czy i w jaki sposób można wykorzystać wody termalne z nowego odwiertu, jednak bez zgody Uzdrowiska, dysponującej koncesją na wydobycie wód mineralnych na terenie Lądka-Zdroju, gmina nie może w ogóle korzystać z wody z nowego odwiertu, którego jest właścicielem.

  • Badania złoża są nieodzowne, aby określić, czy i w jaki sposób można wykorzystać wody termalne. Żeby móc określić, co można zrobić i w jaką stronę pójść trzeba te wody po prostu zbadać. Nie możemy zrobić, bo prezes uzdrowiska definitywnie odmówiła nam udziału w badaniach nowo odkrytych wód termalnych, a mając koncesję zabroniła nam dostępu do źródła– stawia sprawę jasno burmistrz Lądka-Zdroju Roman Kaczmarczyk.
  • Wcześniejsze doświadczenia, czyli próbne pompowanie odwiertu w ramach odwiertu badawczego, wykazały negatywny wpływ eksploatacji na wydajność ujęć: obniża nam się wydajność, obniża nam się temperatura, zmienia nam się skład fizykochemiczny wód. Jesteśmy zobligowani do pracy ciągłej, do realizacji zabiegów, do świadczeń NFZ, kontraktowych. Nie możemy sobie pozwolić na utratę naszej własności, na utratę wydajności, na utratę możliwości realizacji zobowiązań, które mamy – zastrzega prezes zarządu Uzdrowiska Lądek-Długopole-Zdrój Joanna Walaszczyk.

W ubiegły wtorek odbyła się nadzwyczajna sesja Rady Miejskiej Lądka-Zdroju, podczas której radni odrzucili argumenty Uzdrowiska Lądek-Długopole-Zdrój S.A. w badaniach geotermalnych na terenie Lądka-Zdroju. W przyjętym jednogłośnie wspólnym stanowisku zwrócili się o interwencję w tej sprawie do marszałka województwa dolnośląskiego, które jest właścicielem uzdrowiskowej spółki. Według radnych postawa UL-DZ nie przyczynia się do jej dalszego rozwoju i zamyka możliwość rozpoznania wód termalnych, które mogą się przyczynić do wykorzystania energii geotermalnej poprzez m.in. budowę nowej elektrociepłowni geotermalnej, wykorzystania tych złóż do celów rekreacyjnych, przemysłowych i leczniczych i w ten sposób budowania konkurencyjności miejscowości.

W 2017 r. gmina Lądek-Zdrój uzyskała 100-procentową dotację na wykonanie odwiertu geotermalnego. Na wykonanie 2,5-kilometrowego odwiertu samorząd zdobył niemal 19 mln zł z puli Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. W oficjalnym komunikacie gminy pisano wówczas, że jeśli uda się potwierdzić przypuszczenia, dzięki geotermii powstanie niemal nowy kurort. Z pomocą wymienników ciepła – wodę będzie można wykorzystywać wielokrotnie, kaskadowo i do różnych celów. W szklarniach ma być hodowana zdrowa żywność, a zużyta woda szklarniowa w zimie posłuży do jeszcze jednego, niecodziennego celu. Pomoże odśnieżać drogi, a to z kolei wpłynie na niską emisję.

Foto: radiowroclaw.pl

Komentarze

Zostaw swój komentarz