Dolny ŚląskKULTURAVIDEO

„Opera daje oddech” – niekonwencjonalna inicjatywa dla osób walczących z powikłaniami post-covidowymi [VIDEO]

0

Od początku pandemii koronawirusa minął już blisko rok. Wiele osób przeszło już infekcję, ale wciąż zmaga się z jej skutkami lub powikłaniami. Pomocą dla nich mogą być profesjonalne ćwiczenia ruchowe i oddechowe, które organizuje Opera Wrocławska w ramach akcji „Opera daje oddech”.

Inicjatywa jest skierowana dla osób, które przeszły Covid-19 i borykają się z problemami oddechowymi. Poprowadzą je specjaliści na co dzień pracujący głosem. Akcja prowadzona jest we współpracy z Dolnośląskim Centrum Chorób Płuc, którego specjaliści będą czuwać nad jej realizacją. Cały program fizjoterapii układu oddechowego, obejmujący specjalnie dobrane ćwiczenia fizyczne, został przygotowany po konsultacjach z lekarzami.

Artyści doskonale wiedzą, że świątynią ciała jest przepona, której używają do wydobycia dźwięków. Wiedzą, jak ćwiczyć, żeby dobrze oddychać. Chcemy się tą wiedzą z Państwem dzielić. Dlatego z całą serdecznością zapraszamy wszystkich do naszej Opery na warsztaty, które nie tylko wzmocnią mięśnie i pomogą przywrócić pełny oddech, ale też, dzięki muzyce, poprawią samopoczucie – zachęca dyrektor Opery Wrocławskiej Halina Ołdakowska. To doskonały pomysł, który z pewnością pomoże wielu pacjentom, którzy mają COVID już za sobą. Uruchomiliśmy poradnie we Wrocławiu, Legnicy, Wałbrzychu i Jeleniej Górze. Cieszę się, że również Opera dołącza do wspólnych działań – mówi marszałek Dolnego Śląska Cezary Przybylski. Zobacz nasze video.

Warsztaty będą się odbywać trzy razy w tygodniu i poprowadzą je Anna Szopa – Balet Opery Wrocławskiej (część ruchowa) i Aleksandra Malisz – Chór Opery Wrocławskiej (część oddechowa). Wszystko odbywać się będzie przy akompaniamencie fortepianu. Do programu „Opera daje oddech” można zgłaszać się poprzez e-mail: opera@opera.wroclaw.pl lub telefonicznie pod numerem: 713708884 (od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 – 16:00). Udział w warsztatach jest bezpłatny.

Należy przypomnieć, że z inicjatywy samorządu województwa dolnośląskiego w regionie powstały cztery poradnie dla pacjentów po Covid-19 – we Wrocławiu, Legnicy, Wałbrzychu i Jeleniej Górze. W placówkach realizowane są kompleksowe badania pozwalające ocenić stan zdrowia pacjenta.  Od dzisiaj osoby zmagające się z powikłaniami po zarażaniu koronawirusem oprócz specjalistycznej pomocy udzielanej w poradniach pocovidowych, które uruchomiliśmy na Dolnym Śląsku, mogą skorzystać z niecodziennej formy rehabilitacji oddechowej prowadzonej przez artystów Opery Wrocławskiej. Warsztaty wokalne dla osób po chorobie COVID-19 to bardzo ciekawa inicjatywa. Pomimo tego, że zajęcia są prowadzone w formie zabawy to są one konsultowane ze specjalistami z Dolnośląskiego Centrum Chorób Płuc, którzy czuwają nad tym, żeby oprócz poprawy samopoczucia zajęcia te miały realny wpływ na poprawę stanu zdrowia osób zmagających się z problemami oddechowymi – podsumowuje wicemarszałek Dolnego Śląska Marcin Krzyżanowski.

Niekonwencjonalne podejście Opery Wrocławskiej do zdrowia Dolnoślązaków może okazać się sukcesem. Opera Wrocławska dostarcza nam kolejnych dowodów na to, że potrafi zaproponować atrakcyjną ofertę – nie tylko – kulturalną mieszkańcom regionu, ale także w dziedzinie tak ważnej, jaką jest zdrowie.

Dariusz Nowakowski

Komentarze

Zostaw swój komentarz