Najdłużej wyczekiwane inwestycje drogowe w regionie stają się faktem! Rząd przyjął uchwałę i zabezpieczył blisko 7 mld na budowę dróg ekspresowych w naszym regionie. Wywiązujemy się z naszych zobowiązań, które zadeklarowaliśmy mieszkańcom Dolnego Śląska.

Taką wiadomość przekazał dzisiaj przed południem minister Michał Dworczyk – szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Podczas briefingu, jaki odbył się w Dolnośląskim Urzędzie Wojewódzkim, oficjalnie podana została wiadomość, że rząd przypisał dokładne kwoty finansowe dwóm najbardziej oczekiwanym zadaniom drogowym, jakie mają być realizowane w subregionie sudeckim.

Rząd przeznaczył na budowę:

  • S8 – 3 867 000 000 zł,
  • S4 – 3 000 000 000 zł.

Przypomnijmy, że tzw. „sudecki igrek” to połączenie mających powstać dróg ekspresowych S8 na odcinku Wrocław (Magnice) – Ząbkowice Śląskie – Kłodzko oraz S5 na odcinku Wrocław (Sobótka) – Świdnica – Wałbrzych – Bolków (gdzie zostanie spięta z S3). Wybudowanie obu arterii, co sygnalizowaliśmy już w naszym portalu, to cel strategicznie ważny dla rozwoju gospodarczego południowego pasa województwa dolnośląskiego. Jednocześnie obie drogi zdecydowanie poprawią bezpieczeństwo podróżujących obecnymi drogami krajowymi, które uchodzą za jedne z najbardziej „wypadkowych” tras w Polsce.

Opisane wyżej decyzje są kontynuacją działań, jakie poseł Michał Dworczyk zakomunikował niedawno podczas relacjonowanej w naszym serwisie video wizyty w Wałbrzychu. Wtedy to dowiedzieliśmy się m.in., że tzw. „wnioski środowiskowe” na budowę S8 podzieloną na trzy odcinki oraz budowę S5 zostaną złożone najpóźniej na początku sierpnia br. Krok ten będzie ostatnią fazą dokumentacyjną poprzedzającą przetarg na wybudowanie obu dróg ekspresowych.

Jak wiemy z dzisiejszej konferencji Premiera Mateusza Morawieckiego, której przebieg na żywo udostępnialiśmy w naszym serwisie społecznościowym, rząd zagwarantował kwotę ponad 21 mld zł na wszystkie inwestycje w zakresie dróg ekspresowych w Polsce, jakie mają powstać w najbliższych latach.

4 Komentarze

  1. Jak znam Pis to drogi te nigdy nie powstaną !

    1. to słabo znasz.

  2. […] ale są też konkretne dokumenty projektowe i pełne zabezpieczenie finansowania obu inwestycji. Jak już informowaliśmy w naszym portalu, rząd podjął decyzję o wydatkowaniu na budowę drogi ekspresowej S8 – 3 867 000 000 zł, a na […]

  3. […] We wrześniu zeszłego roku rząd przyjął nowelizację rozporządzenia w sprawie sieci autostrad i dróg ekspresowych, dzięki czemu możliwe stało się rozpoczęcie prac przygotowawczych do rozbudowy S5. Planowany tzw. „dolnośląski igrek” w postaci odcinka drogi ekspresowej S5 będzie przebiegał od węzła Bolków na istniejącej drodze ekspresowej S3 do połączenia z przyszłą drogą ekspresową S8, o czym informowaliśmy w naszym portalu. […]

Zostaw swój komentarz