WałbrzychWAŻNEVIDEO

Minister Michał Dworczyk: „Żaden rząd po 1989 r. nie mierzył się z takim wyzwaniem” – tarcza antykryzysowa i tarcza finansowa ratują miejsca pracy [VIDEO / FOTO]

3

Ochrona miejsc pracy i ratowanie polskich firm to fundamentalne zadanie państwa wynikające ze stanu, jaki jest efektem pandemii koronawirusa. Po przełamaniu kryzysu zdrowotnego konieczne jest także przywrócenie krwiobiegu gospodarce. Na ten temat mówił wczoraj w Wałbrzychu minister Michał Dworczyk – szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów i poseł okręgu wałbrzyskiego.

Żaden rząd po 1989 r. nie mierzył się z takim wyzwaniem. Od początku epidemii podejmowaliśmy szybkie i zdecydowane działania – podkreślał polityk podczas briefingu, jaki miał miejsce w siedzibie Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej „Invest-Park”. Parlamentarzysta Prawa i Sprawiedliwości podkreślał, że praca pracowników służby zdrowia zasługuje na najwyższe uznanie, gdy przypomnieć sobie to, co działo się jeszcze niedawno we Włoszech czy Stanach Zjednoczonych. Zobacz nasze video.

Tarcza Antykryzysowa i Finansowa pomagają w ratowaniu ponad 3 milionów miejsc pracy w całej Polsce. W skali kraju w ramach różnych instrumentów Tarczy Antykryzysowej wypłaciliśmy już ponad 55 mld zł – podał minister Michał Dworczyk. Opinię o niebagatelnym znaczeniu wsparcia finansowego dla firm w subregionie wałbrzyskim podziela prezes WSSE „Invest-Park” Piotr Sosiński. WSSE także swoimi inicjatywami wychodziła naprzeciw najpilniejszym problemom przedsiębiorców i lokalnego środowiska, o czym już relacjonowaliśmy serwisie video naszego portalu.

Jak wynika z aktualnych raportów Polskiego Funduszu Rozwoju Tarcza Finansowa dla południa Dolnego Śląska to ponad 450 mln zł skierowanych do 3300 podmiotów gospodarczych na utrzymanie ok. 24 tysięcy miejsc pracy.

W podziale na jednostki samorządu terytorialnego rozdzielono następujące środki:
  • miasto Wałbrzych: 70 mln zł / 515 firm / 3700 pracowników,
  • powiat wałbrzyski: 20,5 mln zł / 180 firm / 1160 pracowników,
  • powiat świdnicki: 156 mln zł / 817 firm / 8250 pracowników,
  • powiat dzierżoniowski: 70,5 mln zł / 529 firm / 3960 pracowników,
  • powiat ząbkowicki: 35 mln zł / 271 firm / 1790 pracowników,
  • powiat kłodzki: 99 mln zł / 774 firmy / 4400 pracowników.

Obok ratowania miejsc pracy, nie ustają działania zmierzające do rozpoczęcia budowy dróg S8 i S5. Obie Arteria – zarówno na etapie inwestycji, jak i po jej uruchomieniu, będzie ważnym ogniwem potencjału gospodarczego subregionu. Jak nam powiedział minister Michał Dworczyk, rozpisanie przetargu w trybie „projektuj-wybuduj” dla S8 oraz S5 i rozpoczęcie obu inwestycji jest możliwe do 2023 r.

O systematycznej pracy w obu projektach i analizowaniu wszelkich możliwych rozwiązań dotyczących przebiegu tras powiedział nam wicemarszałek Dolnego Śląska Grzegorz Macko. Zaprezentowano też wczoraj trzy warianty przebiegu drogi S5. Harmonogram działań na najbliższe tygodnie zakłada przekazanie do połowy czerwca br. kompletnego Studium Korytarzowego celem weryfikacji na ostatniej Radzie Technicznej. Wprowadzenie uwag po Radzie Technicznej i przekazanie Studium Korytarzowego na posiedzenie ZOPI Etap II jest zaplanowane na pierwszy tydzień lipca 2020 r. Do końca lipca ma być gotowe kompletne Studium Korytarzowego.

Nad polską gospodarką zebrały się w czasie pandemii czarne chmury, ale po każdej burzy wychodzi słońce. Miliardy złotych przekazane polskim przedsiębiorcom to obraz tego, że dla polskiego rządu liczy się każde ludzkie życie i każde miejsce pracy. Teraz przed nami czas na nową gospodarczą normalność.

Dariusz Nowakowski

3 Komentarze

  1. […] Warto przypomnieć, że w ubiegłym tygodniu, podczas wizyty w Wałbrzychu minister Michał Dworczyk – szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów prezentował skalę oddziaływania Tarczy Finansowej, która tylko w subregionie wałbrzyskim sięgnęła wartości prawie pół miliarda złotych. Wydarzenie to relacjonowaliśmy w naszym serwisie video. […]

  2. […] czasie obu spotkań minister Michał Dworczyk akcentował nie tylko pomoc skierowaną przez rząd w kierunku przedsiębiorców, ale także systematycznie adresowaną do samorządów. Zwracał uwagę na modelową współpracę, […]

  3. […] decyzje są kontynuacją działań, jakie poseł Michał Dworczyk zakomunikował niedawno podczas relacjonowanej w naszym serwisie video wizyty w Wałbrzychu. Wtedy to dowiedzieliśmy się m.in., że tzw. „wnioski środowiskowe” na […]

Zostaw swój komentarz