Karpacz to jeden z najpopularniejszych kurortów wypoczynkowych w województwie dolnośląskim. Położone w powiecie jeleniogórskim miasto przyciąga setki tysięcy turystów rocznie. Już wkrótce te liczby mogą ponownie wzrosnąć, nie tylko ze względu na wygaszanie się epidemii koronawirusa.
Samorząd Województwa Dolnośląskiego konsekwentnie przejmuje kolejne linie kolejowe z zamiarem ich rewitalizacji i przywrócenia kursowania pociągów. Tego typu działania składają się na walkę z wykluczeniem komunikacyjnym oraz nierównością ekonomiczną, co od lat stanowi jedne z największych bolączek regionu.
W sumie będzie to około 340 km dróg kolejowych, które mogą wpisać się w system komunikacji na Dolnym Śląsku. Mieszkańcy zyskają nowe połączenia do pracy, szkoły czy do miejsc wypoczynku, a turyści łatwiejszy dojazd do wielu turystycznych atrakcji w naszym regionie – powiedział w listopadzie 2019 roku wicemarszałek Dolnego Śląska Grzegorz Macko.
Linia kolejowa pomiędzy stolicą Dolnego Śląska, a Karpaczem wejdzie niebawem pod opiekę władz województwa i czeka ją rewitalizacja. Urząd Marszałkowski przygotowuje się do odnowienia połączenia już od 2019 r., a od marca br. trwa natomiast studium wykonalności trasy. W dalszej perspektywie uruchomiona zostanie również linia do Świeradowa-Zdroju. Studium wykonalności jest już na finalnym etapie przygotowania – nanoszone są ostatnie poprawki, a przyjęcie dokumentu powinno nastąpić na początku czerwca – zapewnia członek zarządu województwa dolnośląskiego Tymoteusz Myrda.
Koszty rewitalizacji tej trasy zostały oszacowane na poziomie ok. 70 mln – 100 mln zł w zależności od wariantu inwestycyjnego i długości rewitalizowanego odcinka linii w Kowarach. Przeprowadzenie inwestycji może zająć około dwóch lat. Pociągiem do Karpacza pojedziemy zatem prawdopodobnie w 2022 roku. Oficjalne przejęcie tras nastąpi zaś w III lub IV kwartale br.
Warto dodać, że pieniądze na remonty pochodzą z rządowego programu „Kolej plus”. Wiele z rewitalizowanych tras prowadzi do bogatych w atrakcje turystyczne miejscowości oraz do licznych uzdrowisk. Dzięki łatwiejszemu dojazdowi, turyści liczniej zjawią się w mniej uczęszczanych rejonach regionu i korzystając z jego zasobów, wesprą lokalną gospodarkę.
Bardzo dobrze.Wreszcie na rehabilitację do Karpacza będzie łatwiej dojechać bez problemu.
Już nie mogę się doczekać
To dobry kurs Brawo Dolnośląskie ?