W emitowanym na żywo w naszym profilu Facebook programie Studio FAKTY, Państwa i naszym gościem był Marcin Czerniec – wójt gminy Kamieniec Ząbkowicki.

Rozmawialiśmy o historycznych atutach gminy, m.in. o Pałacu Marianny Orańskiej, innych realizowanych obecnie projektach i planach samorządu na przyszłość.

Oto niektóre wątki rozmowy:

  • 30-lecie samorządu terytorialnego: Trzeba przyznać, że 30 lat to sporo czasu. W naszej gminie chcieliśmy doniośle uczcić te obchody, niestety nie było to możliwe. Najważniejsze, żeby pamiętać o ludziach, którzy tworzyli ten samorząd, potem o ich kontynuatorach aż do chwili obecnej. Mam nadzieję, że przed nami jeszcze wiele dziesięcioleci. Uważam, że to była kluczowa zmiana i nikt nie zadba tak o lokalną społeczność jak samorząd.
  • Sytuacja finansowa po pandemii w gminie Kamieniec Ząbkowicki: W obliczu globalnego spojrzenia na samorządy ubytek w naszych dochodach na pewno będzie podobny do innych gmin. Trzeba jednak patrzeć na długookresowy wskaźnik dochodowości, a nie jedynie spoglądać z perspektywy miesiąca czy dwóch. Do końca roku te spadki z pewnością się wypłaszczą i będą mniejsze.
  • Przez kilka tygodni nie było turystów: Nasza gmina ma się czym poszczycić. Zespół pałacowo-parkowy i kompleks cysterski to nasze perły w koronie. Z roku na rok odwiedzało nas coraz więcej turystów, co nas bardzo cieszy. Rok 2019 zamknęliśmy wynikiem ponad 40 tysięcy zwiedzających zespół pałacowo-parkowy. Na szczęście wszystko wraca do normy i jeśli ktoś chce nas odwiedzić, to już jest możliwe, choć z zachowaniem koniecznych procedur sanitarnych. 150-hektarowy park wokół pałacu to idealne warunki do odpoczynku na łonie natury.
  • Pałac Marianny Orańskiej od wielu lat wraca do swojego piękna: Pomimo pandemii prace się nie zatrzymały, a nasze działania długofalowe przynoszą efekty. Otrzymaliśmy bardzo duże wsparcie w ramach programu polsko-czeskiego, dzięki któremu zrewitalizujemy oficynę południową i kompleks pałacowy, a z gminą Złoty Stok i czeskim samorządem Bílá Voda wykonamy kilka zadań w ramach budowy ścieżki edukacyjnej „Szlakiem Marianny Orańskiej”. Pomoc ze strony Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego jest również bardzo cenna. W tym roku dzięki dotacjom będziemy mogli odnowić pokrycie dachowe pałacu. Odbudowana będzie również jedna niezbyt znana sala, dawna kaplica pałacowa oraz cały portal wschodni wraz z salą jadalną.
  • Kamieniec Ząbkowicki buduje plenerowe centrum sportu i rekreacji: Otrzymaliśmy 33-procentowe dofinansowanie z Ministerstwa Sportu na zadanie o wartości ok. 4,5 mln zł. Prowadzona obecnie inwestycja niewątpliwie przyniesie wiele pozytywnych efektów dla mieszkańców Kamieńca Ząbkowickiego, ale też dla naszych gości. Będzie tam m.in. drewniany tor rowerowy, który jest czasem określany jako najdłuższy taki tor w Polsce. Będzie miejsce dla wszystkich naszych drużyn sportowych, bo powstają boiska, na których będzie można rozgrywać mecze i uprawiać inne dyscypliny sportu. Będzie też atrakcyjny plac zabaw dla dzieci.
  • Współpraca rząd – samorząd: Każdy samorząd powinien dążyć do harmonijnej współpracy z administracją rządową. Potrzebna jest symbioza. Upolitycznianie samorządu jest niepotrzebne i niczemu dobremu nie służy. Konsensus i konsolidacja samorządu z rządem przynoszą najlepsze owoce. Jesteśmy jedną Polską i nie wyobrażam sobie podziałów, bo to szkodzi mieszkańcom. Samorząd ma swoje zadania ustawowe i trzeba się tego trzymać. Oceniam współpracę z rządem bardzo dobrze, bo jesteśmy skupieni na tym, czego potrzebują nasi mieszkańcy.

Rozmowę, którą prowadził Dariusz Nowakowski można obejrzeć w filmie dostępnym na naszym profilu społecznościowym Facebook.

Program Studio FAKTY jest emitowany na żywo od poniedziałku do piątku – zwyczajowo o godz. 18:00. Pytania do naszych rozmówców można kierować na adres mejlowy: redakcja@sudeckiefakty.pl lub podczas transmisji w formie komentarzy.

1 Komentarze

  1. […] gminy uchwalili strategię jej rozwoju na lata 2010 – 2020. Wtedy to na wniosek, który złożył wójt Marcin Czerniec, przeprowadzono analizy formalnoprawne i konsultacje społeczne. Jednak w kadencji samorządu 2014 […]

Zostaw swój komentarz