Pół hektara ziemi, około 250 gatunków roślin, wśród których można spacerować miękkimi alejkami lub podziwiać je z przystanków wyposażonych w ławeczki.
Całość wydzielona i określona „strefą ciszy”. Od 2 maja 2024 r. w Kamieńcu Ząbkowickim dostępne są „Barokowe Ogrody Opata” będące fragmentem obszaru ustanowionego niedawno Pomnikiem Historii. To, co w dużych miastach bywa nazywane „parkami kieszonkowymi”, w Kamieńcu Ząbkowickim jest sporej wielkości ogrodem podzielonym na cztery sektory nawiązujące do czterech pór roku. Każdą z nich oznaczono charakterystyczną figurą z piaskowca. Poza centrum w postaci kwietnej wysepki jest jeszcze oaza cienia ze źródełkiem wody. To jak wyglądał ten teren jeszcze dwa lata temu, można zobaczyć na poniższych zdjęciach. O inwestycji wyjątkowej ze względu na charakter łączący historię i nowoczesne podejście do ekologii informowaliśmy w naszym portalu.
Ponad 600 lat obecności zakonu cystersów wyrzeźbiło trwały ślad w naszym mieście. W XVIII wieku, w okresie rozkwitu opactwa, powstały wokół niego wspaniałe barokowe ogrody opackie, które zapewniały miejsce wypoczynku i kontemplacji dla cystersów. Po zlikwidowaniu klasztoru zniszczono wszystkie zewnętrzne elementy świadczące o ich istnieniu, pozostały jednak ryciny pokazujące ich pierwotne piękno. Po ponad 200 latach udało się pokazać na wybranym fragmencie to, co było owocem wielu lat ciężkiej i wytrwałej pracy ojców cystersów – napisano w ulotce promującej nową atrakcję turystyczną. Ogród można już zwiedzać codziennie w godz. 10:00 – 18:00 i jest on usytuowany w pobliżu gmachu oddziału Archiwum Państwowego i niedaleko zabytkowego kościoła parafialnego. Z ogrodu widać na wzgórzu parkowym Pałac Marianny Orańskiej, który stanowi główny punkt programu wszystkich przybywających do Kamieńca Ząbkowickiego.
2 maja br. w południe burmistrz Kamieńca Ząbkowickiego Marcin Czerniec przekazał oficjalnie Barokowe Ogrody Opata, których gospodarzem będzie miejscowa instytucja kultury. Obiekt ma być w przyszłości powiązany z tworzonym w obrębie Pałacu Marianny Orańskiej Centrum Przyrodniczo-Ekologicznym. Będzie to placówka o charakterze edukacyjno-konferencyjnym i wystawienniczym, na co samorząd pozyskał już dofinansowania i przygotował wielofunkcyjne pomieszczenia w części północnej oficyny pałacu.
W ramach zakończonych już prac odbudowano zabytkowe mury dawnego ogrodu opackiego oraz odtworzono pierwotne ułożenie ścieżek spacerowych wraz z posadowienie rzeźb i postumentów. Uwidoczniono ponadto dawną fosę i kanał rzeki opływającej opactwo. Ułożono instalacje wodne i kanalizacyjne zapewniające nawadniane ogrodu oraz cyrkulację wód zasilających roślinność. Cały ogród wyposażono w systemowe oświetlenie oraz monitoring wizyjny.
Dzięki naturalnemu cyklowi wegetacji roślin, ogród przez cały rok będzie eksponował piękno nasadzeń wymyślonych przez zakonników ponad 200 lat temu. Poniżej galeria z nazwami polskimi i łacińskimi części roślin, które już są widoczne w obrębie Barokowego Ogrodu Opata w Kamieńcu Ząbkowickim.
RELACJA i FOTO: Krzysztof Kotowicz
Ogrody, piękna atrakcja, tylko nie wiem dlaczego pomija się nas jako projektantów nie tylko rekonstrukcji ogrodów opata, ale też całego zespołu parkowego z tarasami pałacowymi ,które są w realizacji. Byliśmy bardzo zaangażowani przy realizacji projektów od 2013 r. prawie przez 10 lat dla Gminy ,nie było łatwo przekonywać w tamtych czasach do restauracji parku i ogrodów władze podpowiadaliśmy też gdzie szukać środków w różnych funduszach na te cele. Przygotowywaliśmy materiały do wniosku o fundusze Norweskie . Niestety władze gminy przemilczają autora wszystkich tych projektów a którymi jest firma” Sztuka Ogrodów L`art des Jardins” z Wrocławia z generalnym projektantem mgr inż. architektem krajobrazu Haliną Gołda-Krajewską
Publikacja naszego portalu oddaje przebieg wydarzenia, które zresztą nie miało charakteru oficjalnego, ale raczej było nieformalnym udostępnieniem Ogrodu osobom zwiedzającym Kamieniec Ząbkowicki i jego mieszkańcom. O ile wiemy gmina Kamieniec Ząbkowicki zamieszcza szczegółowe informacje dotyczące odnowy zespołu pałacowo-parkowego i kompleksu pocysterskiego w odrębnym serwisie internetowym. Niezależnie od wszystkiego jesteśmy podziwu zarówno dla twórców odnawianych w Kamieńcu Ząbkowickim przestrzeni, jak i dla tych, którzy pracowali lub pracują nad ich przywracaniem do piękna. Serdecznie pozdrawiamy – redakcja SudeckieFakty.pl