Sudeckie Fakty

WIDEO

WYWIAD

BLOGI

SZUKAJ

Brak wyników
Zobacz wszystkie wyniki
6 °c
Wałbrzych
6 ° śr.
7 ° czw.
7 ° pt.
  • AKTUALNOŚCI
  • TWÓJ POWIAT
    • Ząbkowice Śląskie
    • Kłodzko
    • Dzierżoniów
    • Świdnica
    • Wałbrzych
    • Jelenia Góra
  • DZIEJE SIĘ
  • SPORT
  • KULTURA
  • Dolny Śląsk
  • AKTUALNOŚCI
  • TWÓJ POWIAT
    • Ząbkowice Śląskie
    • Kłodzko
    • Dzierżoniów
    • Świdnica
    • Wałbrzych
    • Jelenia Góra
  • DZIEJE SIĘ
  • SPORT
  • KULTURA
  • Dolny Śląsk
Sudeckie Fakty
Home Świdnica

Biskup Marek Mendyk: „Trzeba mówić prawdę, ale też trzeba ją umieć przekazać” – debata pod hasłem „Fake newsem w katolika” nie była grzecznościową wymianą opinii [FOTO / VIDEO / OPINIA]

KK przez KK
16 grudnia 2022
w Świdnica, Aktualności, BLOGI
3

Wirus tzw. „fake newsów”, czyli nazywając rzecz po imieniu, przekazów nieprawdziwych, półprawdziwych, a w istocie stanowiących manipulację, nie omija nikogo. Polityka, biznes, medycyna, kultura, sport, religia i każda inna sfera życia są praktycznie skażone skutkami treści, których celem nie jest informowanie, lecz dezinformowanie. Na ten właśnie obszerny temat dyskutowano podczas zapowiadanej w naszym portalu konferencji pod hasłem „Fake newsem w katolika”.

Wśród uczestników debat byli: ordynariusz diecezji świdnickiej ks. biskup Marek Mendyk, mecenas Artur Wdowczyk, prezes Fundacji Centrum dla Życia i Rodziny Paweł Ozdoba, prezes Akcji Katolickiej Diecezji Świdnickiej Jacek Pawlik, prezes Akcji Katolickiej Archidiecezji Częstochowskiej Artur Dąbrowski, redaktor naczelny „Gościa Niedzielnego” ks. Adam Pawlaszczyk i redaktor naczelny Radia Rodzina ks. Rafał Kowalski. Moderatorem obu paneli dyskusyjnych był redaktor naczelny Agencji Informacyjnej Miłosz Manasterski.

Życie pokazuje, że nasze czasy wcale nie odbiegają od tych, w których żył Jezus. Warto przypomnieć Chrystusowe „nie złorzeczcie” czy za Starym Testamentem „nie mów fałszywego słowa”. Zamiast tego mamy błogosławić. Z języka łacińskiego „bene dicere” oznacza „dobrze mówić”. Trzeba mówić prawdę, ale też trzeba ją umieć przekazać, żeby tą prawdą człowieka nie zabić Jesteśmy świadkami szeroko pojętego hejtu, złorzeczeń i nienawiści. Widać to nie tylko wśród ludzi zaangażowanych w politykę, ale także wśród anonimowych komentatorów w internecie – powiedział na początku konferencji ordynariusz diecezji świdnickiej ks. biskup Marek Mendyk.

 

Hierarcha nawiązał do sytuacji, w której znalazł się osobiście. Kilka miesięcy temu, w jednym z ogólnopolskich tytułów medialnych ukazał się wywiad z mężczyzną twierdzącym, że mając 8 lat był molestowany przez duchownego. Reakcja  na ten przekaz ze strony biskupa świdnickiego była natychmiastowa i jednoznaczna.  Po ukazaniu się publikacji w sieci biskup świdnicki złożył w Sądzie Okręgowym w Świdnicy pozew przeciwko spółce Ringier Axel Springer Polska, czyli wydawcy portalu, w który zamieszczono wspomnianą wypowiedź. Mówiąc o tych zdarzeniach, ks. bp Marek Mendyk zwracał uwagę na potrzebę udzielania wsparcia duchowego, moralnego, psychologicznego i prawnego wszystkim osobom pomawianym w przestrzeni publicznej.

Pozostawianie niewinnych osób z ciężarem niesłusznych i nieprawdziwych oskarżeń sprawia, że stają bezsilni i bezbronni. Ten wątek poruszył szczególnie stanowczo mecenas Artur Wdowczyk. Jako prawnik, którego kancelaria specjalizuje się w obronie dobrego imienia osób i instytucji pomawianych w mediach, zwracał uwagę na konieczność szybkiego i konsekwentnego dążenia do sprostowania nieprawdziwych treści, przeproszenia oraz do zadośćuczynienia materialnego wobec poszkodowanych. W podobnym tonie wyrażał się prezes Fundacji Centrum Życia i Rodziny Paweł Ozdoba. Reprezentowana przez niego instytucja była wielokrotnie obiektem publikacji i zachowań o charakterze nienawistnym. Jako swego rodzaju remedium na takie sytuacje, prezes fundacji wskazywał pokojowe reagowanie na agresję słowną i fizyczną oraz stosowanie pozytywnego przekazu na temat różnych podejmowanych inicjatyw społecznych swojego środowiska. Prezes Akcji Katolickiej Diecezji Świdnickiej Jacek Pawlik przekonywał, że w sieci internetowej, w tym mediach społecznościowych, należy unikać wchodzenia w zwarcie czy emocjonalne reakcje z nieprawdziwymi publikacjami czy ich autorami, a lepiej jest wprowadzać do obiegu własne treści i je promować.






Opisany wyżej i w dużym skrócie przebieg pierwszego panelu pod hasłem „Pomówienie, hejt, manipulacja”, choć opierał się na bardzo różnych osobistych doświadczeniach dyskutantów, wykazał obszary, w jakich każdy człowiek – niezależnie od wieku, sytuacji osobistej czy przekonań – może być niejako zmuszony do reagowania na zjawisko „mowy nienawiści”. Panel drugi pod hasłem „Czy media katolickie są skuteczne” obracał się wokół nieco innej kwestii. Dotyczył bowiem instytucjonalnej odpowiedzi Kościoła na coraz szerszy krąg dezinformacji i wręcz kłamstw wokół życia wspólnoty katolickiej. Uczestnicy dyskusji spierali się o sens, sposoby i efektywność reagowania mediów katolickich na szkalowanie Kościoła i jego instytucji, osób duchownych, konsekrowanych czy świeckich. Obie dyskusje można obejrzeć dzięki ich dostępności na platformie You Tube wAkcji24.pl 

O ile szefowie „Gościa Niedzielnego” – ks. Adam Pawlaszczyk i Radia „Rodzina” ks. Rafał Kowalski optowali za próbą wnikania w świat laicki i wpisywaniem się w standardy formatów i tematyki charakterystycznej dla mediów mainstream’owych, o tyle prezes Akcji Katolickiej Diecezji Częstochowskiej Artur Dąbrowski oraz obserwatorzy debaty „z sali” akcentowali potrzebę wyrazistego, a gdy jest to konieczne, stanowczego odpierania zarzutów, oskarżeń i innych form dezintegracji społeczności Kościoła. Obaj księża redaktorzy, podkreślając swoje zawodowe medialne doświadczenia twierdzili, że lepiej jest szukać wspólnego języka i znajdować płaszczyzny współdziałania, a publikowanie oświadczeń i innych form obrony Kościoła uznawali za nieefektywne, a nawet kontrskuteczne. Natomiast świeccy polemiści stawiali na przekaz tożsamościowy mediów katolickich, nawet ze świadomością, że z racji swoich zasad prasa, radio, telewizja i portale związane z Kościołem mogą pozostać w mniejszości wobec silnych koncernów medialnych.





Wydarzenie odbyło się tydzień temu w Wyższym Seminarium Duchownym w Świdnicy, a współorganizatorami spotkania byli Akcja Katolicka Diecezji Świdnickiej oraz Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży Diecezji Świdnickiej. Kilkugodzinne spotkanie zakończyła Msza św. pod przewodnictwem ks. biskupa Marka Mendyka.





Tydzień temu w Świdnicy, a kilka tygodni wcześniej w Częstochowie, środowiska katolickie, w cyklu „Kościół XXI wieku”, mierzyły się z narastającym problemem obecności i traktowania chrześcijaństwa w przestrzeni publicznej. O ile miesiąc temu kanwą dyskusji była fala pomówień wobec biskupa diecezji świdnickiej, o tyle ostatnie spotkanie znalazło się w cieniu akcji dyfamacyjnej wobec św. Jana Pawła II. Paradoksalnie w Polsce, przybiera ona nie tylko w środowiskach liberalnych czy progresywnych. Ma też miejsce niejako wewnątrz Kościoła, czego wyrazem jest „iskrzenie” pomiędzy niektórymi mediami katolickimi. Przykładem jest zniuansowana publikacja „Gościa Niedzielnego” i wyrazista riposta „Naszego Dziennika”. Odbiciem tych „odcieni szarości” były także rozmowy w Świdnicy. Nie sposób nie mieć wrażenia, że św. Jan Paweł II – wedle niektórych ośrodków opiniotwórczych – ma stracić nie tylko nimb świętości, ale też wizerunek człowieka. Media katolickie mogą przedkładać efekt popularności nad wagę świadectwa? Mogą być skuteczne kosztem misyjności?

Wyzwaniem nadal pozostają metodologiczne i etyczne aspekty poruszania się w przestrzeni medialnej – zarówno przez „nadawców”, jak i „odbiorców”. Tym bardziej, że rozwój platform medialnych przełamał już powyższy tradycyjny podział i kreuje narastające przeciążenie informacyjne służące pobudzaniu reakcji emocjonalnych kosztem racjonalnych refleksji. Na takim podłożu bardzo łatwo jest mnożyć w nieskończoność nieprawdę i znacznie trudniej jest dzielić się prawdą. Podobnie z dobrem i pięknem. Jaki może być świat – nasz świat – bez piękna, dobra i prawdy?

 

RELACJA / KOMENTARZ / FOTO: Krzysztof Kotowicz

 

 

Tagi: edukacjaspołeczeństwokulturamediaKościółrodzinacyberbezpieczeństwo
UdostępnijUdostępnij
Poprzedni wpis

XII Koncerty Adwentowe – spotkanie drugie już w niedzielę

Następny wpis

W ostatni wieczór starego roku – „Sylwestrowa wiedeńska gala operetki z lampką szampana”

Następny wpis
W ostatni wieczór starego roku – „Sylwestrowa wiedeńska gala operetki z lampką szampana”

W ostatni wieczór starego roku – „Sylwestrowa wiedeńska gala operetki z lampką szampana”

Komentowane 3

  1. Pingback: Przesłanie z Głuszycy: „Europa i Polska mają przyszłość” – pięć dni III Sudeckiego Forum Inicjatyw [FOTO / VIDEO] - Sudeckie Fakty
  2. Pingback: Watykan przesądził – zarzuty wobec biskupa świdnickiego bezpodstawne - Sudeckie Fakty
  3. Pingback: Siła słowa – Krzysztof Kotowicz

Dodaj komentarz Anuluj pisanie odpowiedzi

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz jeszcze

  • Popularne
  • Komentowane
  • Najnowsze

Wolność

12 lipca 2020
Ktoś nie mający pojęcia o tamtych czasach mógłby spytać jak można było żyć w takiej dwoistości

Ktoś, nie mający pojęcia o tamtych czasach mógłby spytać – jak można było żyć w takiej dwoistości (Ząbkowicki Urząd Bezpieczeństwa – część 2)

22 marca 2017
Kort do gry w bule

Kort do gry w bule – będzie zbudowany w Bielawie

27 maja 2024
Cztery modernizacje i przebudowy

Cztery modernizacje i przebudowy dróg na Dolnym Śląsku

14 maja 2025
Inspirująca moc

Inspirująca moc łagodności i piękna [FOTO i VIDEO]

3
Zalogowani na tropie

„Zalogowani” na tropie Świdnicy – miejska gra pełna wyzwań

19 maja 2025
Dzień Dziecka to Dzień Bułki

Dzień Dziecka to… Dzień Bułki w Młynie Hilberta

19 maja 2025
Karpacz wraca na mapę kolejową

Karpacz wraca na mapę kolejową – 14 par pociągów w weekendy i KD Retro na trasie

16 maja 2025
X Międzynarodowy Festiwal Organowy im. Christiana Schlaga

X Międzynarodowy Festiwal Organowy im. Christiana Schlaga

16 maja 2025

Reklama

Timcatering.pl

Ostatnie aktualności

Zalogowani na tropie
Świdnica

„Zalogowani” na tropie Świdnicy – miejska gra pełna wyzwań

19 maja 2025
Dzień Dziecka to Dzień Bułki
Dzierżoniów

Dzień Dziecka to… Dzień Bułki w Młynie Hilberta

19 maja 2025
Karpacz wraca na mapę kolejową
Jelenia Góra

Karpacz wraca na mapę kolejową – 14 par pociągów w weekendy i KD Retro na trasie

16 maja 2025
X Międzynarodowy Festiwal Organowy im. Christiana Schlaga
Świdnica

X Międzynarodowy Festiwal Organowy im. Christiana Schlaga

16 maja 2025
Szukasz pomysłu na rodzinny
Stoszowice

Szukasz pomysłu na rodzinny wypad w niedzielę?

16 maja 2025
Aleksandra Mielnicka pozostaje
Kłodzko

Aleksandra Mielnicka pozostaje koszykarką Ślęzy

15 maja 2025

SudeckieFakty.pl - wiarygodne informacje obejmujące powiaty: wałbrzyski, świdnicki, dzierżoniowski, ząbkowicki i kłodzki, jeleniogórskie oraz Dolny Śląsk. Sprawdzone fakty i wyraziste opinie.

Polityka Prywatności

Sudeckie Fakty

sudeckiefakty

Nieskrywana spontaniczność i nieudawana naturaln Nieskrywana spontaniczność i nieudawana naturalność zamieniają kilkadziesiąt minut w roku w pasmo ciepłych ekspresji niesionych aurą słów, które nigdy nie pozostawiają publiczności obojętną.
➡️ https://sudeckiefakty.pl/milosc-jest-zadomowieniem-i-niejedno-ma-imie-foto/ 
#miłość #muzyka #poezja #śpiew #recytacja #koncert #miłośćniejednomaimię #ząbkowiceŚląskie
Budynek Szkoły Podstawowej oraz przedszkola w Psz Budynek Szkoły Podstawowej oraz przedszkola w Pszennie już wkrótce doczeka się termomodernizacji oraz poprawy efektywności energetycznej.
➡️ https://sudeckiefakty.pl/budynki-oswiaty-z-lepsza-efektywnoscia-energetyczna-w-pszennie-to-bardzo-konkretna-sprawa/
#inwestycja #edukacja #ekologia #termomodernizacja #pszenno #gminaświdnica
Pasje dolnośląskich policjantów przybierają różne formy, a ich spektrum jest bardzo szerokie. Począwszy od sportów drużynowych, bieganie, strzelectwo na sportach ekstremalnych skończywszy.
➡️ https://sudeckiefakty.pl/zdobyl-najwyzszy-szczyt-afryki-polnocnej-jebel-toubkal-niesamowity-wyczyn-policjanta-z-klodzka/ 
#wspinaczka #wspinaczkagórska #wspinaczkawysokogórska #jebeltoubkal #policjant #pasjonat #himalaista #kłodzko
78 lat temu – 19 lutego 1947 roku – na mocy wy 78 lat temu – 19 lutego 1947 roku – na mocy wyroku komunistycznego sądu, w dzierżoniowskim więzieniu stracony został żołnierz Armii Krajowej Mieczysław Jeruzalski.
➡️ https://sudeckiefakty.pl/mial-20-lat-gdy-zamordowany-zostal-na-podstawie-wyroku-komunistycznego-sadu-sp-mieczyslaw-jeruzalski/ 
#armiakrajowa #ak #żolnierz #żołnierzewyklęci #zbrodniekomunistyczne #zbrodniesądoweprl #cześćichwałabohaterom #wiecznapamięćpoległym
Wyobraź sobie lot balonem, który nagle zaczyna s Wyobraź sobie lot balonem, który nagle zaczyna się podnosić… Niżej widać już tylko chmury. Wyobraź sobie rejs okrętem podwodnym, który niespodziewanie bardzo się zanurza… Peryskop nie sięga już lustra wody, aby ujrzeć niebo. Nie zastanawiasz się, co będzie dalej? Może jednak wolisz wiedzieć, co się wydarzy?
➡️ https://sudeckiefakty.pl/wartosci-leki-nadzieje-uciechy-pojda-na-wysypisko-ai-moze-zawladnac-czlowiekiem/
#sztucznainteligencja #ai #technologiecyfrowe #ryzyka #szanse #inteligencjaczłowieka #człowiek #aieksploracja #andrzejzybertowicz #dobraksiążka #bliżejsłowa
Burmistrz Złotego Stoku Grażyna Orczyk i Barda M Burmistrz Złotego Stoku Grażyna Orczyk i Barda Marta, jako przedstawicielki inicjatywny Lokalnej Organizacji Turystycznej „Dolny Śląsk poza utartym szlakiem”, prezentowały dzisiaj zamierzenia dotyczące szans na ożywienie branży turystycznej po powodzi.
➡️ https://sudeckiefakty.pl/plan-na-dolny-slask-poza-utartym-szlakiem-rozmowa-w-palacu-marianny-oranskiej/
#turystyka #ziemiakłodzka #ziemiaząbkowicka #złotystok #bardo #kamieniecząbkowicki #pałacmariannyorańskiej #atrakcjeturystyczne #produktturystyczny
Zalogowani na tropie

„Zalogowani” na tropie Świdnicy – miejska gra pełna wyzwań

19 maja 2025
Dzień Dziecka to Dzień Bułki

Dzień Dziecka to… Dzień Bułki w Młynie Hilberta

19 maja 2025
Karpacz wraca na mapę kolejową

Karpacz wraca na mapę kolejową – 14 par pociągów w weekendy i KD Retro na trasie

16 maja 2025
Brak wyników
Zobacz wszystkie wyniki
  • AKTUALNOŚCI
  • TWÓJ POWIAT
    • Ząbkowice Śląskie
    • Kłodzko
    • Dzierżoniów
    • Świdnica
    • Wałbrzych
    • Jelenia Góra
  • DZIEJE SIĘ
  • SPORT
  • KULTURA
  • Dolny Śląsk

© 2022 SudeckieFakty.pl

Po zapoznaniu się z niniejszą informacją, poprzez kliknięcie na „Przejdź do serwisu” lub zamknięcie tego okna zgadzasz się na to, aby Twoje dane osobowe były przetwarzane
w taki sposób jaki został omówiony w regulaminie oraz niniejszej polityce (https://sudeckiefakty.pl/cookies)

PRZEJDŹ DO SERWISU
Manage consent

Privacy Overview

This website uses cookies to improve your experience while you navigate through the website. Out of these, the cookies that are categorized as necessary are stored on your browser as they are essential for the working of basic functionalities of the website. We also use third-party cookies that help us analyze and understand how you use this website. These cookies will be stored in your browser only with your consent. You also have the option to opt-out of these cookies. But opting out of some of these cookies may affect your browsing experience.
Necessary
Always Enabled
Necessary cookies are absolutely essential for the website to function properly. This category only includes cookies that ensures basic functionalities and security features of the website. These cookies do not store any personal information.
Non-necessary
Any cookies that may not be particularly necessary for the website to function and is used specifically to collect user personal data via analytics, ads, other embedded contents are termed as non-necessary cookies. It is mandatory to procure user consent prior to running these cookies on your website.
SAVE & ACCEPT