August Tschoecke najpierw był burmistrzem Złotego Stoku wybranym w 1893 r. spośród …101 kandydatów. Uchodził za jednego z najlepszych włodarzy tego miasta, którego sprawami zarządzał do 1900 r. Zasłynął ze szczególnej troski o rozwój szkolnictwa i został zapamiętany jako wyjątkowo skuteczny w dziedzinie zarządzania budżetem tego miasta. Później był burmistrzem Ząbkowic, gdzie w 1913 r. zmarł. Został pochowany przed kaplicą cmentarną na terenie obecnie nieczynnego zabytkowego cmentarza komunalnego przy ul. 1 Maja w Ząbkowicach.
Grób burmistrza Augusta Tschoecke nadal znajduje się w miejscu, gdzie włodarz Ząbkowic spoczął 102 lata temu. Niestety nagrobek burmistrza, nota bene gorliwego katolika, nie jest w najlepszym stanie (co widać na poniższych zdjęciach).
Podobnie zresztą, jak cała zabytkowa nekropolia, wymaga nie tylko doraźnych prac porządkowych, ale też systematycznych prac konserwatorskich. Na cmentarzu tym jest też pochowany fundator pobliskiego klasztoru i kościoła Ojców Bonifratrów Erdmann Joseph Tschirsch, o roli którego już pisaliśmy w naszym portalu. Jak mówił ponad rok temu, w wywiadzie dla portalu „Doba.pl” znawca historii Ząbkowic Jerzy Organiściak: „Nie można zapomnieć o kwaterze sióstr Diakonis, ewangelickich zakonnic, które prowadziły w Ząbkowicach zakład opiekuńczy, szpital, żłobek i szkołę. W latach 30. XX wieku pracowało ich tutaj aż 400, a pierwszą przełożoną była hrabina Hedwig von Stosch, której nagrobek góruje nad pozostałymi w tym miejscu. Po II wojnie światowej na cmentarzu tym do 1965 roku chowano mieszkańców Ząbkowic Śląskich. I tu znaleźć możemy groby wybitnych postaci, choćby Jana Teslara, twórcy pierwszego polskiego teatru na powojennych ziemiach odzyskanych – Teatru Miejskiego. Pochowany był tu także Leszek Klimowicz jeden z najlepszych piłkarzy Orła Ząbkowice.”
Dosłownie kilkanaście kroków od zapomnianego grobu znamienitego włodarza Złotego Stoku i Ząbkowic znajduje się nowa tablica posadowiona w trakcie obchodów 725-lecia Ząbkowic. Napisy w językach polskim i niemieckim upamiętniają bieg historii miasta, w której zaznaczyli się Niemcy i Polacy. Jedną z ważnych postaci niemieckich dziejów Ząbkowic był burmistrz August Tschoecke.
Apelujemy do władz samorządowych Gminy Ząbkowice Śląskie, która jest gospodarzem zabytkowego cmentarza, aby chociaż na czas Wszystkich Świętych i Zaduszek, godnie uczcić pamięć burmistrza Augusta Tschoecke. Później warto wrócić do (zainicjowanego przed 2010 r.) projektu rewitalizacji zabytkowej nekropolii. Ktoś powie, że odnawianie cmentarzy nie jest najpilniejszą potrzebą. Tak pewnie jest, ale pamięć o zmarłych świadczy o żywych…