Obcowanie ze sztuką wsparciem w leczeniu stanów lękowych, czy depresji – to idea innowacyjnego, międzynarodowego projektu „Arts on Prescription” (ang.: sztuka na receptę), który w 80 procentach zostanie sfinansowany z funduszy europejskich.
2,8 mln euro dofinansowania pochodzi z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach programu Interreg Region Morza Bałtyckiego 2021 –2027. „Sztuka na receptę” – to jak przekonuje portal funduszy europejskich, zamiast polegać na tradycyjnych terapiach farmakologicznych, specjaliści oferują udział w zajęciach artystycznych. Artterapia ma być „kluczowym elementem wsparcia procesu leczenia osób z zaburzeniami, takimi jak stany lękowe, depresja czy stres”.
Projekt to wspólne dzieło trzynastu organizacji z: Danii, Finlandii, Litwy, Łotwy, Niemiec, Polski i Szwecji. Partnerzy „współpracują ze sobą, aby sprawdzić jak władze publiczne i ośrodki kultury mogą wykorzystać koncepcję sztuki na receptę w poprawie zdrowia psychicznego mieszkańców”. 80% budżetu projektu w wysokości 2,8 mln euro, zostanie dofinansowane z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach programu Interreg Region Morza Bałtyckiego 2021 – 2027. Projekt „Arts on Prescription” to inicjatywa, która łączy lokalne i regionalne władze publiczne z instytucjami kultury, organizacjami pozarządowymi i uczelniami, aby opracować i przetestować modelowy program dostosowany do różnych lokalnych warunków. Polskę reprezentuje w projekcie dwóch partnerów – Województwo Zachodniopomorskie oraz Stowarzyszenie Medja Dizajn – informuje portal funduszy.
Projekt przewiduje, że uczestniczący w nim partnerzy stworzą „modelowy program zaangażowania się w aktywność twórczą osób z zaburzeniami, takimi jak stany lękowe, depresja czy stres. W ramach pilotażowych działań, uczestnicy otrzymują recepty na udział w zajęciach artystycznych, które odbywają się w grupach”.
Terapia sztuką ma na celu stworzenie nieoceniającego środowiska – bezpiecznej przestrzeni, w której osoby zmagające się z zaburzeniami psychicznymi mogą wyrazić swoje emocje, kreatywność i indywidualne potrzeby. Poprzez angażowanie się w działania artystyczne, uczestnicy mają szansę na rozwijanie swojej wyobraźni, redukcję stresu, poprawę samooceny oraz budowanie więzi społecznych – czytamy w opisie projektu.
Pierwsze działania w projekcie rozpoczęły się w styczniu 2023 r. i mają na celu przetestowanie skuteczności programu „Sztuka na receptę” oraz opracowanie modelu, który będzie można dostosować do różnych systemów zdrowia publicznego w różnych krajach. Koncepcja ma zostać przetestowana przez lokalne i regionalne władze publiczne, w tym przez Województwo Zachodniopomorskie. Każda z władz współpracuje z instytucją w dziedzinie kultury i edukacji kulturalnej. W Polsce jest to stowarzyszenie Media Dizajn. Partnerzy projektu są również wspierani przez uniwersytety, które wniosą swoją specjalistyczną wiedzę w zakresie oceny skutków zdrowotnych i organizacyjnych. Zgodnie z planem, projekt ma zakończyć się w grudniu 2025 roku. Jego rezultaty można śledzić w zakładce projektu na stronie programu Interreg Region Morza Bałtyckiego 2021-2027 oraz na Twitterze.
Poprzez: PAP MediaRoom / Serwis Samorządowy PAP Foto: EC Audiovisual Service