Bielawa, jako jeden z pięciu samorządów gminnych w Polsce, znalazła się w elitarnym gronie laureatów rozstrzygnięty konkurs pn. „Świat bez odpadów – recyklomat w Twojej gminie”. Do rywalizacji o nowoczesny automat do zbiórki odpadów z tworzyw sztucznych zgłosiło się aż 108 samorządów z całego kraju.

Jury podejmując decyzję o wyborze projektów do nagrodzenia oceniało m.in. działania gminy na rzecz ochrony środowiska oraz długofalowe podejście do tych działań. I tu warto zaznaczyć, że od stycznia 2019 r., po 4 latach kreowania wizerunku pod hasłem „Biznes mamy w naturze”, Bielawa powróciła na ścieżkę Modelowego Miasta Ekologicznego – napisano w oficjalnym komunikacie bielawskiego magistratu. Recyklomat będzie służył do segregacji plastikowych butelek PET, butelek szklanych oraz aluminiowych puszek.

W wypowiedzi dla Radia Wrocław burmistrz Bielawy Andrzej Hordyj zapowiedział, że w zamian za to jak mieszkaniec będzie przynosił tego typu butelki do recyklomatu, będzie otrzymywał punkty lojalnościowe, a za tę punkty będzie nabywać usługi oferowane przez jednostki gminne jak chociażby pływalnia miejska, siłownia. Szereg usług, za które normalnie musiałby zapłacić.

ECO-punkty mieszkańcy będą zbierać za pomocą aplikacji na swoim telefonie Według deklaracji włodarza gminy mieszkańcy Bielawy będą mogli skorzystać z recyklomatu i systemu lojalnościowego najpóźniej w listopadzie br. Natomiast urzędnicy ujawniają, że trwają prace nad kolejnymi projektami ekologicznymi dotyczącymi m.in. zmiany sposobu ogrzewania lokali mieszkalnych oraz wymiany oświetlenia ulicznego na energooszczędne.

Komentarze

Zostaw swój komentarz