Drużyna Górnika Trans.eu Wałbrzych, wspierana przez swoich kibiców, dotarła w minionym sezonie aż na szczyt ligi. Na razie nie mają na swoim koncie żadnej porażki, ale to WKK Wrocław stanie im na drodze w najbliższej kolejce. 

W sobotę wrocławianie wygrali w Kołobrzegu drugie wyjazdowe spotkanie w sezonie. Jak do tej pory, dobrze prezentują się poza domem. U siebie przegrali z Dzikami Warszawa 98:105 i mieli mało argumentów na świetnie dysponowanych zwłaszcza w rzutach trzypunktowych graczy ze stolicy. Co prawda słabo zaczęliśmy mecz w Kołobrzegu, ale tym razem popełniliśmy dużo mniej błędów w obronie i graliśmy agresywnie. To była kluczowa zmiana w porównaniu z meczem z Dzikami – przyznaje kapitan zespołu Jakub Koelner.

Okazję do poprawy domowej postawy mają w najbliższą środę podczas derbów. Koszykarska sekcja Górnika Wałbrzych istnieje od roku 1946. Wałbrzyski klub ma na swoim koncie dwa mistrzostwa (1981/1982, 1987/1988) oraz trzy wicemistrzostwa kraju (1980/1981, 1982/1983, 1985/1986). W bliższych nam czasach drużyna ta była w najwyższej klasie rozgrywkowej w Polsce dwa sezony (2007-2009). Spadła do I ligi, a rok później problemy finansowe sprawiły, że konieczne było wycofanie się z rozgrywek.

Zespół na zapleczu ekstraklasy gra ponownie od sezonu 2018/2019 i przez dwa ostatnie lata zajął kolejno ósme i pierwsze miejsce. Opuściły go ważne ogniwa: Grzegorz Kulka (Legia Warszawa), Damian Pieloch (Grupa Sierleccy-Czarni Słupsk), karierę po 18 sezonach zakończył Rafał Glapiński. Wałbrzyszanom udało się chociażby zatrzymać środkowego – Damiana Cechniaka, a także Krzysztofa Jakubczyka czy Kamila Zywerta. Poza wymienionymi w składzie zostają także: Marcin Wróbel, Maciej Koperski, Damian Durski, Marcin Jeziorowski, Łukasz Makarczuk, Mateusz Stankiewicz, Bartłomiej Ratajczak, Mateusz Podejko, Maciej Krzymiński, Karol Kamiński. Ciekawym ruchem jest sięgnięcie po 24-letniego Macieja Bojanowskiego, skrzydłowego, występującego przez trzy ostatnie lata w ekstraklasie. Miniony sezon stracił w dużej części przez kontuzję. Pomimo tego to on ma być nową gwiazdą w Górniku po odejściu Grzegorza Kulki. Do zespołu dołączył także Jan Malesa, który miał bardzo dobry sezon w Zetkamie Doral Nysie Kłodzko.

Musimy zagrać w swoim stylu, który próbujemy wdrożyć, czyli agresywna obrona i gra z szybkiego ataku. Dodatkowo musimy zwiększyć liczbę oddawanych rzutów za 3 punkty z czystych pozycji i trzymać się swojego planu gry. Wtedy jestem spokojny o wynik – mówi Jakub Koelner. Wałbrzyszanie rozpoczęli sezon od trzech zwycięstw – 91:85 w Kołobrzegu, 78:73 z Opolu i 91:79 u siebie z Wisłą Chemart Kraków.

Początek derbowego spotkania w środę o godzinie 18:00 w WKK Sport Center. Transmisja będzie dostępna na kanale tvcom.pl. Hala może być zapełniona zaledwie w 25%. Biletem wstępu jest przyniesienie oświadczenia (https://wkk.org.pl/wp-content/uploads/2020/09/DOMOWE-MECZE-WKK-WROCŁAW-OŚWIADCZENIE.pdf). Wstęp od godziny 16:30.

Weronika Marek

Foto: R. Jędrzejewski

Komentarze

Zostaw swój komentarz