Sudeckie Fakty

WIDEO

WYWIAD

BLOGI

SZUKAJ

Brak wyników
Zobacz wszystkie wyniki
-2 °c
Wałbrzych
1 ° śr.
8 ° czw.
9 ° pt.
  • AKTUALNOŚCI
  • TWÓJ POWIAT
    • Ząbkowice Śląskie
    • Kłodzko
    • Dzierżoniów
    • Świdnica
    • Wałbrzych
    • Jelenia Góra
  • DZIEJE SIĘ
  • SPORT
  • KULTURA
  • Dolny Śląsk
  • AKTUALNOŚCI
  • TWÓJ POWIAT
    • Ząbkowice Śląskie
    • Kłodzko
    • Dzierżoniów
    • Świdnica
    • Wałbrzych
    • Jelenia Góra
  • DZIEJE SIĘ
  • SPORT
  • KULTURA
  • Dolny Śląsk
Sudeckie Fakty
Home Dolny Śląsk

Rywalizacja o jak najlepszą pozycję Polski w Europie

Info Zabkowice4YOU przez Info Zabkowice4YOU
18 maja 2014
w Dolny Śląsk, Aktualności, Wywiad, PIS
2

ROZMOWA DAWIDEM JACKIEWICZEM

POSŁEM NA SEJM RP I KANDYDATEM NA POSŁA DO PARLAMENTU EUROPEJSKIEGO 

Co sprawia, że chce Pan być politykiem i to europejskim?

Ambicja zrobienia czegoś więcej dla Polski. Więcej niż robią bezkrytyczni wobec Unii europejskiej rozleniwieni politycy PO. Nie godzę się na marnowanie przez nich szans na szybszy i lepszy rozwój naszego kraju. Z niepokojem obserwuję, jak ekipa Donalda Tuska podporządkowuje się różnym nurtom europejskim, nie próbując odegrać choćby najmniejszej roli w kreowaniu tych decyzji i strategii, nie próbując walczyć o uznanie naszych interesów, naszych racji. To smutne, że politycy PO zadowalają się tym, że ładnie wypadają na zdjęciach z innymi przywódcami europejskimi i są przez nich poklepywani po plecach. Czy to ma nam wystarczyć? Nam, dużemu narodowi w środku Europy, z piękną historią i tradycjami, z ogromnym drzemiącym w nas duchem przedsiębiorczości?  Czy takie mają być nasze ambicje? Być lubianymi w Europie i to wszystko? A co z naszą gospodarką, z naszym przemysłem? Co z wyrównaniem szans polskiego rolnictwa? A kto powalczy o rehabilitację węgla, który jest głównym surowcem energetycznym w naszej gospodarce? Kto postara się o lepsze warunki dla naszej energetyki dzisiaj duszonej przez regulacje Pakietu Klimatycznego? To wszystko samo się nie zrobi. A spraw, którymi musimy zająć się w Parlamencie Europejskim, jest wielokrotnie więcej. Zatem, odpowiadając na Pańskie pytanie o powody kandydowania do Parlamentu Europejskiego, twierdzę – stać nas na dużo więcej, możemy odgrywać znaczącą rolę w Europie, trzeba tylko mieć poczucie własnej wartości, odrzucić kompleksy, nie klęczeć przed innymi tylko dlatego, że są zamożniejsi. Trzeba z podniesionym czołem stanąć do rywalizacji o jak najlepszą pozycję naszego kraju w Europie. Taki mam zamiar, dlatego kandyduję.  

W Pańskiej biografii jest etap pracy w samorządzie terytorialnym. Jako wiceprezydent Wrocławia widział Pan zwyczajne codzienne problemy zwykłych ludzi i potrzeby gmin. W czym upatruje Pan szans dla polskich gmin i powiatów, ale i województw w nowym budżecie Unii Europejskiej?

Ważne są wciąż inwestycje w infrastrukturę. Wyróżniłbym finansowanie nowych projektów turystycznych. Mamy w naszym regionie wspaniałe okolice, należy do nich także Ziemia Ząbkowicka, które na pewno mogą konkurować z turystycznymi regionami całej Europy. Musimy tylko zadbać o te miejsca i umieć je wypromować w Europie. Musimy tu ściągnąć więcej turystów, stworzyć modę i markę regionu. Korzyści ze środków na infrastrukturę drogową i kolejową płyną oczywiście głównie dla mieszkańców regionu i to im ułatwiają życie. Ale dla rozwoju turystyki to również ważny aspekt. To mogą być silne płuca, których brakuje dziś Dolnemu Śląskowi. Co ważne, większa mobilność mieszkańców zwiększy ich szanse na rynku pracy, a biznesowi doda energii i znacząco wpłynie na dostępność pięknych dolnośląskich miejsc dla turystów.

Dla wielu mieszkańców gmin, przez które przebiega krajowa „ósemka” ta droga kojarzy się z uciążliwością dotarcia do stolicy regionu, jaką jest Wrocław lub z problemem dotarcia np. do uzdrowisk Kotliny Kłodzkiej czy granicy z Czechami. Niestety są też już nie dziesiątki, ale setki osób, dla których „ósemka” to wspomnienie wypadku drogowego, z których wiele kończy się tragicznie. Jaki jest Pański stosunek do faktu, że wciąż obiecuje się ekspresową, ale nadal jej nie ma?

Tak jak mówiłem wcześniej – zaniedbania PO w poszerzaniu infrastruktury drogowej, takie jak choćby: ciągłe zmiany w terminach zakończenia S3, brak koncepcji „ósemki”, opóźnienia, bankructwa firm budujących drogi… To nie błąd, to zwyczajny brak rozsądku i dobrej woli a często wręcz nieuczciwość. To zamykanie szans rozwoju ludziom tylko dlatego, że są z mniejszych miast. Jestem przeciwny takim ograniczeniom. Rządzenie PO składa się ze składania coraz to nowych, lecz pustych obietnic. Ile to już razy słyszeliśmy o tym że rząd zajmie się rozwiązaniem naszych problemów, że oto rusza kolejna ofensywa legislacyjna, że trwają prace nad rozwiązaniem tego czy innego problemu, że Donald Tusk osobiście dogląda prac swoich ministrów. Mam nadzieję, że Polacy widzą już dziś jak wiele w tych obietnicach marketingu i taniego populizmu. 

Jeszcze jedno pytanie związane z tą drogą. Setki ludzi codziennie – np. z terenu całego Powiatu Ząbkowickiego – jeździ do pracy m.in. do Wrocławia i okolicę. Znane są trzy wersje tzw. „korytarza” mającej powstać S8. Jedna z nich pomija Ząbkowice Śląskie, co budzi obawę o komunikacyjne wykluczenie tej gminy, w której jest wysokie bezrobocie i brakuje inwestorów. Czy mieszkańcy gmin przylegających do obecnej drogi krajowej nr 8 mogą liczyć na Pańską pomoc w utrzymaniu takiego przebiegu nowej arterii, która ich nie pominie?

Oczywiście, jestem za włączaniem nowych dróg w krwioobieg społeczny, a nie za tworzeniem bypassów. Chętnie angażuję się w takie projekty jeśli niosą konkretne korzyści dla mieszkańców naszego regionu. Tak było na przykład kiedy włączyłem się w starania o środki na budowę obwodnicy Oławy, czy też na remonty i zabezpieczenia wałów przeciwpowodziowych. Możecie Państwo liczyć na mnie w takich sprawach.

W swoim programie wyborczym napisał Pan o rzece Odrze, która wymaga inwestycji. Proszę o kilka zdań na ten temat. Może jako punkt wyjścia niech posłuży odkładana ad calendas graecas budowa zbiornika przeciwpowodziowego w okolicy Kamieńca Ząbkowickiego. Kilka lat temu wysiedlono tam całą wieś Pilce, zaangażowano olbrzymie środki budżetowe w dokumentację i nawet w pierwsze prace techniczne. Dzisiaj olbrzymi areał ziemi stoi, a w przypadku „wielkiej wody” ten zbiornik miał, wg. Programu Odra 2006”, stanowić ważny element osłony nie tylko tego terenu, ale i samego Wrocławia.

Postępująca degradacja Odry jako żeglownego szlaku to jeden z cięższych grzechów rządzącej od blisko 7 lat PO. W latach 70. XX wieku rocznie przewożono naszą rzeką około 14 mln ton ładunku. Obecnie to jedynie około 300 tys. ton. Z kilkuset barek i pchaczy pozostało jedynie kilkadziesiąt jednostek. Jest to efekt wieloletnich zaniedbań oraz niekonsekwencji w działaniach rządu Donalda Tuska. Czas to zmienić. Dlatego zamierzam, wspólnie z eurodeputowanymi z Czech, jeśli obejmę mandat europosła, zająć się sprawą przywrócenia żeglowności Odry. Jeszcze ważniejszym zadaniem jest zabezpieczenie mieszkańców Dolnego Śląska przed niebezpieczeństwem powodzi. Czy wie Pan, Panie Redaktorze, że z oficjalnych informacji które pozyskałem od Marszałka Województwa Dolnośląskiego wynika, iż 77% wałów w naszym regionie zagraża bezpieczeństwu jego mieszkańców? Ich stan jest tak fatalny, że nie ma żadnej pewności czy wytrzymają koleją falę powodzi. W takiej sytuacji uznałem za niezwykle ważne nakłonić rząd do przeznaczenia na naprawę i modernizację wałów dodatkowych środków z budżetu Państwa. Chodziło o 70 mln zł. Niestety, mimo apelu do posłów PO i PSL, mój wniosek został przez nich odrzucony w Sejmie. Przeciwko przyznaniu tych pieniędzy głosowała cała PO z premierem Tuskiem na czele. Najbardziej zaskoczyło mnie jednak że wrocławianin, Bogdan Zdrojewski – lider dolnośląskiej listy PO do Parlamentu Europejskiego też był przeciwko zagwarantowaniu tych jakże potrzebnych środków. W tym kontekście można więc powiedzieć, że politycy PO potrafią doskonale lansować się na wałach przeciwpowodziowych kiedy już powódź staje się faktem. Kiedy jednak trzeba podejmować działania zapobiegające, systematycznie pracować nad umacnianiem wałów, szukać środków na ich remonty, panowie Tusk i Zdrojewski jakoś nieszczególnie przejawiają aktywność. Konieczne jest uznanie, że działania zabezpieczające nas przed powodzią muszą być priorytetem dla każdego rządu, niezależnie od barw partyjnych. Na ten cel muszą się znaleźć środki w budżecie i nie ma usprawiedliwienia dla tych, którzy te sprawy bagatelizują.

Wspomniałem już o problemie braku miejsc pracy, co szczególnie uderza w małe miasta i wsie. Na przykładzie Ząbkowic Śląskich widać jak na dłoni, że ludzie, zwłaszcza młodzi i energiczni, wręcz uciekają albo do wielkich miast, albo za granicę. Pierwszy i jedyny zakład w ząbkowickiej podstrefie ekonomicznej powstał ponad 4 lata temu. W tym samym czasie wybudowano kilka wielkopowierzchniowych sklepów, które tworząc miejsca pracy jednocześnie degradują lokalny rynek handlowy. Wałbrzyska strefa ekonomiczna ma potencjał, bo obejmuje przecież rozległy obszar wykraczający poza byłe województwo wałbrzyskie. Czy z perspektywy unijnej będzie Pan mógł w jakiś sposób wspomagać lokalną przedsiębiorczość, ale też kreować dobry klimat dla specjalnej strefy ekonomicznej, która ma swoje „oddziały” w wielu miastach takich, jak Ząbkowice?

Strefy ekonomiczne, które nie podobają się dziś Unii, to czasem jedyny impuls do zmniejszenia bezrobocia w regionie. Mam dużo zastrzeżeń do niskich zarobków ludzi pracujących w tych strefach, do sytuacji, kiedy mamy czasem do czynienia ze współczesną formą wyzysku. Ale strefy ekonomiczne to jednocześnie katalizatory rozwoju gmin i powiatów. Firmy ze stref potrzebują przecież kooperantów, dostawców, współpracy. Będę zabiegał o to, aby stref nie zlikwidowano i by wciąż była możliwość tworzenia nowych. Zwłaszcza tam gdzie bezrobocie jest prawdziwą plagą.

Jest Pan określany jako ekspert w dziedzinie bezpieczeństwa energetycznego. Mamy akurat taką sytuację, w której Polska odczuwa presję rosyjską w tej dziedzinie. Jak wyobraża Pan sobie przyszłość naszego kraju pod względem źródeł energii i jej kosztów ponoszonych przez odbiorców, czyli przez zwykłe rodziny czy przedsiębiorców?

Rocznie importujemy do polski ponad 10 mld metrów sześciennych „błękitnego paliwa”. Całość z jednego tylko źródła, od rosyjskiego potentata jakim jest Gazprom, w ramach tzw. kontraktu jamalskiego. Od 2010 r., przez fatalne negocjacje dotyczące tej umowy prowadzone przez Waldemara Pawlaka, Polska utraciła możliwość czerpania zysku za transfer gazu przez nasze terytorium i zgodziła się na płacenie za dostarczany gaz jednej z najwyższych stawek w Unii Europejskiej. Osobiście, jako wiceprzewodniczący sejmowej Komisji Skarbu Państwa, protestowałem przeciwko tej szkodliwej dla Polski umowie. Tak wielkie uzależnienie Polski od dostaw rosyjskiego gazu stwarza realne zagrożenie i podatność na ewentualny szantaż gazowy ze strony Gazpromu. Przykładów takich działań ze strony Rosjan nie trzeba daleko szukać. Przestrogą dla nas powinna być sytuacja na Ukrainie. Tam właśnie dochodzi do wywierania presji na rząd Ukrainy poprzez szantaż gazowy. Wyjściem z tej niebezpiecznej dla Polski sytuacji jest pilne dokończenie budowy terminalu gazu skroplonego w Świnoujściu, który da nam możliwość sprowadzania gazu do Polski od innych niż rosyjscy dostawców. Musimy też przyspieszyć prace nad poszukiwaniem i wydobyciem gazu ze złóż niekonwencjonalnych czyli tzw. gazu łupkowego. A przede wszystkim należy zabiegać o to, aby główny surowiec energetyczny w naszym przemyśle, jakim jest węgiel, nie był dyskryminowany przez politykę klimatyczną Unii Europejskiej. To właśnie wyzwanie z którym chcę się zmierzyć w UE.

Jako członek Prawa i Sprawiedliwości będzie Pan w Parlamencie Europejskim w ciekawej sytuacji. Biurokracja unijna i jej rozdmuchane procedury, o kosztach nie wspominając szerzej, wizja przymusowej jednej waluty, napędzają eurosceptycyzm. Jak Pan sytuuje się w tym politycznym sporze?

Jestem eurorealistą. Biurokracja unijna i jej koszty to niepotrzebnie rozdmuchana machina. Z punktu widzenia gospodarki, widać, że nie ma sensu upierać się co do wspólnej waluty. Gołym okiem widać, że kraje, które zachowały swoją własną walutę – kryzys dotyka wolniej i słabiej, bo jest więcej skutecznych narzędzi do regulowania i nadzoru nad finansami publicznymi i instytucjami finansowymi. Jeśli chcemy wyzwolić ducha przedsiębiorczości w narodach europejskich musimy skończyć z nadmiernymi regulacjami wszystkiego i wszędzie, z ciągłymi zakazami i nakazami. Jeśli gospodarka europejska ma mieć siłę i zdolność do konkurowania z amerykańską czy też chińską musi być uwolniona od biurokratycznych absurdów. Takie jest stanowisko moje i organizacji, której jestem członkiem.

Dziękując za rozmowę, którą odbyliśmy nie w Pańskim biurze, ale tuż przy już wspominanej krajowej „ósemce”, proszę przyjąć zaproszenie do odwiedzenia Ząbkowic. To urocze miasto, a przede wszystkim wielu dobrych ludzi. Jak sam pamiętam z podróży do Belgii, jedzie się do nas z Brukseli „tylko” ok. 12 godzin.  

Przyjadę na pewno. Dziękuję za wsparcie. Wszystkich, którzy nas czytają – proszę o pójście do wyborów w niedzielę 25 maja. I o dokonanie tego dnia dobrego wyboru. Myślę, że nie warto marnować głosu na tych, którzy niejedno obiecywali, a niczego nie zrealizowali. Nie stać nas już na marnowanie kolejnych lat w oczekiwaniu na lepsze czasy. Weźmy sprawy w swoje ręce. Od Państwa wyboru zależeć będzie pozycja Polski w Europie. Postawcie drodzy Państwo na tych którzy nie ulegają  naciskom żadnych lobby, nie zmieniają poglądów w zależności od koniunktury i na tych którzy odważnie głoszą swoje poglądy. Proszę mieszkańców tego pięknego regionu o zaufanie. Zrobię wszystko, by go nie zawieść!

dawid.jackiewicz.pl

Z Dawidem Jackiewiczem – posłem PiS i kandydatem na posła do Parlamentu Europejskiego rozmawiał Krzysztof Kotowicz

 Dawid_Jackiewicz_baner

Tagi: wyboryspołeczeństwoUnia Europejskapolityka
UdostępnijUdostępnij
Poprzedni wpis

Życie jest radością

Następny wpis

Skutecznie nas przyblokował minister rolnictwa

Następny wpis

Skutecznie nas przyblokował minister rolnictwa

Komentowane 2

  1. Apolit says:
    9 lat temu

    Właściwie, za każdym razem, kiedy widzę reklamy wyborcze kandydatów, czy to do Parlamentu UE, czy Sejmu, Senatu RP, Rad Powiatów, Gmin, na stanowiska Burmistrzów i Wójtów (to chyba przez złe doświadczenia, wyrażające się między innymi obsadzaniem kluczowych stanowisk zaraz po wyborach ludźmi z klucza partyjnego) nasuwa się pytanie, ile kandydaci na takie stanowiska chcieliby ugrać dla siebie i dla ugrupowań partyjnych, z których list startują? Czy aby piękne słowa wypowiedziane w wywiadach i nawet znajomość problematyki regionów, które zamierzają reprezentować, jak w przypadku Pana Jackiewicza, czy to wszystko tak do końca jest szczere i godne mego jednego głosu? Niby ten jeden głos to bardzo niewiele i nie może przechylić języczka u wagi na którąś stronę, ale przecież ludzi z zachwianą, jak moja, wiarą w uczciwość władzy jest w tym regionie wielu, a w całym kraju trudne do ogarnięcia rzesze. Bo społeczeństwu, które, rzecz jasna, w swojej całej masie jest kolosem o rozszczepionej świadomości i poglądach, dającym się zmanipulować, wziąć na tanie obietnice, zamydlić oczy darmowymi igrzyskami i kiełbasą wyborczą, to jednak prędzej czy później przypomni o sobie, kiedy okaże się, że zabraknie chleba. Wiem, to przerysowany obrazek, ale przecież bogatsze od naszego społeczeństwa, ot choćby greckie, upominało się o swój ekonomiczny byt. Rolą Państwa, to oprócz igrzysk dostarczyć chleba narodowi, którym się rządzi lub chciałoby się rządzić, a to rzecz pierwsza. Zapewnić społeczeństwu pracę, warunki do życia, zakładania rodzin dla młodych, godne świadczenia opiekuńcze i emerytalne dla starych, zamiast jałmużny i przedłużania wieku produkcyjnego, rodząc niesnaski międzypokoleniowe i w konsekwencji obawy o to czy to państwo będzie stać na te emerytury, podczas, gdy młodzi, zamiast godnie pracować w kraju szukają miejsca na życie poza jego granicami. To socjalny, demograficzny i w sumie ekonomiczny obłęd, ślepa uliczka, w którą zagnano nas już czas jakiś temu. Pora zatem zająć się tą sprawą i odwrócić bieg wydarzeń dyskredytujący nasz kraj także i na arenie międzynarodowej. Nie będą się z nami w UE liczyć jeśli będziemy jedynie eksporterem taniej siły roboczej, jabłek i mięsa, którego, nawet hołubiona przez nasze władze Ukraina (i co tu wspominać o Rosji). Od naszych kandydatów na stanowiska władzy, zarówno do Parlamentu Europejskiego, krajowego w całej rozciągłości tego właśnie oczekuję. Ideowości, roztropności, troski o kraj i społeczeństwo, a wtedy nikt tutaj o zdrowych zmysłach nie będzie liczył im wysokich wynagrodzeń, o których nawet nie marzymy.
    Z pewnością jest więcej w tej materii istotnych spraw i aspektów w tym temacie, których tu nie poruszyłem.
    Zachęcam więc do dyskusji bezpośredniej w komentarzach.
    Zachęcam także Pana posła Jackiewicza do wzięcia udziału w takiej debacie. Może wyłoni się z tego obraz, który pozwoli takim niedowiarkom jak ja skonkretyzować swoje preferencje wyborcze i być może – zaufać.
    Pozdrawiam

    Odpowiedz

Dodaj komentarz Anuluj pisanie odpowiedzi

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz jeszcze

  • Popularne
  • Komentowane
  • Najnowsze
Bramy czasu w Pałacu Marianny Orańskiej

„Bramy czasu” w Pałacu Marianny Orańskiej – to już jest metalowy hit! [VIDEO]

20 marca 2023
Tragedia w powiecie ząbkowickim. Śmierć 69-letniego mężczyzny w lesie

Tragedia w powiecie ząbkowickim. Śmierć 69-letniego mężczyzny w lesie

21 marca 2023
Wieczór wymiany darów

Wieczór wymiany darów – dołącz, aby pomóc Amelce [VIDEO / FOTO]

26 marca 2023
Gdyby wszystko było niczym

Gdyby „wszystko” było „niczym”… – czy od rozumu można dojść do wiary?

19 marca 2023
Zaginął 38letni Tadeusz

🔴 WAŻNE: Zaginął 38-letni Tadeusz z Ziębic. Nie nawiązał kontaktu z rodziną!

2
Jurij Tokar: „Data 24.02.2022 to dzień, w którym dla Ukraińców czas zatrzymał się – dziękujemy Polsce za pomoc i przyjęcie nas” [STUDIO FAKTY]

Jurij Tokar: „Data 24.02.2022 to dzień, w którym dla Ukraińców czas zatrzymał się – dziękujemy Polsce za pomoc i przyjęcie nas” [STUDIO FAKTY]

2

Rewitalizacja Niemczy w toku – miasto odzyskuje piękno swojego historycznego krajobrazu

1
Gdyby wszystko było niczym

Gdyby „wszystko” było „niczym”… – czy od rozumu można dojść do wiary?

1
Czy Muzeum Papiernictwa w Dusznikach

Czy Muzeum Papiernictwa w Dusznikach-Zdroju zostanie wpisane na listę UNESCO?

27 marca 2023
Będą nowe tereny rekreacyjne w Kamiennej Górze

Będą nowe tereny rekreacyjne w Kamiennej Górze? – pieniędzy szukają w obligacjach komunalnych

27 marca 2023
Czech Cybertron 2023

„Czech Cybertron 2023” – ruszyły zapisy do konkursu dla młodzieży z Dolnego Śląska

27 marca 2023
Nowa hala sportowa dla przyszłych mistrzów

Nowa hala sportowa dla przyszłych mistrzów – Radków będzie mieć nowoczesny obiekt

27 marca 2023

Reklama

Timcatering.pl

Ostatnie aktualności

Czy Muzeum Papiernictwa w Dusznikach
Kłodzko

Czy Muzeum Papiernictwa w Dusznikach-Zdroju zostanie wpisane na listę UNESCO?

27 marca 2023
Będą nowe tereny rekreacyjne w Kamiennej Górze
Jelenia Góra

Będą nowe tereny rekreacyjne w Kamiennej Górze? – pieniędzy szukają w obligacjach komunalnych

27 marca 2023
Czech Cybertron 2023
Dolny Śląsk

„Czech Cybertron 2023” – ruszyły zapisy do konkursu dla młodzieży z Dolnego Śląska

27 marca 2023
Nowa hala sportowa dla przyszłych mistrzów
Kłodzko

Nowa hala sportowa dla przyszłych mistrzów – Radków będzie mieć nowoczesny obiekt

27 marca 2023
GMINA KAMIENIEC ZĄBKOWICKI

Postępowania dotyczące nieruchomości Gminy Kamieniec Ząbkowicki

27 marca 2023
Pszenno i Mokrzeszów staną się placami budowy
Świdnica

Pszenno i Mokrzeszów staną się placami budowy – kanalizacja sanitarna i drogi dzięki dofinansowaniom

27 marca 2023

SudeckieFakty.pl - wiarygodne informacje obejmujące powiaty: wałbrzyski, świdnicki, dzierżoniowski, ząbkowicki i kłodzki, jeleniogórskie oraz Dolny Śląsk. Sprawdzone fakty i wyraziste opinie.

Polityka Prywatności
Redaktor naczelny: Dariusz Nowakowski

sudeckiefakty

sudeckiefakty
Macie dość pustych naparzanek polityków w media Macie dość pustych naparzanek polityków w mediach publicznych i publicznie dostępnych, w których argumenty są zbyt często wypierane pustymi frazami lub demagogiczną retoryką; czujecie zmęczenie zgiełkiem ideologicznego zacietrzewienia w słowach i gestach, które przesłaniają rzeczywiste wartości wyłaniające się z faktów i ich rzetelnych (choćby nawet subiektywnych) opisów; gdy rozglądacie się we własnych refleksjach i macie gotowość ich konfrontowania z myślącymi i widzącymi świat inaczej – zapraszamy na bardzo niecodzienne spotkanie. To będzie autentyczna agora przełomu XX i XX wieku.
✍️➡️ https://sudeckiefakty.pl/cywilizacja-ma-przeszlosc-czlowiek-ma-przyszlosc/
#polityka #społeczeństwo #globalizm #liberalizm #konserwatyzm #bliżejsłowa #dobraksiążka #bronisławwildstein
Jej początki sięgają połowy XIII wieku i są ściśle związane z Zakonem Benedyktynów. „Madonna z Dzieciątkiem” z ołtarza głównego jest najstarszym obrazem maryjnym w Polsce. Nie bez przyczyny nazywana „europejską perłą baroku” Bazylika Wniebowzięcia NMP w Krzeszowie to kolejne #miejscekulturydolnegośląska. 
✍️➡️ https://sudeckiefakty.pl/miejscakultury-dolnego-slaska-bazylika-wniebowziecia-nmp-w-krzeszowie/
#klasztor #sanktuarium #bazylika #bazylikakrzeszów #świątynia #kościół #zabytek #barok #krzeszów #kamiennagóra #powiatkamiennogórski #dolnyśląsk #dolnyśląskjestpiękny #turystyka
Jak mówi Jurij Tokar, wojna to także niepoliczon Jak mówi Jurij Tokar, wojna to także niepoliczona skala indywidualnych i rodzinnych dramatów, aktów odwagi i heroizmu. Ukraina ma 30 lat niepodległości i przywiązanie Ukraińców do wolności oraz ukierunkowania na Europę sprawiają, że wola obrony jest bardzo silna. Konsul Ukrainy przywołuje przykłady takiej postawy wśród obywateli swojego kraju.
🎥➡️ https://sudeckiefakty.pl/jurij-tokar-ukraincy-nie-oddadza-swojej-wolnosci-i-niepodleglosci-w-polsce-uczestnicza-w-zyciu-spolecznym-i-gospodarczym-studio-fakty/
#ukraina #wojna #wojnanaukrainie #ukraińcy #ukraińcywpolsce #konsulat #konsulatukrainy #konsulatukrainywrocław #jurijtokar #polityka #pomochumanitarna
Ponad 230 000 wyświetleń, 15 000 polubień w 6 d Ponad 230 000 wyświetleń, 15 000 polubień w 6 dni. Tak wygląda statystyka najnowszej produkcji metalowego kwartet The Dark Side Of The Moon, który swój pierwszy harmoniczny utwór „The Gates Of Time” nagrał w Pałacu Marianny Orańskiej w Kamieńcu Ząbkowickim. Miejsce to nie po raz pierwszy jest adaptowane do potrzeb producentów fonograficznych.
🎥✍️➡️ https://sudeckiefakty.pl/bramy-czasu-w-palacu-marianny-oranskiej-to-juz-jest-metalowy-hit-video/
#video #videoklip #klip #muzykametalowa #muzykaśląska #rap #pałacmariannyorańskiej #pałacmariannyorańskiejwkamieńcuząbkowickim #kamieniecząbkowicki
W polityce gra się drużynowo – w kwestii cyber W polityce gra się drużynowo – w kwestii cyberbezpieczeństwa trzeba być przygotowanym na atak. Więcej dowiesz się z wywiadu @janusz_cieszynski w #studiofakty 
🎥✍️➡️ https://sudeckiefakty.pl/janusz-cieszynski-w-polityce-gra-sie-druzynowo-w-kwestii-cyberbezpieczenstwa-trzeba-byc-przygotowanym-na-atak-studio-fakty/ 
#polityka #wybory #cyberbezpieczeństwo #rząd #prawoisprawiedliwość #dolnyśląsk #januszcieszyński
W maleńkim Kliczkowie na Dolnym Śląsku zlokaliz W maleńkim Kliczkowie na Dolnym Śląsku zlokalizowana jest perełka architektury nawiązująca swoją formą do słynnych francuskich zamków. Otoczony ogromnym parkiem, gdzie znajdują się ruiny XIX-wiecznego cmentarza dla koni, Zamek Kliczków to #miejscekulturydolnegośląska 
✍️➡️ https://sudeckiefakty.pl/miejscakultury-dolnego-slaska-zamek-kliczkow/ 
#zabytki #zabytkiarchitektury #zamek #zamekkliczków #gminaosieczna #powiatbolesławiecki #dolnyśląsk #dolnyśląskjestpiękny #turystyka #czaswolny
Czy Muzeum Papiernictwa w Dusznikach

Czy Muzeum Papiernictwa w Dusznikach-Zdroju zostanie wpisane na listę UNESCO?

27 marca 2023
Będą nowe tereny rekreacyjne w Kamiennej Górze

Będą nowe tereny rekreacyjne w Kamiennej Górze? – pieniędzy szukają w obligacjach komunalnych

27 marca 2023
Czech Cybertron 2023

„Czech Cybertron 2023” – ruszyły zapisy do konkursu dla młodzieży z Dolnego Śląska

27 marca 2023
Brak wyników
Zobacz wszystkie wyniki
  • AKTUALNOŚCI
  • TWÓJ POWIAT
    • Ząbkowice Śląskie
    • Kłodzko
    • Dzierżoniów
    • Świdnica
    • Wałbrzych
    • Jelenia Góra
  • DZIEJE SIĘ
  • SPORT
  • KULTURA
  • Dolny Śląsk

© 2022 SudeckieFakty.pl

Po zapoznaniu się z niniejszą informacją, poprzez kliknięcie na „Przejdź do serwisu” lub zamknięcie tego okna zgadzasz się na to, aby Twoje dane osobowe były przetwarzane
w taki sposób jaki został omówiony w regulaminie oraz niniejszej polityce (https://sudeckiefakty.pl/cookies)

PRZEJDŹ DO SERWISU
Manage consent

Privacy Overview

This website uses cookies to improve your experience while you navigate through the website. Out of these, the cookies that are categorized as necessary are stored on your browser as they are essential for the working of basic functionalities of the website. We also use third-party cookies that help us analyze and understand how you use this website. These cookies will be stored in your browser only with your consent. You also have the option to opt-out of these cookies. But opting out of some of these cookies may affect your browsing experience.
Necessary
Always Enabled
Necessary cookies are absolutely essential for the website to function properly. This category only includes cookies that ensures basic functionalities and security features of the website. These cookies do not store any personal information.
Non-necessary
Any cookies that may not be particularly necessary for the website to function and is used specifically to collect user personal data via analytics, ads, other embedded contents are termed as non-necessary cookies. It is mandatory to procure user consent prior to running these cookies on your website.
SAVE & ACCEPT