W Bardzie odbył się I etap Forum Lokalnego w ramach programu „Równać Szanse”. Jest to wspólny program Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności i Polskiej Fundacji Dzieci i Młodzieży, mający charakter konkursu dla lokalnych organizacji i instytucji które otrzymały co najmniej jedną dotację w Programie „Równać Szanse”.
Takich dotacji, przyznanych w ramach różnych konkursów, w gminie Bardo w ciągu ostatnich pięciu lat przyznano 13! Celem konkursu jest zorganizowanie Lokalnego Forum Programu „Równać Szanse”, które będzie miejscem spotkania osób zainteresowanych wspieraniem rozwoju młodych ludzi i podjęciem wspólnej dyskusji na temat zasobów środowiska i barier leżących u podstaw mniejszych szans młodych ludzi z małych miejscowości na dobry start w dorosłe życie. W ramach Forum zaplanowane były różne bloki dyskusyjne, które miały pomóc w odpowiedzi na pytania dotyczące tego, jaka jest młodzież z gminy Bardo, czy coś ją wyróżnia, jakie są jej mocne i słabe strony, jakie są jej marzenia, a jakie obawy, jak również – czy młodzież z gminy Bardo ma szanse na dobry start w dorosłe życie ?
Uczestnikami Forum, które 7 października br. odbyło się w Centrum Kultury i Promocji byli pracownicy szkół i instytucji samorządowych z terenu gminy Bardo, członkowie organizacji pozarządowych, przedsiębiorcy zainteresowani losem młodzieży z terenu naszej gminy. W dyskusję mógł się włączyć każdy mieszkaniec gminy, gdyż Forum miało charakter otwarty. W Forum uczestniczyło 40 osób, którym pan Artur Łęga na początku przybliżył zarówno misję i cele Programu Równać, jak i ideę Forum. Już to wystąpienie wywołało poruszenie wśród zebranych, gdyż pewne przekazane informacje, dotyczące uwarunkowań gorszego startu w dorosłe życie młodzieży z małych miejscowości, nie były chyba do końca uświadomione wśród uczestników tego gremium. Tym bardziej zebrani aktywnie włączyli się w pracę w grupach roboczych nad poszczególnymi zagadnieniami. Niektóre efekty były dość nieoczekiwane, gdyż początkowo wyłonił się dość pesymistyczny obraz młodzieży mieszkającej w gminie. Jednak w burzliwej dyskusji nastąpiła konstatacja, że: po pierwsze – nie można generalizować i wyciągać daleko idących wniosków na podstawie tego, co najbardziej rzuca się w oczy (czyli rzeczy negatywnych), po drugie – za negatywne cechy, ujawniające się wśród młodych ludzi, najczęściej ponoszą winę dorośli i na nich spoczywa obowiązek zdiagnozowania przyczyn, wyciągnięcia wniosków i doprowadzenia do zmiany. Duża część dyskusji toczyła się wokół problemu wyobrażeń osób dorosłych na temat młodzieży – tj. tego, jaka powinna być, co powinno ją interesować, jaką aktywność powinna wykazywać – a tego, jak jest naprawdę. Konstatacja była taka, że żeby ją naprawdę poznać i zrozumieć – a w konsekwencji lepiej ją wspierać – potrzebne są długofalowe i bardzo przemyślane działania, których początkiem powinno być przeprowadzenie rzetelnej diagnozy młodzieży z terenu gminy Bardo. Potrzebne są do tego narzędzia, (które można otrzymać m.in. w ramach współpracy z Programem Równać Szanse) oraz potrzebni są do tego ludzie – a konkretnie powołanie zarówno spośród debatujących, jak i innych osób, zespołu diagnostycznego.
Pierwsze osoby już zgłosiły, następne wyłoniły się w czasie późniejszych rozmów i spotkań – i w pierwszej połowie listopada w Centrum Kultury i Promocji w Bardzie nastąpi spotkanie zespołu i rozpoczęcie prac nad opracowaniem takiej diagnozy. Ma być ona pomocna w podjęciu wspólnych działań szeroko rozumianego środowiska na rzecz wyrównywanie szans na start w dorosłe życie młodzieży, a więc wyposażenie jej w szereg kompetencji społecznych nierzadko ważniejszych albo równorzędnych z wykształceniem. Rysuje się więc strategia działania na najbliższe miesiące: trzeba do młodzieży dotrzeć, poznać ją, zrozumieć, a potem jej pomóc. Ważnej wskazówki udzielił zebranym koordynator PFDiM, że nie jest ważne, czy ta młodzież tu zostanie, czy pójdzie w świat. Ważne, żeby sobie radziła, nie pozostawała bierna, była świadoma swoich celów i konsekwentnie do nich dążyła. Tego młodzi uczą się m.in. poprzez realizację projektów, ale to tylko pewien procent z dużej całości. Ważna jest szersza ofensywa i to jest zadanie na najbliższe miesiące, a nawet lata!
W części oficjalnej spotkania głos zabrała dyrektor Centrum Kultury i Promocji w Bardzie Zuzanna Leśko oraz burmistrz Barda Krzysztof Żegański. Część roboczą otworzył koordynator Programu „Równać Szanse” z ramienia Polskiej Fundacji Dzieci i Młodzieży Artur Łęga. Moderatorami byli Beata i Dariusz Szewczykowie – od kilku lat koordynujący i współrealizujący projekty Programu Równać Szanse w gminie Bardo.
Udostępnione przez: CKiP Bardo