Sudeckie Fakty

WIDEO

WYWIAD

BLOGI

SZUKAJ

Brak wyników
Zobacz wszystkie wyniki
19 °c
Wałbrzych
19 ° czw.
19 ° pt.
21 ° sob.
  • AKTUALNOŚCI
  • TWÓJ POWIAT
    • Ząbkowice Śląskie
    • Kłodzko
    • Dzierżoniów
    • Świdnica
    • Wałbrzych
  • DZIEJE SIĘ
  • SPORT
  • KULTURA
  • Dolny Śląsk
  • AKTUALNOŚCI
  • TWÓJ POWIAT
    • Ząbkowice Śląskie
    • Kłodzko
    • Dzierżoniów
    • Świdnica
    • Wałbrzych
  • DZIEJE SIĘ
  • SPORT
  • KULTURA
  • Dolny Śląsk
Sudeckie Fakty
Home Wałbrzych

Polityka sama w sobie nie jest zła

Info Zabkowice4YOU przez Info Zabkowice4YOU
4 listopada 2014
w Wałbrzych, Ząbkowice Śląskie, Aktualności, Wywiad, WYBORY, PIS
0

W powiatach ząbkowickim, kłodzkim i dzierżoniowskim ubyło w ciągu ostatnich kilkunastu lat po ok. 20 tys. mieszkańców, zaś np. średnia wieku prowadzących gospodarstwa rolne wynosi powyżej 40 lat. Ponadto na tych terenach w ostatnich 10 latach obserwuje się ujemny przyrost naturalny. Stan ten wymaga zupełnie nowego podejścia do ratowania tych regionów, gdyż dotychczasowe działania nie zapobiegły nasilającemu się marazmowi, sprzyjały działaniom powodującym wykluczenie szczególnie ludzi młodych, którzy są zmuszeni do emigracji nie widząc dla siebie i swoich rodzin żadnych perspektyw.

 

Rozmówcą portalu ZĄBKOWICE4YOU.PL

jest dr Piotr Sosiński

– radny Sejmiku Województwa Dolnośląskiego

 

Dolny Śląsk to województwo, w którym życie toczy się na zupełnie różnych falach. Mamy metropolię w postaci Wrocławia, która absorbuje zasoby ludzkie z całego regionu i tam też wydawane są olbrzymie kwoty na inwestycje. I mamy subregion wałbrzyski, którego częścią jest Powiat Ząbkowicki, gdzie tempo rozwoju nie jest słabe. Odczuwa się olbrzymie dysproporcje pomiędzy powiatami i gminami. Jak – z perspektywy pracy w Sejmiku Dolnośląskim – postrzega Pan to zróżnicowanie?

Samorząd Województwa powinien oczywiście działać w interesie ogółu mieszkańców Dolnego Śląska. Nie można dopuścić do dalszego pogłębiania różnic rozwojowych w ramach województwa. Dziś w naszym regionie mamy sytuację, w której obszary względnego dobrobytu otoczone są terenami peryferyjnymi o kurczącym się potencjale społecznym i gospodarczym. Jedynym sposobem na realizację tego postulatu jest prowadzenie przez władze polityki równomiernego rozwoju województwa. Jej przejawem powinno być dbanie o wszystkie subregiony województwa, te słabsze i te silniejsze. Strategia Rozwoju Województwa Dolnośląskiego wielokrotnie wspomina, że należy wyrównywać różnice w rozwoju, ale praktyka ostatnich lat niestety jest całkiem inna.

Powiat Ząbkowicki i Powiat Kłodzki nie mogą się doczekać budowy drogi ekspresowej S8. Obecna krajowa „ósemka” uchodzi za jedną z najniebezpieczniejszych dróg w Polsce, z Kotliny Kłodzkiej czy Ziemi Ząbkowickiej jedzie się do stolicy regionu dłużej, niż kilka lat temu, bo przybyło użytkowników dróg. Ten stan hamuje rozwój gospodarczy Ząbkowic i okolicy, utrudnia dojeżdżanie osób pracujących we Wrocławiu. Widzi Pan szansę na zmianę tej sytuacji?

To bardzo ważny problem dotyczący całego województwa. Niezwykle istotnym uzupełnieniem dróg w standardzie autostrad są bowiem drogi krajowe, które w regionie mają łączną długość 1 349 km. Od wielu lat trwają starania o zakończenie budowy dróg ekspresowych, które m.in. w układzie południkowym ułatwią mieszkańcom regionu skomunikowanie z główną arterią drogową Dolnego Śląska, jaką jest autostrada. DK 8 to jedna z najniebezpieczniejszych dróg w kraju. Obecnie w Urzędzie Marszałkowskim rzeczywiście powstają też koncepcje możliwych innych przebiegów trasy z Wrocławia do Kłodzka. Nie ma jeszcze decyzji, którędy ta nowa droga będzie przebiegać i kiedy będzie budowana. Dokumentacja ma być gotowa dopiero w 2015 roku. Dla dobra południowej części województwa trzeba przyspieszyć te działania.

Jednym z bolesnych, ale także groźnych w sensie ekonomicznym, zjawisk jest coraz liczniejsza emigracja zarobkowa. Ludzie „uciekają” z małych miast już nie tylko do Wrocławia, ale przede wszystkim za granicę. W Powiecie Ząbkowickim bezrobocie sięga prawie 20%, a po statystykach demograficznych widać starzenie się społeczeństwa. Zatrzymanie tego fatalnego trendu jest jeszcze możliwe czy też skazani jesteśmy na swego rodzaju „zwijanie” wsi i miast?

W powiatach ząbkowickim, kłodzkim i dzierżoniowskim ubyło w ciągu ostatnich kilkunastu lat po ok. 20 tys. mieszkańców, zaś np. średnia wieku prowadzących gospodarstwa rolne wynosi powyżej 40 lat. Ponadto na tych terenach w ostatnich 10 latach obserwuje się ujemny przyrost naturalny. Stan ten wymaga zupełnie nowego podejścia do ratowania tych regionów, gdyż dotychczasowe działania nie zapobiegły nasilającemu się marazmowi, sprzyjały działaniom powodującym wykluczenie szczególnie ludzi młodych, którzy są zmuszeni do emigracji nie widząc dla siebie i swoich rodzin żadnych perspektyw. Obecna koalicja w sejmiku samorządowym skierowana jest wyłącznie na rozwój aglomeracji. Konsekwencją tego podejścia jest zaniedbanie obszarów wiejskich a tym samym rolnictwa. Prawo i Sprawiedliwość wielokrotnie wskazywało na konieczność prowadzenia polityki, która zagwarantuje zrównoważony rozwój wszystkich obszarów Województwa Dolnośląskiego ze szczególnym uwzględnieniem terenów o najwyższym bezrobociu oraz rolnictwa.

Bardzo często słyszę głosy niezadowolenia z poziomu świadczeń medycznych. Nie chcę tu mówić o osobistych doświadczeniach, ale jeśli o tym samym problemie mówi się coraz częściej podczas rodzinnych spotkań czy wymiany zdań wśród znajomych, to znaczy, że problem jest żywy. Powiat Ząbkowicki nie ma publicznej placówki służby zdrowia. Jedyny szpital został kilka lat temu sprywatyzowany. Są prywatne przychodnie. Wszedzie kolejki. I na fundusz i prywatnie. Co w tej kwestii może zrobić samorząd wojewódzki czy w jaki sposób może on wesprzeć powiaty, by przynajmniej ratownictwo medyczne i dostęp do podstawowych świadczeń były zabezpieczone dla każdego człowieka?

To bardzo ważny problem. Samorząd województwa jest odpowiedzialny za umożliwienie mieszkańcom Dolnego Śląska równego dostępu do lecznictwa szpitalnego. Trzeba uczynić wszystko, by utrzymać placówki opieki zdrowotnej na obszarach peryferyjnych naszego regionu. Jesteśmy zaniepokojeni ograniczonym dostępem mieszkańców Dolnego Śląska do wielu świadczeń zdrowotnych. W szczególności dotyczy to długiego czasu oczekiwania na takie świadczenia jak: rehabilitacja narządu ruchu, opieka długoterminowa, rehabilitacja neurologiczna, chirurgia urazowo-ortopedyczna, okulistyka, urologia, psychiatria dziecięca. Tego nie da się zmienić bez większego wysiłku finansowego i organizacyjnego. Oczywistą rzeczą jest, że niezwykle istotne dla osiągnięcia pełnego sukcesu w walce z chorobą, jest oparcie leczenia nie tylko na środkach farmakologicznych. Tradycyjne leczenie za pomocą leków i sprzętu musi być wspomagane odpowiednią dietą oraz wsparciem psychologicznym pacjenta i jego rodziny.

Ważną dziedziną życia jest kultura. Samorząd wojewódzki ma w tej sferze instrumenty prawne i olbrzymie środki do dyspozycji. W moim odczuciu zbyt wiele wydarzeń skupia się we Wrocławiu i kilku innych ośrodkach wielkomiejskich regionu. Nie każdego stać na wyjazd do opery lub teatru czy na dobry koncert. Za to w gminach serwuje się „darmowe” imprezy masowe, zwane kulturalnymi” i tym samym ruguje się wartościowe propozycje, które są – za przeproszeniem – nieopłacalne. Obserwuję z racji zawodowych zainteresowań i osobistych upodobań tę rzeczywistość. Gdyby nie pasjonaci, których nieco znam, zostałoby nam siedzenie przed telewizorem. Może Pan jest większym optymistą pod tym względem?

Dużo w tym racji. Dlatego województwo powinno stać się ważnym mecenasem kultury gminnej i powiatowej. Należy wykorzystywać dziedzictwo regionu do realizacji wydarzeń kulturalnych przyciągających masową publiczność oraz kreowania nowych produktów i przestrzeni kulturalnych. Musimy stworzyć wspólnotę wojewódzkich instytucji kultury, należy określić kluczowe projekty w zakresie kultury, a najlepsze przedsięwzięcia promować poza granicami regionu. Kultura to nie tylko wielkie koncerty operowe i gminne festyny. Pamiętajmy, że np. dzieje Dolnego Śląska wymagają utrwalenia, a materialne dziedzictwo historyczne i kulturowe powinno być należycie pielęgnowane. Zasada ta powinna być jednym z motywów przewodnich przyznawania środków na realizację zadań publicznych z zakresu kultury. Należy także poprawić współpracę placówek oświatowych z instytucjami kultury przy tworzeniu i wdrażaniu wspólnych, nowoczesnych programów edukacji kulturalnej.

Zna Pan region dolnośląski, a szczególnie obszar dawnego województwa wałbrzyskiego. W czym upatruje Pan szans na najbliższych kilka czy kilkanaście lat dla naszego terenu? Mam na myśli np. gospodarkę, turystykę….

Obszar byłego województwa wałbrzyskiego ma spore szanse rozwojowe. Musimy skierować tu strumień środków unijnych, zahamować odpływ młodych ludzi i nie dać sobie też wmówić, że to tylko tereny atrakcyjne turystycznie. Z samej turystyki nie będzie dobrego rozwoju. Należy wspierać rolnictwo i przemysł. To kluczowe zadania. Bez reindustrializacji nie będzie przyrostu miejsc pracy.

Proszę na koniec o nieco prywatności… Co skłoniło Pana do pracy w samorządzie? Jest Pan radnym wojewódzkim, był Pan wiceprezydentem Wałbrzycha. Doktorat z prawa i życie rodzinne, które – z tego, co wiem – bardzo Pan pielęgnuje, pomagają w tej pracy?

To trudne zadanie pogodzić aktywność publiczną, zawodową z pełnowymiarowym życiem rodzinnym. Mam dwóch małych synków  w wieku 2 i 4 lat. Oni wymagają od rodziców sporego poświęcenia. Wiemy, że to poświęcenie ma nie tylko cenę ale i ogromny sens. I daje ogromną satysfakcję. Doświadczenie pokazuje, że można pogodzić wiele obowiązków. Może jedynie kosztem snu. Działam w polityce od dawna. Zawsze protestuję przeciwko antypolitycznej retoryce. Polityka sama w sobie nie jest zła, jej patologie zawsze są tylko wyjątkiem, który należy napiętnować. A ona sama powinna być służbą. Uważam, że samorząd to świetne miejsce do takiej efektywnej aktywności.

Rozmawiał: Krzysztof Kotowicz
Tagi: samorząd
UdostępnijUdostępnij
Poprzedni wpis

Równać szanse

Następny wpis

XXXI Integracyjny Rajd Dla Osób Niepełnosprawnych – „SZLAKIEM SKALNYCH GRZYBÓW”

Następny wpis

XXXI Integracyjny Rajd Dla Osób Niepełnosprawnych - „SZLAKIEM SKALNYCH GRZYBÓW”

Dodaj komentarz Anuluj pisanie odpowiedzi

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz jeszcze

  • Popularne
  • Komentowane
  • Najnowsze
22-letni piłkarz Bielawianki Bielawa nie żyje. To było morderstwo?

22-letni piłkarz Bielawianki Bielawa nie żyje. To było morderstwo?

8 sierpnia 2022

SPRZED CHWILI: „Dni i Noce Krzywej Wieży” – w Ząbkowicach Śląskich pod każdym względem było śpiewająco

9 lipca 2022

Rok 2022 w Strzegomiu – moc jubileuszowych wydarzeń

12 kwietnia 2022
Nowa i krótsza trasa – 18. Piesza Pielgrzymka Diecezji Świdnickiej jest już w drodze na Jasną Górę

Nowa i krótsza trasa – 18. Piesza Pielgrzymka Diecezji Świdnickiej jest już w drodze na Jasną Górę

2 sierpnia 2021

KANDYDACI DLA ZIĘBIC 2014 – 2018

29

Dwoje na jednego

23
W Wałbrzychu szczepienia będą obowiązkowe – tak chce prezydent miasta i większość radnych

W Wałbrzychu szczepienia będą obowiązkowe – tak chce prezydent miasta i większość radnych

13
W Bielawie mieszkańcy mają swój budżet – jest pięć pomysłów i miesiąc na wybór

W Bielawie mieszkańcy mają swój budżet – jest pięć pomysłów i miesiąc na wybór

12

Różnorodność przyrody i bogactwo historii – Kamieniec Ząbkowicki sięga po dary natury i przeszłości

10 sierpnia 2022
III Festiwal Muzyki i Kultury Romskiej „Romano dzipen” – będzie kwieciście i ogniście

III Festiwal Muzyki i Kultury Romskiej „Romano dzipen” – będzie kwieciście i ogniście

10 sierpnia 2022

Folkowe i wakacyjne granie w uzdrowisku – Kudowa-Zdrój pulsująca muzyką, śpiewem i tańcem

10 sierpnia 2022
Giełda Pracy – zaproszenie na 18 sierpnia 2022

Giełda Pracy – zaproszenie na 18 sierpnia 2022

10 sierpnia 2022

Ostatnie aktualności

Kamieniec Ząbkowicki

Różnorodność przyrody i bogactwo historii – Kamieniec Ząbkowicki sięga po dary natury i przeszłości

10 sierpnia 2022
III Festiwal Muzyki i Kultury Romskiej „Romano dzipen” – będzie kwieciście i ogniście
Wałbrzych

III Festiwal Muzyki i Kultury Romskiej „Romano dzipen” – będzie kwieciście i ogniście

10 sierpnia 2022
Kłodzko

Folkowe i wakacyjne granie w uzdrowisku – Kudowa-Zdrój pulsująca muzyką, śpiewem i tańcem

10 sierpnia 2022
Giełda Pracy – zaproszenie na 18 sierpnia 2022
Aktualności

Giełda Pracy – zaproszenie na 18 sierpnia 2022

10 sierpnia 2022
II Festiwal Muzyczny im. Marianny Orańskiej – posłuchaj harfy i gitary
GMINA KAMIENIEC ZĄBKOWICKI

II Festiwal Muzyczny im. Marianny Orańskiej – posłuchaj harfy i gitary

10 sierpnia 2022
Wałbrzych

Zagubieni w lesie odnalezieni – kradnący w mieście zatrzymani

10 sierpnia 2022

SudeckieFakty.pl - wiarygodne informacje obejmujące powiaty: wałbrzyski, świdnicki, dzierżoniowski, ząbkowicki i kłodzki oraz Dolnego Śląska. Sprawdzone fakty i wyraziste opinie.

Polityka Prywatności
Redaktor naczelny: Piotr Krejner

sudeckiefakty

Sudeckie Fakty
Park w Szczodrem jest idealnym miejscem do kontemp Park w Szczodrem jest idealnym miejscem do kontemplacji przyrody, odpoczynku i aktywnego spędzania czasu. To także raj dla wędkarzy. Parkowe aleje i ścieżki są często wybierane przez rowerzystów i miłośników biegów przełajowych oraz spacerów. Są też spacerujące pary i rodziny…
🎥✍️➡️ https://sudeckiefakty.pl/park-szczodre-idealne-miejsce-na-niedzielny-spacer-poza-miastem-wideo/
#zieleń #woda #przyroda #cisza #rekreacja #park #parkszczodre #spacer #spacerzakochanych #spacerrodzinny #wędkowanie
Pierwsze pisane wzmianki o znajdującym się w tym Pierwsze pisane wzmianki o znajdującym się w tym miejscu grodzie pochodzą już z X wieku. Przez kolejne setki lat obronne/militarne znaczenie miasta było utrwalane. Pojawiały się kolejne umocnienia, obiekty dostosowywano do bieżących wymagań. Aż w końcu nad miastem zaczęła górować twierdza o charakterze, który dziś możecie podziwiać odwiedzając Kłodzko.
🎥✍️➡️ https://sudeckiefakty.pl/twierdza-klodzko-to-1000-lat-historii-wideo/ 
#twierdza #twierdzakłodzko #zabytki #kłodzko #turystyka #atrakcjaturystyczna #atrakcjaturystycznadolnegośląska  #wartozobaczyć #podziemnyszlak #muzeum
Rusza budowa Dolnośląskiego Centrum Zdrowia Psyc Rusza budowa Dolnośląskiego Centrum Zdrowia Psychicznego Dzieci i Młodzieży. To wielka inwestycja nie tylko dla Lubina, ale i dla regionu. Pierwszy etap prac ma potrwać 12 miesięcy. W tym czasie planowane jest utworzenie oddziału dziennego i poradni zdrowia psychicznego. Później wybudowany zostanie oddział całodobowy. 
🎥✍️➡️ https://sudeckiefakty.pl/w-lubinie-powstanie-dolnoslaskie-centrum-zdrowia-psychicznego-dzieci-i-mlodziezy-zobacz-nasze-wideo/ 
#zdrowie #zdrowiepsychiczne #zdrowiepsychicznedzieciimłodzieży #inwestycja #lubin #dolnyśląsk
Niepodległość nie jest dana raz na zawsze. My P Niepodległość nie jest dana raz na zawsze. My Polacy o upragnioną niepodległość byliśmy gotowi walczyć 123 lata, a różne powstania – na czele z warszawskim – pokazują jak wiele kiedyś byliśmy wszyscy w stanie oddać dla Polski. Jesteśmy dumni, że naszymi pradziadkami byli powstańcy warszawscy.
✍️➡️ https://sudeckiefakty.pl/jestesmy-dumni-ze-naszymi-pradziadkami-sa-powstancy-warszawscy-felieton/ 
#powstaniewarszawskie #1sierpnia1944 #pamięćhistoryczna #patriotyzm 
🎨 Obraz Stefana Garwatowskiego „Powstanie Warszawskie” 1992 Muzeum Wojska Polskiego, Warszawa
Dziś mija 78. rocznica wybuchu Powstania Warszaws Dziś mija 78. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego. 

W godzinę "W", czyli równo o godzinie 17:00 zatrzymajmy się na chwilę i w skupieniu oraz zadumie oddajmy cześć bohaterom, którzy w tamtym czasie walczyli o wolną Polskę, często oddając swoje życie dla ratowania ojczyzny. 
Cześć i chwała bohaterom! Pamiętamy 🇵🇱
#powstaniewarszawskie #1sierpnia1944 #godzinaw #patriotyzm #bohaterstwo #pamięć
„Bezmiłość” Sylwii Winnik to pięć reporta „Bezmiłość” Sylwii Winnik to pięć reportaży o sile miłości wbrew rzeczywistości, która miłości zaprzeczała. „Bezmiłość” to wolna od literackiej finezji relacja o subtelności tego, czym miłość żywi się i tego, co ją niesie, mimo wszechogarniającego głodu i braku przestrzeni do jej spełniania.
✍️📸➡️ https://sudeckiefakty.pl/ty-moja-biedna-z-dziecmi-sama-ja-znow-w-beznadziejnej-sytuacji-i-nic-o-przyszlosci-nie-wiem-przeczytaj-bezmilosc-sylwii-winnik-foto/
#miłość #słowa #gesty #literatura #reportaż #wojna #okupacja #okupacjaniemiecka #obózkoncentracyjny #niemieckiobózkoncentracyjny #niemieckiobozkoncentracyjnymajdanek #sylwiawinnik #sylwiawinnikofficial #spotkanieautorskie

Różnorodność przyrody i bogactwo historii – Kamieniec Ząbkowicki sięga po dary natury i przeszłości

10 sierpnia 2022
III Festiwal Muzyki i Kultury Romskiej „Romano dzipen” – będzie kwieciście i ogniście

III Festiwal Muzyki i Kultury Romskiej „Romano dzipen” – będzie kwieciście i ogniście

10 sierpnia 2022

Folkowe i wakacyjne granie w uzdrowisku – Kudowa-Zdrój pulsująca muzyką, śpiewem i tańcem

10 sierpnia 2022
Brak wyników
Zobacz wszystkie wyniki
  • AKTUALNOŚCI
  • TWÓJ POWIAT
    • Ząbkowice Śląskie
    • Kłodzko
    • Dzierżoniów
    • Świdnica
    • Wałbrzych
  • DZIEJE SIĘ
  • SPORT
  • KULTURA
  • Dolny Śląsk

© 2022 SudeckieFakty.pl

Po zapoznaniu się z niniejszą informacją, poprzez kliknięcie na „Przejdź do serwisu” lub zamknięcie tego okna zgadzasz się na to, aby Twoje dane osobowe były przetwarzane
w taki sposób jaki został omówiony w regulaminie oraz niniejszej polityce (https://sudeckiefakty.pl/cookies)

PRZEJDŹ DO SERWISU
Manage consent

Privacy Overview

This website uses cookies to improve your experience while you navigate through the website. Out of these, the cookies that are categorized as necessary are stored on your browser as they are essential for the working of basic functionalities of the website. We also use third-party cookies that help us analyze and understand how you use this website. These cookies will be stored in your browser only with your consent. You also have the option to opt-out of these cookies. But opting out of some of these cookies may affect your browsing experience.
Necessary
Always Enabled
Necessary cookies are absolutely essential for the website to function properly. This category only includes cookies that ensures basic functionalities and security features of the website. These cookies do not store any personal information.
Non-necessary
Any cookies that may not be particularly necessary for the website to function and is used specifically to collect user personal data via analytics, ads, other embedded contents are termed as non-necessary cookies. It is mandatory to procure user consent prior to running these cookies on your website.
SAVE & ACCEPT