Lokalny Program Rewitalizacji Ząbkowic Śląskich został ustalony przez władze gminy w lutym 2009 r. W maju 2010 r. ówczesny Zarząd Województwa Dolnośląskiego zakceptował wykaz projektów objętych LPR-em, w tym renowacje budunków mieszkalnych w obrębie centrum miasta. Na ten cel zapewniono znaczące dotacje z funduszy unijnych.
Rok później kamienice w środku Ząbkowic zaczęły nabierać pięknego wyglądu. Realizując program rewitalizacji – po 2009 roku – zaprojektowano i przeprowadzono wiele innych inwestycji zmieniających oblicze miasta (np. przebudowę niektórych ulic na Starówce, termomodernizację Ząbkowickiego Ośrodka Kultury i odnowę Parku Miejskiego im. Sybiraków). W kolejnych latach rewitalizowano szereg następnych budynków mieszkaniowych w obrębie Rynku. Niewątpliwie działania te nie tylko poprawiły stan techniczny obiektów użyteczności publicznej i budynków mieszkalnych, ale przede wszystkim służyły poprawie jakości życia mieszkańców i przebywania gości w mieście.
Nadal jednakże jest wiele potrzeb – zarówno w sferze budynków mieszkalnych stanowiących najczęściej własność wspólnot, jak i w odniesieniu do budynków użyteczności publicznej. Na duże nakłady czekają np. budynki Gimnazjum Publicznego nr 2, Szkoły Podstawowej nr 1 i Urzędu Miejskiego. W każdym z tych budynków codziennie przebywają setki osób. Przeprowadzono w nich szereg prac moderniacyjnych, które jednak nie zamykają listy zasadnych i oczekiwanych remontów. Potrzebna jest nie tylko poprawa ich estetyki, ale jeszcze bardziej podniesienie ich bilansu energetycznego i rozmaitych innych funkcji charakterystycznych dla tego typy gmachów. Nic też nie wskazuje na to, by obiekty te miały zmienić swoje przeznaczenie czy też dołączyć do niechlubnej i opisywanej przez nas listy nieruchomości permanentnie poszukujących nowego właściciela.
Na uwagę zasługuje także ząbkowicki Ratusz, który był remontowany w latach 90., ale gołym okiem widać, a przebywając w nim widać jeszcze bardziej, iż potrzebuje pełnej i gruntownej restauracji. Przeprowadzenie kapitalnych remontów budynków mieszkalnych (niezależnie od tego czy stanowią zasób komunalny czy są własnością osób prywatnych skupionych we wspólnotach) to olbrzymi wysiłek finansowy. Prace takie są jednak potrzebne i to nie tylko w licznych kamienicach na terenie Ząbkowic, ale i w innych miastach Powiatu Ząbkowickiego. Być może po środki na rewitalizację zasobów mieszkaniowych zechcą sięgnąć administratorzy budynków w Ziębicach, Bardzie, Złotym Stoku. Nie bez szans jest także Kamieniec Ząbkowicki, jeśli uda się nabyć praw miejskich, o co zabiegają tamtejsi samorządowcy.
Na przeciw tym właśnie nadziejom wychodzi – jak się zdaje – opublikowana przez nasz portal wiadomość senatora Stanisława Jurcewicza o nowych przepisach przyjętych przez parlament. „Program Rewitalizacji przyjmuje i uchwala Rada Gminy po przeprowadzonych konsultacjach społecznych. Obszar rewitalizacji nie może stanowić więcej niż 20 % powierzchni danej gminy oraz nie może być zamieszkiwany przez więcej niż 30% mieszkańców gminy. Ustawa wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.” Można więc mieć nadzieję, że samorządy gminne będą mogły znów sięgać po wsparcie unijne na przywracanie do życia obszarów zdegradowanych.