Niesamowite krajobrazy, bezcenne zabytki, niszowe szlaki, nieodkryte miejsca i historie, które raz usłyszane zapadają w pamięć i rozbudzają wyobraźnię… #OdkryjDolnyŚląsk i wybierz się na wakacje!

W 2019 r., w porównaniu z rokiem poprzednim, największy wzrost turystów w Polsce zanotowano na Dolnym Śląsku i na Podlasiu (po niecałe 8%). Pierwsza połowa roku 2020 ze względu na pandemię zaburzyła ten trend. Jeżeli ktoś sądzi, że zwiedził cały Dolny Śląsk, niemal na pewno jest w błędzie. Większość wycieczek opiera się na klasykach, takich jak Świątynia Wang w Karpaczu, Śnieżka czy Zamek Książ. Niesamowite obiekty, ale znamy je na wylot, jeżeli jednak zjedziemy z głównych szlaków odnajdziemy wygasłe podwodne wulkany, drzewo z ceglaną protezą czy naturalnie kolorowe jeziorka przy górskim zboczu. Mamy zapomniane szlaki, po których idąc przez cały dzień minie nas może kilku turystów. Choć modne jest pochwalić się rodzinie zdjęciami z Turcji, to nasze zabytki są tak samo albo bardziej monumentalne, są bliżej i nie ma tam tłumów, co w dzisiejszych czasach jest bardzo cenną wartością – mówi Gracjan Kielijański – jeden z dolnośląskich przewodników.

Dla wsparcia branży turystyczną w regionie Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego kontynuuje kampanię #OdkryjDolnyŚląsk i prezentuje cykl filmów – przewodników. Trzy z nich już są dostępne i zachęcają do lokalnej turystyki, kolejne przed nami! Pierwsza część kampanii, opierająca się na bilbordach zachęcających do odwiedzenia regionu, spotkała się z bardzo ciepłym przyjęciem. Na ten temat informowaliśmy w naszym portalu.

Dolnoślązacy są dumni z tych niesamowitych miejsc i atrakcji, które mamy w regionie. Ze względu na wciąż obecny problem pandemii, także na wakacjach należy zachować ostrożność. Dlatego wielu z nas nie korzysta teraz z usług przewodników i wycieczek zorganizowanych. Wielu chce też wybrać się w miejsca, gdzie nie będzie tłumów. Dla tych wszystkich osób oraz dla miłośników pięknych miejsc i ciekawostek historycznych czy przyrodniczych na temat regionu powstał cykl filmów – przewodników online – wyjaśnia marszałek Dolnego Śląska Cezary Przybylski.

Do zobaczenia, nie do przegapienia – w każdy wtorek wakacji, punktualnie o godzinie 12:00 na facebookowym profilu Dolnego Śląska – https://www.facebook.com/DolnySlaskPL pojawia się nowy film prezentujący najciekawsze miejsca w regionie, które często pozostają nieznane. Schodzimy z głównych szlaków i przedstawiamy ciekawostki, przemierzając województwo od południa na północ, od zachodu na wschód. Po regionie oprowadza przewodnik Gracjan Kielijański.

W cyklu odwiedzimy osiem zakątków Dolnego Śląska, w których nie zabraknie gór, mało znanych zabytków, jezior, zamków, jaskiń, tajemniczych podziemi czy zapomnianych legend. Przewodnik zabierze nas w miejsca nieoczywiste, piękne i ciekawe. W miejsca, w których nie spotkamy tłumów turystów. Dolny Śląsk daje szansę na to, by naprawdę wypocząć i odkryć tajemnicę, którą skrywa niemal każdy jego fragment.

Trzy z ośmiu tajemnic są już odkryte i dają przedsmak, tego co nastąpi…
  1. Dolina Bobru – poznacie Zamek Wleń / Zamek Lenno, a także samą Gmina Wleń. Przejdziecie Dziki Wąwóz, a także odwiedzicie Maciejowiec, Tarczyn i Marczów. Nie zabraknie również przepięknej Zapory w Pilchowicach.

  2. Góry Sowie – będziemy podziwiać Zaporę w Zagórzu Śląskim, następnie wypoczniemy nad Jeziorem Bystrzyckim/Lubachowskim, a także przejdziemy się malowniczą kładką. Odwiedzimy Zamek Grodno, ujrzymy Lipę Sądową, a na końcu poznamy tajemnice Projektu Riese, wchodząc do Sztolni Walimskich

  3. Rudawy Janowickie – poprowadzimy Was przez Rudawy Janowickie i ich cudowne Kolorowe Jeziorka. Odwiedzimy miasto, które jest, choć go nie ma… Zdradzimy czym jest Cycuch Janowicki i co ma wspólnego z Browarem Miedzianka. Pokażemy Góry Sokole – miejsce niezwykłe, opowiemy historię Schronisko PTTK „Szwajcarka”, a na końcu zagościmy w Zamku Bolczów.

Wakacje spędzone w regionie to lokalny patriotyzm. W ciągu całego 2019 r. z turystycznych obiektów noclegowych w Polsce skorzystało 36,5 mln turystów, tj. o 5,6% więcej niż rok wcześniej. Aż 60% wszystkich turystycznych obiektów noclegowych w naszym kraju to pokoje gościnne oraz kwatery agroturystyczne, a problemy związane z koronawirusem szczególnie odbiły się właśnie na tych małych przedsiębiorcach.

Rozmieszczenie bazy noclegowej w Polsce jest nierównomierne, zarówno pod względem liczby jak i rodzajów turystycznych obiektów noclegowych. Pod koniec lipca 2019 r. najwięcej turystycznych obiektów noclegowych znajdowało się w województwach: pomorskim (1 658), zachodniopomorskim (1 604), małopolskim (1 546) i dolnośląskim (1 031). Najwięcej hoteli znajdowało się w województwie małopolskim (391, tj. 14,8% wszystkich hoteli w Polsce) oraz w województwach mazowieckim i dolnośląskim (odpowiednio 271 i 268). Prawie 70% obiektów w Polsce działa przez cały rok, przy czym w województwach dolnośląskim, mazowieckim i śląskim takich obiektów jest ponad 90%.

Dzięki takim działaniom, jak kampania #OdkryjDolnyŚląsk, chcemy budować tożsamość lokalną, poczucie przynależności do Dolnego Śląska, jego kultury, historii, ale przede wszystkim do ludzi, którzy tu mieszkają. Jednocześnie, spędzając ciekawie wakacje, wspieramy swój region i swoich sąsiadów – mówi marszałek Dolnego Śląska Cezary Przybylski.

  • W ciągu zeszłego roku Polacy odbyli łącznie 75,1 mln podróży, czyli o 4,2% więcej niż w 2018 r. Zdecydowanie przeważały podróże krajowe – było ich 59,8 mln, z tego 34,5 mln podróży krótkookresowych (2–4 dni) i 25,3 mln podróży trwających 5 dni lub dłużej.
  • Liczba podróży zagranicznych mieszkańców Polski wyniosła 15,3 mln i przeważnie były to podróże trwające 5 dni lub dłużej (12,4 mln). Ten rok przynosi zmiany, które z pewnością zaburzy rosnący trend. (źródło Główny Urząd Statystyczny)
  • W 2019 r. wydatki mieszkańców Polski związane z podróżami wyniosły 79,5 mld zł (o 9,7% więcej niż w 2018 r.), z tego 30,9 mld zł – o 11,5% więcej niż w 2018 r. – przypadało na krajowe wyjazdy z noclegami, a 34,3 mld zł (o 9,2% więcej niż w 2018 r.) na zagraniczne wyjazdy z noclegami.
  • Przeciętne wydatki jednej osoby na podróż krajową trwającą 2-4 dni wyniosły 352 zł, na podróż trwającą 5 dni lub dłużej – 1012 zł, a na zagraniczną odpowiednio 1708 zł i 2737 zł. Na jedną zagraniczną podróż bez noclegu jedna osoba przeznaczyła średnio 388 zł.

2 Komentarze

  1. […] przewodnik to kolejna odsłona sygnalizowanej przez nasz portal kampanii #OdkryjDolnyŚląsk, która tym razem została skierowana do rodzin z dziećmi. Miejsca, które możemy odnaleźć na […]

  2. […] przewodnik to kolejna odsłona sygnalizowanej przez nasz portal kampanii #OdkryjDolnyŚląsk, która tym razem została skierowana do rodzin z dziećmi. Miejsca, które możemy odnaleźć na […]

Zostaw swój komentarz