Ponad 40 lat temu w Dusznikach Zdroju – w ówczesnym POLMO-ZEM (obecnie Zakładach Elektrotechniki Motoryzacyjnej ZEM) – wybuchł strajk przeciwko działaniom władzy komunistycznej. W rocznicę protestu odsłonięto pomnik przy bramie siedziby zakładu. Upamiętniono w ten sposób solidarnościowy zryw Polaków z 1980 roku.

Strajk rozpoczął się 24 lipca 1980 r. i wywołało go wprowadzenie podwyżek cen żywności. Szybko do akcji zaczęły przyłączać się inne zakłady pracy w Kotlinie Kłodzkiej. Wkrótce, bo w sierpniu tego samego roku strajkowały również fabryki w całym kraju. Do podręczników historii oraz powszechnej świadomości przebił się ogłoszony 14 sierpnia 1980 roku strajk w Stoczni Gdańskiej. Efektem ogólnopolskiego protestu pracowniczego było zarejestrowanie Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego Solidarność.

Dzięki inicjatywie Instytutu Pamięci Narodowej, w którą włączyły się władze naszego miasta oraz kierownictwo ZEM SP. z o. o, nie rozmawialibyśmy w 2020 r. o dzielnej załodze państwowego wówczas ZEM, która jako jedna z pierwszych w Polsce wystąpiła w obronie swojej godności i poprawy sytuacji ekonomicznej wszystkich zatrudnionych w Polsce – mówił podczas okolicznościowej uroczystości obecny współwłaściciel firmy a zarazem przewodniczący rady nadzorczej ZEM Piotr Parzyński.

Odsłonięty pomnik upamiętniający solidarnościowe lato 1980 roku powstał dzięki wsparciu Instytutu Pamięci Narodowej, Zakładów Elektrotechniki Motoryzacyjnej ZEM Sp. z o.o w Dusznikach-Zdroju oraz Miasta Duszniki-Zdrój. W trakcie ceremonii, jaka odbyła się dzisiaj w Dusznikach-Zdroju, za szczególny wkład uhonorowany został znany działacz solidarnościowy i współtwórca Tajnej Organizacji Robotniczego Oporu (TORO) Stanisław Wesołowski.

W uroczystości udział brali zaproszeni goście, w tym przedstawiciele lokalnych władz samorządowych oraz uczestnicy tamtych wydarzeń. w imieniu ministra Michała Dworczyka – szefa Kancelarii Prezesa Rady Ministrów wystąpiła radna powiatu kłodzkiego Krystyna Śliwińska.

RELACJA/FOTO: powiat.klodzko.pl

VIDEO: Miasto Duszniki-Zdrój / Facebook

Komentarze

Zostaw swój komentarz