Bardzo serdecznie zapraszamy na happening. Jego celem jest informowanie o chłoniaku – raku złośliwym, którego objawy są podobne do przeziębienia czy grypy.
Zespół składający się z pięciorga uczniów Liceum Ogólnokształcącego im. Władysława Jagiełły z Ząbkowic Śląskich realizuje ogólnopolski program pod hasłem „Mam haka na raka”. Akcja ma na celu uświadomienie wszystkim skutków zachorowania na chłoniaka oraz możliwości zapobiegania i ewentualnego leczenia. Podczas wydarzenia, na które zapraszają ząbkowiccy licealiści, zostaną rozdane ulotki informacyjne skierowane do jak największego grona odbiorców. Happening będzie miał miejsce we wtorek 4 lutego br. od godziny 13:00 na Rynku w Ząbkowicach.
Chłoniak jest przykładem niekontrolowanego namnażania limfocytów T lub limfocytów B. Dojrzałe limfocyty – zarówno B, jak i T wspomagają organizm w jego walce z infekcjami, są składnikami krwi i układu odpornościowego, ale jeśli dzielą się w sposób niekontrolowany, są przyczyną powstawania nowotworów. Według ostatnich danych Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), co roku liczba zachorowań na chłoniaka wzrasta o około 4-5%. Stanowią piątą lub szóstą przyczynę zgonów spośród wszystkich chorób nowotworowych. W Polsce szacuje się, że co roku ponad 6000 osób zachorowuje na chłoniaki, w tym około 1000 na chłoniaka Hodgkina. Wśród najczęściej występujących nowotworów w Polsce chłoniaki zajmowały 6 pozycję u mężczyzn i 7 u kobiet. Do przyczyn powstania chłoniaka można zaliczyć: zaburzenia regulacji immunologicznej, infekcje wirusowe, promieniowanie jonizujące, przyjmowanie lęków immunosupresyjnych, które zapobiegają aktywności układu immunologicznego, ekspozycję na środki chemiczne owado- i grzybobójcze, infekcje bakteryjne, dietę bogatą w tłuszcze, palenie papierosów oraz zażywanie narkotyków. Najczęstszym z pierwszych objawów chłoniaka jest niebolesne powiększenie węzła lub węzłów chłonnych w jednym z obszarów ciała, na przykład szyi, pach lub pachwin. Objawy mogą obejmować: znaczną utratę wagi w krótkim czasie, której nie można wyjaśnić w żaden sposób (zmiana diety, wzmożona aktywność), dręczące nocne, zlewne poty, wysoką temperaturę – niepowiązana z żadną infekcją czy chorobą, kaszel, problemy z przełykaniem lub duszność. Wiele chorób przebiega z powiększeniem węzłów chłonnych, np. grypa czy przeziębienie. Jeżeli jednak wyżej wymienione objawy utrzymują się dłużej niż trzy tygodnie, należy udać się do lekarza w celu ustalenia przyczyny powiększenia węzła chłonnego lub pojawienia się innych objawów.
Nie udało się dotychczas ustalić konkretnych sposobów, które mogą uchronić przed chłoniakami. Warto jednak zwrócić uwagę na te działania, które mają związek ze wszystkimi chorobami nowotworowymi i są zalecane jako profilaktyczne. Należy pamiętać o regularnej aktywności fizycznej, która ma wpływ na prawidłowe funkcjonowanie organizmu. Na co dzień należy dbać o jakość spożywanych pokarmów i wody. Szczególne znaczenie w walce z chłoniakiem ma niezwłoczne i prawidłowe rozpoznanie. Nie należy więc lekceważyć objawów, które nie są w sposób oczywisty związane z jakąś znaną przyczyną.