W minioną sobotę Ząbkowice Śląskie były ogólnopolskim centrum dobrej książki. W ocenie uczestników Festiwalu „Czas na Książki”, którego inicjatorką była Sylwia Winnik, którą znamy z publikowanych w naszym portalu recenzji nowości wydawniczych, ta impreza powinna być kontynuowana w przyszłym roku.
Oficjalny program – zapowiadanego przez nasz portal – Festiwalu rozpoczął się w sobotni poranek w siedzibie Biblioteki Miasta i Gminy im. Księgi Henrykowskiej. Tam przybyłe osoby powitała dyrektor ząbkowickiej książnicy Helena Wolnik-Kliber, a Ratusz zamienił się w miejsce nadzwyczajnych spotkań ponad dwudziestu twórców polskiej literatury pięknej. W jednym ze stylowych pomieszczeń przez prawie pięć godzin prowadzone były bardzo żywe panele dyskusyjne. Pierwszy prowadziły Manula Kalicka autorka, dziennikarka i agentka wydawnicza oraz dziennikarka i pisarka Mariola Zaczyńska. Gościem specjalnym była powieściopisarka Małgorzata Kalicińska. Głównym wątkiem rozmowy było pytanie o tym jak pisać książki by wydać je jako bestseller? Panel o researchu do książek kryminalnych prowadził Damian Winnik (prywatnie mąż organizatorki Festiwalu). Udział w nim brali: Joanna Jodełka – autorka „Kryminalistki”, Remigiusz Mróz – autor „Kasacji” i Magdalena Zimniak autorka książki „Białe Róże dla Matyldy”. Ostatni panel dotyczył pojęcia literatury kobiecej i prowadziła go Sylwia Winnik. Uczestniczkami były: Renata Kosin – autorka „Tajemnic Luizy Bein” i „Kołysanki dla Rosalie”, Krystyna Mirek autorka „Francuskiej opowieści”, Magdalena Kordel – autorka serii „Uroczysko” oraz Agnieszka Walczak-Chojecka – autorka „Gdy zakwitną poziomki”. Wspólnym mianownikiem wszystkich debat był warsztat pisarski. Dyskutowano także nad niuansami związanymi z marketingiem wydawniczym i osobistymi uwarunkowaniami twórców, które inspirują do pisania książek.
W części popołudniowej, która odbyła się w Ząbkowickim Ośrodku Kultury, goście Festiwalu spotkali się z mieszkańcami Ząbkowic podczas Gali Festiwalu. Gościem specjalnym był znany satyryk Jerzy Skoczylas, który wraz z Sylwią Winnik prowadził wieczorne spotkanie. Wręczone były laury festiwalowe. Nagrodę „Najczęściej wypożyczana książka” otrzymała Małgorzata Kalicińska. W kategorii „Książka kobieca” wyróżnienie otrzymała Magdalena Witkiewicz, w imieniu której nagrodę odebrała przedstawicielka fanclubu pisarki Anna Piotrowska. Za „Najlepszą książkę kryminalną” laur otrzymał Remigiusz Mróz. Osobistą nagrodę przyznała też organizatorka Festiwalu „Czas na Książki”, a jej laureatką została Krystyna Mirek. Wieczór festiwalowy ubarwiły zabawne komentarze i piosenki w wykonaniu Jerzego Skoczylasa. Talentem wokalnym i językowym wykazała się uczennica Gimnazjum Publicznego nr 2 Aleksandra Zalas, która zaśpiewała z niesamowitą energią muzyczną dwie piosenki w języku francuskim. Były też dwa porywające akcenty w postaci gry na elektronicznym pianinie w wykonaniu Marty Kanarek z Gimnazjum Publicznego nr 1. Za organizację i przebieg Festiwalu, organizatorom i gościom, podziękował burmistrz Marcin Orzeszek. Po programie artystycznym, dzięki rozmaitym kulinarnym specjałom, kawiarnia „Rynkowa” była miejsce wielu pasjonujących rozmów i zdobywania autografów. Zarówno w części porannej, jak i wieczornej, czynna była festiwalowa księgarnia, w której można było nabyć wiele świetnie wydanych, a przede wszystkim pasjonujących pozycji. książkowych. Festiwal „Czas na Książki” okazał się bardzo udanym przedsięwzięciem. Społeczna inicjatywa szczęśliwie znalazła przychylny klimat w instytucjach samorządowych oraz wśród lokalnych przedsiębiorców.
Można mieć nadzieję, że po przetarciu szlaku, przyszłoroczna impreza będzie dla Ząbkowic ważnym i inspirującym wydarzeniem kulturalnym. Czytanie książek, jak się okazało, nie przestaje pasjonować, a spotkanie z tymi, którzy je piszą, to niecodzienna okoliczność. Festiwal był także świetnym pretekstem do promocji Ząbkowic Śląskich wśród kulturalnych osobowości, które tu przybyły z całej Polski. Pani Sylwio, gratulujemy pomysłu, determinacji w jego spełnianiu, świetnego przebiegu festiwalu i dziękujemy za wydarzenie kulturalne wysokiej klasy.