Sudeckie Fakty

WIDEO

WYWIAD

BLOGI

SZUKAJ

Brak wyników
Zobacz wszystkie wyniki
6 °c
Wałbrzych
6 ° śr.
7 ° czw.
7 ° pt.
  • AKTUALNOŚCI
  • TWÓJ POWIAT
    • Ząbkowice Śląskie
    • Kłodzko
    • Dzierżoniów
    • Świdnica
    • Wałbrzych
    • Jelenia Góra
  • DZIEJE SIĘ
  • SPORT
  • KULTURA
  • Dolny Śląsk
  • AKTUALNOŚCI
  • TWÓJ POWIAT
    • Ząbkowice Śląskie
    • Kłodzko
    • Dzierżoniów
    • Świdnica
    • Wałbrzych
    • Jelenia Góra
  • DZIEJE SIĘ
  • SPORT
  • KULTURA
  • Dolny Śląsk
Sudeckie Fakty
Home Ząbkowice Śląskie Bardo

Madonna Millenijna w Mieście Cudów [FOTO ALBUM]

Info Zabkowice4YOU przez Info Zabkowice4YOU
20 kwietnia 2016
w Bardo, Aktualności
0

Z 1011 r. pochodzi drewno lipowe, z którego wykonana jest cudowna figurka Madonny z Dzieciątkiem znajdująca się w Bazylice w Bardzie. Wiemy to na podstawie wyników badań zaledwie 2-gramowej próbki pobranej z rzeźby, przeprowadzonych przez renomowane krakowskie Laboratorium Datowań Bezwzględnych prof. dr hab. inż. Marka Krąpca, które współpracowało przy tym z wiodącą instytucją w tej dziedzinie na świecie – jednostką badawczą w Seattle (USA). Naukowcy z obu ośrodków nie byli informowani, skąd pochodzi przedstawiony im do analizy materiał badawczy.

Marcin Ciba (szef zespołu konserwatorów i jednocześnie kustosz zbiorów klasztoru Ojców Dominikanów w Krakowie), podczas wczorajszej konferencji prasowej w Bardzie, stwierdził, że sama rzeźba nie mogła powstać później niż kilkanaście lat po pozyskaniu drewna. To oznacza, że w Bardzie znajduje się najstarsza lub jedna z zaledwie kilku najstarszych tego typu rzeźb drewnianych nie tylko w Polsce, ale i w Europie. W roku 2015 przeprowadzono gruntowne prace konserwatorskie i badawcze sfinansowane dzięki dotacji przyznanej przez Dolnośląskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Podjęto je w związku ze uszkodzeniami warstw polichromii i złoceń, które zostały wykonane podczas poprzednich prac konserwatorskich w 1926 r. Ich zniszczenie nastąpiło w trakcie ostatnich stu lat. Głównie, jak można podejrzewać, przez fakt pozostawania rzeźby w nieprzerwanym kulcie. Zespół profesjonalnych konserwatorów skoncentrował się zatem na zahamowaniu procesów degradacji oraz uzupełnieniu warstw ostatniej polichromii. Podczas wczorajszej prezentacji eksperci przyznali, że byli absolutnie zaskoczeni tym, iż struktura samego drewna jest nieuszkodzona i nie wymaga jakiejkolwiek interwencji. Mające ponad 1000 lat drewno, mimo stałego wystawienia na ekspozycję czynników zewnętrznych, jest dosłownie nietknięte przez drewnojady i jakiekolwiek inne zjawiska natury biologicznej. Ten stan potwierdzono wykonując serię zdjęć RTG.

Madonna Millenijna w Mieście Cudów foto Tomasz Karamon
Figurka przed renowacją (fot: Tomasz Karamon)
Madonna Millenijna w Mieście Cudów foto Marcin Ciba
Figurka po renowacji (fot: Marcin Ciba)

Dla potwierdzenia lub wykluczenia historycznego charakteru figurki (po uzyskaniu pozwolenia ze strony kustosza bardzkiego Sanktuarium Maryjnego ojca Mirosława Grakowicza oraz Nadzoru Konserwatorskiego) pobrano nieco ponad 2 gramy próbki drewna i poddano je analizie metodą węgla radioaktywnego C14. Wyniki badań (po kalibracji zgodnie z krzywą kalibracyjną) dały wynik ok. 1011 roku, z tolerancją błędu +/- 26 lat. Pamiętać należy że data graniczna uzyskana w tej metodzie nie odnosi się bezpośrednio do momentu powstania obiektu, a do czasu pozyskania materiału (ścięcia drzewa). W trakcie badania metodą C14 rozpoznano wstępnie gatunek drewna, który następnie niezależnie zidentyfikowano w badaniu mikroskopowym jako drewno lipowe. Ten gatunek drewna jest powszechnie stosowany jako materiał snycerski ze względu na jego walory, przede wszystkim na łatwość obróbki we wszystkich płaszczyznach. Trzeba w tym miejscu zaznaczyć, że drewno lipowe jest materiałem stosunkowo wrażliwym na czynniki zewnętrzne i szybko się degraduje w środowisku które jest niestabilne. W związku z wyśmienitym (jak na datowanie) stanem zachowania można podejrzewać że pozyskany materiał stosunkowo szybko obrobiono (wyrzeźbiono), a następnie niezwykle o niego dbano na przestrzeni wieków. Oznaczać to może, że figura związana jest z przedcysterskim okresem historii Barda, a gdyby te przypuszczenia okazały się prawdziwe, mielibyśmy do czynienia z najstarszym przedstawieniem Maryjnym w Polsce.

Wczorajsza konferencja prasowa, której współorganizatorem był znawca historii Barda Tomasz Karamon oraz inny znany w Powiecie Ząbkowickim badacz historii Kamil Pawłowski, odbiła się sporym echem w mediach ogólnopolskich i regionalnych. Niewątpliwie bowiem teza, że mamy do czynienia z najstarszą drewnianą rzeźbą powstałą w kulturze chrześcijańskiej w Polsce i jedną z niewielu takich w Europie, przyciągnie do Barda zarówno kolejnych naukowców prowadzących badania z dziedziny historii i sztuk pięknych, ale też pielgrzymów i turystów. Dla administracji kościelnej i samorządowej, szczególnie w tym roku, gdy przez Polskę przejdzie olbrzymia fala gości w związku ze Światowymi Dniami Młodzieży, to poważne wyzwanie. Prezentacja, jaka miała miejsce w klasztorze Ojców Redemptorystów obracała się jednak przede wszystkim wokół wątków naukowych. O znaczeniu przeprowadzonych badań i prac konserwatorskich, poza szefem zespołu konserwatorów Marcinem Cibą, mówiła m.in. Barbara Nowak-Obelinda – dolnośląski wojewódzki konserwator zabytków. Jej zdaniem przeprowadzone czynności mogą być początkiem nowych działań na rzecz utrwalania i zabezpieczenia dóbr kultury materialnej Barda. Z wielką wdzięcznością i uznaniem o trybie prowadzonych prac badawczych wyrażał się także ojciec proboszcz Mirosław Grakowicz. Na zakończenie spotkania dziennikarze mogli z bardzo bliskiej odległości wykonać zdjęcia odnowionej figurki Madonny z Dzieciątkiem, znanej w Bardzie jako Strażniczki Wiary.

Burmistrz Barda Krzysztof Żegański na swoim fanpejdżu napisał wczoraj wieczorem m.in.: „Wielka radość ogarnęła moje serce. Kilka dni temu otrzymałem wiadomość od naszego Proboszcza Ojca Mirosława Grakowicza, że bardzka figurka Maryi z Jezusem jest prawdopodobnie najstarszą tego typu zabytkiem w Polsce. (…) Dziękuję za tę pomoc w przekazywaniu dobrych wiadomości z Barda. Dziękuję ekspertom, którzy pochylili się nad naszą Cudowną Figurką Matki Bożej i przywrócili jej niepowtarzalne piękno. Piękno, przed którym zginają się kolana wiernych, i przed którym szeroko otwierają się oczy turystów. (…) Czyż to nie Miasto Cudów?”

Dokładnie 3 lipca 1966 r., a więc w roku Millenium Chrztu Polski, koronacji bardzkiej madonny dokonał Ksiądz arcybiskup Bolesław Kominek – ówczesny metropolita wrocławski. Uczynił to na podstawie bulli Papieża Piusa XII z 1948 r. Niestety wrogie wobec Kościoła Katolickiego władze PRL-u nie akceptowały tego postanowienia i uniemożliwiały przez osiemnaście lat dokonanie aktu koronacyjnego. W dniach 1 – 2 – 3 lipca 2016 r. odbędą się uroczystości z okazji 50-lecia koronacji cudownej figurki. Centralna liturgia będzie miała miejsce w niedzielę 3 lipca 2016 r. o godz. 11:00. Z kolei 24 lipca do Barda dotrze liczna rzesza pielgrzymów udających się na Światowe Dni Młodzieży do Krakowa. Młodzież z Polski oraz innych krajów będzie tu przeżywać bezpośrednie przygotowanie do spotkania z Ojcem Świętym Franciszkiem, który do Polski przybędzie dwa dni później.

Madonna Millenijna w Mieście Cudów (1)
Madonna Millenijna w Mieście Cudów (4)
Madonna Millenijna w Mieście Cudów (2)

Madonna Millenijna w Mieście Cudów (5)
Madonna Millenijna w Mieście Cudów (6)
Madonna Millenijna w Mieście Cudów (7)

Madonna Millenijna w Mieście Cudów (3)
Madonna Millenijna w Mieście Cudów (8)
Madonna Millenijna w Mieście Cudów (9)

Madonna Millenijna w Mieście Cudów (10)
Madonna Millenijna w Mieście Cudów (11)
Madonna Millenijna w Mieście Cudów (12)

Madonna Millenijna w Mieście Cudów (13)
Madonna Millenijna w Mieście Cudów (14)
Madonna Millenijna w Mieście Cudów (15)

Madonna Millenijna w Mieście Cudów (16)
Madonna Millenijna w Mieście Cudów (18)
Madonna Millenijna w Mieście Cudów (17)

Madonna Millenijna w Mieście Cudów (19)
Madonna Millenijna w Mieście Cudów (20)
Madonna Millenijna w Mieście Cudów (21)

Madonna Millenijna w Mieście Cudów (23)
Madonna Millenijna w Mieście Cudów (22)
Madonna Millenijna w Mieście Cudów (25)

Madonna Millenijna w Mieście Cudów (27)
Madonna Millenijna w Mieście Cudów (26)
Madonna Millenijna w Mieście Cudów (28)

Madonna Millenijna w Mieście Cudów (29)
Madonna Millenijna w Mieście Cudów (30)
Madonna Millenijna w Mieście Cudów (31)

Madonna Millenijna w Mieście Cudów (32)
Madonna Millenijna w Mieście Cudów (34)
Madonna Millenijna w Mieście Cudów (33)

Madonna Millenijna w Mieście Cudów (35)
Madonna Millenijna w Mieście Cudów (36)
Madonna Millenijna w Mieście Cudów (37)

Madonna Millenijna w Mieście Cudów (39)
Madonna Millenijna w Mieście Cudów (40)
Madonna Millenijna w Mieście Cudów (42)

Madonna Millenijna w Mieście Cudów (41)
Madonna Millenijna w Mieście Cudów (38)
Madonna Millenijna w Mieście Cudów (24)

Madonna Millenijna w Mieście Cudów (43)
Madonna Millenijna w Mieście Cudów (44)
Madonna Millenijna w Mieście Cudów (45)

Madonna Millenijna w Mieście Cudów (46)
Madonna Millenijna w Mieście Cudów (51)
Madonna Millenijna w Mieście Cudów (52)

Madonna Millenijna w Mieście Cudów (50)
Madonna Millenijna w Mieście Cudów (47)
Madonna Millenijna w Mieście Cudów (48)

Madonna Millenijna w Mieście Cudów (49)
Madonna Millenijna w Mieście Cudów (53)
Madonna Millenijna w Mieście Cudów (54)

Madonna Millenijna w Mieście Cudów (55)
Madonna Millenijna w Mieście Cudów (56)
Madonna Millenijna w Mieście Cudów (57)

Madonna Millenijna w Mieście Cudów (58)
Madonna Millenijna w Mieście Cudów (59)
Madonna Millenijna w Mieście Cudów (60)

Madonna Millenijna w Mieście Cudów (61)
Madonna Millenijna w Mieście Cudów (62)
Madonna Millenijna w Mieście Cudów (63)

Madonna Millenijna w Mieście Cudów (64)
Madonna Millenijna w Mieście Cudów (65)
Madonna Millenijna w Mieście Cudów (66)

Madonna Millenijna w Mieście Cudów (68)
Madonna Millenijna w Mieście Cudów (69)
Madonna Millenijna w Mieście Cudów (70)

Madonna Millenijna w Mieście Cudów (71)
Madonna Millenijna w Mieście Cudów (72)
Madonna Millenijna w Mieście Cudów (74)

Madonna Millenijna w Mieście Cudów (75)
Madonna Millenijna w Mieście Cudów (79)
Madonna Millenijna w Mieście Cudów (76)

Madonna Millenijna w Mieście Cudów (77)
Madonna Millenijna w Mieście Cudów (78)
Madonna Millenijna w Mieście Cudów (80)

Madonna Millenijna w Mieście Cudów (81)
Madonna Millenijna w Mieście Cudów (82)
Madonna Millenijna w Mieście Cudów (83)

Madonna Millenijna w Mieście Cudów (85)
Madonna Millenijna w Mieście Cudów (86)
Madonna Millenijna w Mieście Cudów (87)

Madonna Millenijna w Mieście Cudów (88)
Madonna Millenijna w Mieście Cudów (89)
Madonna Millenijna w Mieście Cudów (90)

Madonna Millenijna w Mieście Cudów (92)
Madonna Millenijna w Mieście Cudów (93)
Madonna Millenijna w Mieście Cudów (91)

Madonna Millenijna w Mieście Cudów (84)

Tagi: Kościółzabytki
UdostępnijUdostępnij
Poprzedni wpis

Sensacja w Bardzie! Matka Boża Strażniczka Wiary najstarszą drewnianą figurką w Polsce

Następny wpis

279 uczniów otrzyma stypendia socjalne

Następny wpis

279 uczniów otrzyma stypendia socjalne

Dodaj komentarz Anuluj pisanie odpowiedzi

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz jeszcze

  • Popularne
  • Komentowane
  • Najnowsze

Wolność

12 lipca 2020

Sprzeciwił się Hitlerowi

18 lutego 2017
Wiadukt nad torami i drogą powiatową

Wiadukt nad torami i drogą powiatową w Jaworze do przebudowy

30 czerwca 2025
Łączenie sił na rzecz

Łączenie sił na rzecz transformacji energetycznej regionu

3 lipca 2025
Muzyka przybliża do sacrum

Muzyka przybliża do sacrum – zaproszenie na koncert

4 lipca 2025
Wakacje pełne przygód

Wakacje pełne przygód – są jeszcze miejsca na Kopalniane Ekspedycje

4 lipca 2025
Adam Maciejczyk Chcemy przełamywać

Adam Maciejczyk: „Chcemy przełamywać bariery. Nie tylko bólu…”

4 lipca 2025
Zmierzą się wojska pruskie

Zmierzą się wojska pruskie i austriackie – sobota w Burkatowie

4 lipca 2025

Reklama

Timcatering.pl

Ostatnie aktualności

Muzyka przybliża do sacrum
Wałbrzych

Muzyka przybliża do sacrum – zaproszenie na koncert

4 lipca 2025
Wakacje pełne przygód
Wałbrzych

Wakacje pełne przygód – są jeszcze miejsca na Kopalniane Ekspedycje

4 lipca 2025
Adam Maciejczyk Chcemy przełamywać
Dolny Śląsk

Adam Maciejczyk: „Chcemy przełamywać bariery. Nie tylko bólu…”

4 lipca 2025
Zmierzą się wojska pruskie
Świdnica

Zmierzą się wojska pruskie i austriackie – sobota w Burkatowie

4 lipca 2025
Łączenie sił na rzecz
Dolny Śląsk

Łączenie sił na rzecz transformacji energetycznej regionu

3 lipca 2025
Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” dla Zespołu Pieśni i Tańca „Wałbrzych”
Wałbrzych

Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” dla Zespołu Pieśni i Tańca „Wałbrzych”

3 lipca 2025

SudeckieFakty.pl - wiarygodne informacje obejmujące powiaty: wałbrzyski, świdnicki, dzierżoniowski, ząbkowicki i kłodzki, jeleniogórskie oraz Dolny Śląsk. Sprawdzone fakty i wyraziste opinie.

Polityka Prywatności

sudeckiefakty

Nieskrywana spontaniczność i nieudawana naturaln Nieskrywana spontaniczność i nieudawana naturalność zamieniają kilkadziesiąt minut w roku w pasmo ciepłych ekspresji niesionych aurą słów, które nigdy nie pozostawiają publiczności obojętną.
➡️ https://sudeckiefakty.pl/milosc-jest-zadomowieniem-i-niejedno-ma-imie-foto/ 
#miłość #muzyka #poezja #śpiew #recytacja #koncert #miłośćniejednomaimię #ząbkowiceŚląskie
Budynek Szkoły Podstawowej oraz przedszkola w Psz Budynek Szkoły Podstawowej oraz przedszkola w Pszennie już wkrótce doczeka się termomodernizacji oraz poprawy efektywności energetycznej.
➡️ https://sudeckiefakty.pl/budynki-oswiaty-z-lepsza-efektywnoscia-energetyczna-w-pszennie-to-bardzo-konkretna-sprawa/
#inwestycja #edukacja #ekologia #termomodernizacja #pszenno #gminaświdnica
Pasje dolnośląskich policjantów przybierają różne formy, a ich spektrum jest bardzo szerokie. Począwszy od sportów drużynowych, bieganie, strzelectwo na sportach ekstremalnych skończywszy.
➡️ https://sudeckiefakty.pl/zdobyl-najwyzszy-szczyt-afryki-polnocnej-jebel-toubkal-niesamowity-wyczyn-policjanta-z-klodzka/ 
#wspinaczka #wspinaczkagórska #wspinaczkawysokogórska #jebeltoubkal #policjant #pasjonat #himalaista #kłodzko
78 lat temu – 19 lutego 1947 roku – na mocy wy 78 lat temu – 19 lutego 1947 roku – na mocy wyroku komunistycznego sądu, w dzierżoniowskim więzieniu stracony został żołnierz Armii Krajowej Mieczysław Jeruzalski.
➡️ https://sudeckiefakty.pl/mial-20-lat-gdy-zamordowany-zostal-na-podstawie-wyroku-komunistycznego-sadu-sp-mieczyslaw-jeruzalski/ 
#armiakrajowa #ak #żolnierz #żołnierzewyklęci #zbrodniekomunistyczne #zbrodniesądoweprl #cześćichwałabohaterom #wiecznapamięćpoległym
Wyobraź sobie lot balonem, który nagle zaczyna s Wyobraź sobie lot balonem, który nagle zaczyna się podnosić… Niżej widać już tylko chmury. Wyobraź sobie rejs okrętem podwodnym, który niespodziewanie bardzo się zanurza… Peryskop nie sięga już lustra wody, aby ujrzeć niebo. Nie zastanawiasz się, co będzie dalej? Może jednak wolisz wiedzieć, co się wydarzy?
➡️ https://sudeckiefakty.pl/wartosci-leki-nadzieje-uciechy-pojda-na-wysypisko-ai-moze-zawladnac-czlowiekiem/
#sztucznainteligencja #ai #technologiecyfrowe #ryzyka #szanse #inteligencjaczłowieka #człowiek #aieksploracja #andrzejzybertowicz #dobraksiążka #bliżejsłowa
Burmistrz Złotego Stoku Grażyna Orczyk i Barda M Burmistrz Złotego Stoku Grażyna Orczyk i Barda Marta, jako przedstawicielki inicjatywny Lokalnej Organizacji Turystycznej „Dolny Śląsk poza utartym szlakiem”, prezentowały dzisiaj zamierzenia dotyczące szans na ożywienie branży turystycznej po powodzi.
➡️ https://sudeckiefakty.pl/plan-na-dolny-slask-poza-utartym-szlakiem-rozmowa-w-palacu-marianny-oranskiej/
#turystyka #ziemiakłodzka #ziemiaząbkowicka #złotystok #bardo #kamieniecząbkowicki #pałacmariannyorańskiej #atrakcjeturystyczne #produktturystyczny
Muzyka przybliża do sacrum

Muzyka przybliża do sacrum – zaproszenie na koncert

4 lipca 2025
Wakacje pełne przygód

Wakacje pełne przygód – są jeszcze miejsca na Kopalniane Ekspedycje

4 lipca 2025
Adam Maciejczyk Chcemy przełamywać

Adam Maciejczyk: „Chcemy przełamywać bariery. Nie tylko bólu…”

4 lipca 2025
Brak wyników
Zobacz wszystkie wyniki
  • AKTUALNOŚCI
  • TWÓJ POWIAT
    • Ząbkowice Śląskie
    • Kłodzko
    • Dzierżoniów
    • Świdnica
    • Wałbrzych
    • Jelenia Góra
  • DZIEJE SIĘ
  • SPORT
  • KULTURA
  • Dolny Śląsk

© 2022 SudeckieFakty.pl

Po zapoznaniu się z niniejszą informacją, poprzez kliknięcie na „Przejdź do serwisu” lub zamknięcie tego okna zgadzasz się na to, aby Twoje dane osobowe były przetwarzane
w taki sposób jaki został omówiony w regulaminie oraz niniejszej polityce (https://sudeckiefakty.pl/cookies)

PRZEJDŹ DO SERWISU
Manage consent

Privacy Overview

This website uses cookies to improve your experience while you navigate through the website. Out of these, the cookies that are categorized as necessary are stored on your browser as they are essential for the working of basic functionalities of the website. We also use third-party cookies that help us analyze and understand how you use this website. These cookies will be stored in your browser only with your consent. You also have the option to opt-out of these cookies. But opting out of some of these cookies may affect your browsing experience.
Necessary
Always Enabled
Necessary cookies are absolutely essential for the website to function properly. This category only includes cookies that ensures basic functionalities and security features of the website. These cookies do not store any personal information.
Non-necessary
Any cookies that may not be particularly necessary for the website to function and is used specifically to collect user personal data via analytics, ads, other embedded contents are termed as non-necessary cookies. It is mandatory to procure user consent prior to running these cookies on your website.
SAVE & ACCEPT