Najbardziej rozpoznawalny zabytek Ząbkowic Śląskich, czyli Krzywa Wieża, jest bezterminowo zamknięty dla turystów. Informowaliśmy o tym fakcie tydzień temu, a obiekt został wyłączony z użytkowania decyzją powiatowego inspektoratu nadzoru budowlanego.
Jak dowiedzieliśmy się w wałbrzyskiej delegaturze Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków, czynności kontrolne Krzywej Wieży były dokonywane przez organ ochrony zabytków w 2015 r. Skutkiem tych działań był wydany w 2017 r. nakaz konserwatorski, w którym opisano zakres prac budowlanych, które zdaniem konserwatora zabytków były niezbędne „ze względu na zagrożenie zniszczeniem lub uszkodzeniem obiektu” – jak czytamy w przesłanym naszej redakcji piśmie. Okazało się, że właściciel Krzywej Wieży, czyli gmina Ząbkowice Śląskie, dopiero w 2018 r. – zlecić miała wykonanie dokumentacji niezbędnej do wykonania robót zabezpieczających perłę w koronie ząbkowickich zabytków, co umożliwiło wydanie przez urząd konserwatorski stosownych zgód na przeprowadzenie prac zgodne z planem.
Mimo wyżej opisanych faktów, Krzywa Wieża jeszcze pod koniec września br. była dostępna dla zwiedzających. Ponad tydzień temu skierowaliśmy pocztą elektroniczną pytania do powiatowego inspektora nadzoru budowlanego w Ząbkowicach Śląskich oraz do burmistrza Ząbkowic Śląskich z prośbą o udzielenie wyjaśnień dotyczących stanu technicznego Krzywej Wieży oraz planowanych czynności związanych z jej remontem konserwatorskim. Ani nadzór budowlany, ani burmistrz nie raczyli do chwili publikacji niniejszego tekstu udzielić jakichkolwiek informacji.
Natomiast na stronie internetowej krzywawieza.eu pojawił się lapidarny komunikat następującej treści: „Informujemy, że Krzywa Wieża jest nieczynna do odwołania z przyczyn technicznych. O ponownym otwarciu dla zwiedzających poinformujemy.” Dość charakterystyczne jest, że o ile wszystkie zamieszczane tam treści są oznaczone datą publikacji, ta jedna informacja jest bez daty, a następna po niej ma sygnaturę 10.10.2018. Tydzień temu, czyli 11.10.2018 cytowanego komunikatu nie było. Na stronie zabkowiceslaskie.pl nie ma informacji o zamknięciu Krzywej Wieży. Co więcej, można znaleźć treści promujące zabytek i zapraszające do jego zwiedzania.
Wspomniane wyżej pismo z Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków kończy się enigmatycznym sformułowaniem, czytamy bowiem, że „w przypadku braku działań ze strony właściciela będą podejmowane dalsze czynności w sprawie, zgodnie z posiadanymi kompetencjami”. W obrębie Krzywej Wieży nie widać było do wczoraj żadnych oznak prowadzenia prac budowlanych. Definitywnie kończy się sezon sprzyjający tego typu działaniom. Urzędnicy gminni oraz nadzór budowlany milczą jak zaklęte, a turyści odbijają się od klamki Krzywej Wieży. Rzekomo z pozwoleniem budowlanym na prace w Krzywej Wieży ociągają się urzędnicy podlegli staroście ząbkowickiemu. W Biuletynie Informacji Publicznej nie znaleźliśmy informacji o postępowaniu przetargowym na prace budowlane w obrębie Krzywej Wieży. Nic zatem nie wskazuje na to, że roboty rozpoczną się w najbliższym czasie.
Pojawiają się za to coraz częściej nie tylko pytania o przyczyny i skalę zagrożenia ząbkowickiego zabytku, ale również o wpływ tej sytuacji na bezpieczeństwo w otoczeniu Krzywej Wieży. Milczenie PINB i UM jest tym bardziej niepokojące.
AKTUALIZACJA: 18.10.2018 – 14:11
Otrzymaliśmy dzisiaj przed paroma minutami informację z Urzędu Miejskiego w Ząbkowicach Śląskich. Podpisujący się pod informacją Stanisław Moderski odnosi się w niej do naszej publikacji sprzed tygodnia i dzisiejszej. Poniżej zamieszczamy ją w całości.
W nawiązaniu do stanu technicznego obiektu Krzywej Wieży w Ząbkowicach Śląskich Wydział Gospodarki Nieruchomościami informuje, iż realizowane jest zadanie pn. „Remont obiektu Krzywej Wieży”. W tym celu, na sesji Rady Miejskiej Ząbkowic Śląskich – w dniu 28 września 2018 r. – zabezpieczono w budżecie środki finansowe w kwocie 140 000 zł. Gmina Ząbkowice Śląskie zleciła wykonanie dokumentacji na zabezpieczenie obiektu Krzywej Wieży w Ząbkowicach Śląskich. Opracowano pełną dokumentację budowlaną, uzyskano pozwolenie na prowadzenie robót budowlanych przy zabytku od Dolnośląskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków we Wrocławiu oraz pozwolenie budowlane Starostwa Powiatowego w Ząbkowicach Śląskich.
AKTUALIZACJA: 18.10.2018 – 16:03
Wpłynęło do nas pismo z Wojewódzkiego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego we Wrocławiu.
Organ nadrzędny dla powiatowych inspektoratów nadzoru budowlanego w województwie dolnośląskim zobowiązał PINB w Ząbkowicach Śląskich do udzielenia redakcji naszego portalu odpowiedzi na pismo, jakie wystosowaliśmy do WINB 10 października 2018 r.
Wobec powyższego oczekujemy na stanowisko Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego w Ząbkowicach Śląskich. Dodamy, że 10 października 2018 r. usiłowaliśmy uzyskać wyjaśnienia bezpośrednio w siedzibie ząbkowickiego PINB. Jedyna wiadomość, jaką wówczas uzyskaliśmy to informacja, iż „trwa postępowanie administracyjne w sprawie stanu technicznego Krzywej Wieży i jest ono objęte tajemnicą służbową”.