Ząbkowice ŚląskieVIDEO

Już jest 7 „hybryd” i będą jeszcze 4 „elektryki” – nowoczesny tabor komunikacji zbiorowej w Ząbkowicach Śląskich [VIDEO]

0

Cztery nowe autobusy elektryczne dla mieszkańców gminy Ząbkowice Śląskie – to deklaracja ministra klimatu i środowiska Michała Kurtyki, który gościł w tym mieście i wyraził uznanie dla miejscowego samorządu stawiającego na nowoczesny i ekologiczny transport publiczny. Wcześniej szef „resortu ekologii” był też w Nowej Rudzie oraz Szczawnie-Zdroju, o czym informowaliśmy w naszym portalu.

Jak już informowaliśmy w naszym portalu, projekt opracowany przez ząbkowicki magistrat, obejmuje zakup czterech autobusów elektrycznych typu MINI. 8-metrowej długości pojazdy będą dostosowane do systemu ładowania szybkiego w technologii plug-in. Pojazdy napędzane będą silnikiem elektrycznym zasilanym pakietem akumulatorów o pojemności pozwalającej na uzyskanie zasięgu dziennego nie krótszego, niż 170 km. W założeniach projektu jest zapisane, że każdy autobus będzie pokonywał co najmniej 25 000 km rocznie.

To doskonała informacja dla rozwijającej swoją flotę autobusów gminy, a nowe autobusy zaspokoją wszystkie nasze potrzeby i pozwolą na likwidację zjawiska komunikacyjnego wykluczenia – komentuje cytowaną na wstępie zapowiedź ministra klimatu burmistrz Ząbkowic Śląskich Marcin Orzeszek. Niskoemisyjna komunikacja publiczna ma być jednym z ważnych elementów nowej strategii „Polski Ład” i dotyczyć to ma nie tylko dużych miast, ale i tych mniejszych, gdzie dotąd często w ogóle nie było transportu publicznego – podkreśla wicemarszałek województwa dolnośląskiego Grzegorz MackoZobacz nasze video.

Opinię tę potwierdza fakt, że tydzień wcześniej dziewięć swoich autobusów elektrycznych odebrali mieszkańcy Polkowic, o czym informowaliśmy w naszym serwisie video. To nie koniec tego typu inwestycji, bo wspierając zielony transport inwestujemy w zdrowie mieszkańców i przyjazne środowisko naturalne – stwierdza marszałek województwa dolnośląskiego Cezary Przybylski.

Przypomnijmy, że obecnie po ulicach miasta i drogach gminy Ząbkowice Śląskie od jesieni 2020 r. jeździ już siedem autobusów hybrydowych, co relacjonowaliśmy w naszym portalu. Nowe autobusy dla Ząbkowic mają kosztować łącznie ponad 7 mln zł, z czego gmina otrzyma dofinansowanie w kwocie 80% całości zadania. Uruchomienie nowych z linii obsługiwanych przez „elektryki” planowane jest na jesień 2022 r. Zakup floty autobusowej nie byłby możliwy bez wsparcia środkami z Unii Europejskiej rozdzielanymi przez samorząd województwa dolnośląskiego czy też Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

„Zielona”, czyli ekologiczna komunikacja zbiorowa staje się wymogiem czasów. Komunikacja publiczna przestaje być domeną wielkich i dużych ośrodków. Jej funkcjonowanie wymaga równocześnie nowoczesnego taboru, jak i zapotrzebowania ze strony mieszkańców. W Ząbkowicach Śląskich pierwszy warunek spełnia się na naszych oczach.

Dariusz Nowakowski

Komentarze

Zostaw swój komentarz