W Ząbkowicach Śląskich, w niedzielę Zesłania Ducha Świętego, w godzinę Miłosierdzia Bożego, w kościele przy klasztorze Sióstr Klarysek, gdzie od 1946 roku trwa nieustanna adoracja Najświętszego Sakramentu, rozpoczęło się nabożeństwo wypełnione śpiewem i zarazem śpiewanie będące modlitwą.

„Miłosierdzie Boże wyśpiewać chcemy…” – to już dla ząbkowiczan wydarzenie znane. Dwa lata temu licznie zebrali się w hali sportowej. Tam, w obecności Sanctissimum miała miejsce modlitwa i śpiew nawiązujący swoim przesłaniem do liturgicznego znaczenia Niedzieli Bożego Miłosierdzia (a więc pierwszej niedzieli po Zmartwychwstaniu Pańskim). Tamto wydarzenie, pierwsze tego rodzaju modlitewne spotkanie w Ząbkowicach Śląskich, relacjonowaliśmy na żywo w serwisie społecznościowym naszego portalu. Tak też miało być rok później, ale czas pandemii sprawił, że zgromadzenie w nie było możliwe, choć zapewne duchowe relacje animatorów i wiernych nie zostały przerwane.

Także i w tym roku, w Niedzielę Miłosierdzia Bożego, ząbkowiczanie mieli się spotkać, co zresztą zapowiadaliśmy w naszym portalu. I tym razem ograniczenia pandemiczne uniemożliwiły spotkanie w terminie święta, ale nie zatrzymały tych osób, które chciały ponownie skupić wielu ludzi wokół ewangelicznego przesłania, jakie niesie święto Miłosierdzia Bożego ustanowione przez Ojca Świętego Jana Pawła II. Ustalono zatem, że modlitewno-śpiewne spotkanie odbędzie się właśnie w Niedzielę Zesłania Ducha Świętego i w kościele pw. Podwyższenia Krzyża Świętego (jako, że świątynia parafialna przechodzi renowację).

I tak się stało niemal tydzień temu. Modlitwa zaczęła się Koronką do Miłosierdzia Bożego przed Najświętszym Sakramentem. Trwała prawie dwie godziny i mogli w niej bezpośrednio uczestniczyć wierni w kościele i poprzez przekaz w serwisie społecznościowym portalu SudeckieFakty.pl.

Modlitwę poprowadził proboszcz parafii pw. św. Anny ks. Krzysztof Herbut, który w oparciu o fragmenty z Dzienniczka św. Siostry Faustyny zbliżał wszystkich do najważniejszych wartości tego dnia. Śpiew i muzyka brzmiały pod dyrekcją Agnieszką Bartkiewicz, która zintegrowała talenty i wyzwoliła umiejętności kilku grup wokalnych oraz solistów związanych z Niepubliczną Szkołą Muzyczną I stopnia w Ząbkowicach Śląskich. Instytucję tę Agnieszka Bartkiewicz prowadzi wraz ze swoim mężem Michałem, który również współtworzył instrumentalną warstwę nabożeństwa. Wśród śpiewających wymienić wypada najmłodszych z grupy „Musical Little”, dzieci z „Musical Kids” oraz młodzież z zespołu „Musical Teens”. Był także dorosły chór gminny „Musica Cordium”, który jest grupą miłośników wspólnego śpiewania. Spośród śpiewających konfigurowane były także inne (duety, kwartety, etc.) wokalne formaty urozmaicające artystyczny przekaz spotkania.

Dla chrześcijan – katolików nie mogło być lepszego zbiegu duchowych treści: Boże Miłosierdzie i Zesłanie Ducha Świętego. Splecione modlitwą i śpiewem w miejscu tak szczególnym, jak świątynia, w której od 75 lat nieprzerwanie trwa adoracja Jezusa, zapewne utrwaliły głęboką wiarę. A jeśli nawet ktoś słuchał tych treści ze względu na piękno muzyki czy osobiste odniesienia do wykonawców, również może uznać ten czas za dobrze przeżyty.

Krzysztof Kotowicz

Komentarze

Zostaw swój komentarz