29 maja br. przypada czterechsetna jedenasta rocznica urodzin Marii Kunic (1610 – 1664). Przyszła na świat w rodzinie miejskiego lekarza Henryka Kunica, który przybył do Świdnicy około 1607 r. i zamieszkał w domu „Pod Złotym Chłopkiem”.

Maria drogą samokształcenia opanowała siedem języków, swobodnie wypowiadała się w muzyce, malarstwie i poezji. Zdobyła fachową wiedzę w zakresie medycyny i farmacji, ale to co ją najbardziej zainteresowało to astronomia i matematyka. Wraz z mężem Eliasem von Löwen zajęła się najważniejszym problemem ówczesnej astronomii, jakim była debata nad budową wszechświata. Pisząc, że Słońce jako ster nieba jest wskaźnikiem czasu i ruchu opowiedziała się po stronie Kopernika. Dzięki badaniom astronomicznym opartym na matematycznych obliczeniach bez użycia logarytmów poprawiła i uprościła słynne Tablice Rudolfińskie Keplera. Prowadziła kilkuletnią korespondencję z Janem Heweliuszem, a następnie z francuskim astronomem Ismaëlem Boulliau, doradcą Ludwika XIV w sprawach nauki. Niestety, prawie całe życie Marii przypadło na okres wojny trzydziestoletniej (1618-48), która zmusiła jej rodzinę do opuszczenia Świdnicy na zawsze i emigracji do Byczyny, a następnie do Ołoboku w Polsce. Tam też zostało napisane, wydane w Oleśnicy w dniu urodzin Marii 29 maja 1650 r. dzieło Urania propitia, czyli astronomia przybliżona czytelnikowi, która przyniosła astronomce europejską sławę. Fenomen śląskiej Pallas współcześnie budzi, także w naukowych kręgach, coraz większe zainteresowanie.

Jej postać weszła na stałe do zbiorowej tożsamości współczesnych świdniczan, a ławeczka z nią jest uznaną atrakcją turystyczną miasta.

Dlatego zapraszamy do udziału w okolicznościowych wydarzeniach w Świdnicy.
  • Wystawa plenerowa „Maria Cunitia” – przy ławeczce z Marią Kunic, obok wejścia głównego do Muzeum Dawnego Kupiectwa od 28 maja 2021 do 6 czerwca 2021,
  • Możliwość obejrzenia dwutomowego egzemplarza „Łaskawej Uranii” autorstwa Marii Kunic – Muzeum Dawnego Kupiectwa – od
    28 maja 2021 do 6 czerwca 2021,
  • „Spotkaj się z Marią Kunic” – historyczne impresje przygotowane przez Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznych „SRH Świdnica” – Rynek 37 (przy głównym wejściu do Muzeum Dawnego Kupiectwa) – 6 czerwca 2021 – godz. 12:00

Komentarze

Zostaw swój komentarz