Najpierw był mocny w wymowie program w cyklu „Magazyn Śledczy Anity Gargas”, a teraz mamy ostrożne stanowisko rzecznika prasowego jeleniogórskiego urzędu miejskiego.
Na początku marca br. TVP wyemitowała reportaż z Jeleniej Góry. W jaki sposób atrakcyjne lokale trafiają w ręce urzędników i ich najbliższych? Jak miasto monitoruje czy lokale są przyznawane na sprawiedliwych zasadach? Jak to możliwe, że czynsz za socjalny lokal wielkości 15 metrów kwadratowych bez łazienki wynosi ponad 400 złotych? Jak to możliwe, że mimo podwyżek podatku od nieruchomości właściciele pól golfowych nadal płacą tą samą najniższą stawkę jednego grosza za metr kwadratowy? Te pytania postawiła w swoim stałym i cieszącym się wysoką oglądalnością „Magazynie Śledczym Anity Gargas” ekipa reporterów TVP. Cały program można obejrzeć klikając TUTAJ.
Z relacji telewizyjnej wynika, że zarządzenie miejskimi zasobami mieszkaniowymi budzi wielorakie zastrzeżenia. Formułowali je przede wszystkim lokatorzy budynków komunalnych. Urzędnicy ratusza wypowiadali się niechętnie lub wręcz odmawiali odpowiedzi na pytania dziennikarzy. W kontekście tego reportażu pojawiły się też pytania o rolę prezydenta Jeleniej Góry Jerzego Łużniaka w tej dziedzinie oraz nieprzejrzyste – według autorów materiału – zasady udostępniania gminnych zasobów mieszkaniowych.
W serwisie internetowym Jeleniej Góry ukazało się stanowisko urzędu miejskiego w sprawie gospodarowania mieszkaniami socjalnymi. Informacje zawarte we wspomnianych programach TVP zawierały treści nieprawdziwe, a także szkalujące i uderzające w dobre imię urzędu, a przede wszystkim pracowników wykonujących swoje zadania na rzecz osób oczekujących i użytkujących mieszkania socjalne lub komunalne w sposób profesjonalny i z najwyższym poświęceniem. Zasady przyznawania takich lokali przez Miasto Jelenia Góra, podobnie jak ma to miejsce w innych samorządach, są klarowne i w pełni transparentne – czytamy w tym oświadczeniu. W wypowiedzi tej ujawniono, że w konsekwencji medialnych informacji swoje postępowanie prowadzi również prokuratura, której udostępniliśmy żądaną dokumentację i wszelkie niezbędne informacje – napisano także w dokumencie. Komunikat jest dostępny po kliknięciu TUTAJ.
Oświadczenie podpisał rzecznik prasowy urzędu miasta Jelenia Góra Marcin Ryłko. Funkcję tę pełni od 13 marca br. i zastąpił na tym stanowisku Cezariusza Wiklika, który wypowiadał się jeszcze jako rzecznik we wspomnianej wyżej publikacji telewizji publicznej. Marcin Ryłko był rzecznikiem urzędu w Kamiennej Górze, gdzie pracował do połowy 2019 r. W urzędzie miejskim w Jeleniej Górze zajmował się promocją, rozwojem turystyki i zarządzaniem jakością.
Foto: screen – vod.tvp.pl
Komentowane 1