W Gminie Stoszowice, jak już pisaliśmy w lipcu br., trwa poważny kryzys związany z deficytem wody pitnej. Przedstawiciele samorządu gminnego zapewniają, że dokładają wszelkich starań, by łagodzić fatalne skutki suszy, które w przypadku tej gminy nakładają się na niedostatek rozwiązań technologicznych, dzięki którym takie sytuacjom można byłoby zapobiegać.
Kilka dni temu wójt Stoszowic napisał na Facebook’u m.in.: „(…) szukamy wszelkich możliwych sposobów na dostarczenie mieszkańcom bieżącej wody. Jedną z koncepcji opracowanych podczas ubiegłotygodniowego posiedzenia Gminnego Zespołu Zarządzania Kryzysowego była studnia na forcie „Rogowym”, którą potencjalnie planowaliśmy wykorzystać jako zasilenie naszego ujęcia w Srebrnej Górze tzw. „wodokaczki”. W ostatnich dniach pobraliśmy próbki wody w celu sprawdzenia jej zdatności do picia, jednak badania wyszły niekorzystnie – potrzeba czasu, aby ją oczyścić i doprowadzić do stanu pożądanego. My jednak nie możemy czekać, dlatego to rozwiązanie jest przyszłościowe, natomiast najbardziej prawdopodobne są w najbliższych dniach odwierty studni głębinowych w m. Jemna – pomysł ten, podczas sobotniego spotkania, pozytywnie zaopiniował hydrogeolog.” Póki co jedynym rozwiązaniem jest reglamentacja wody tam, gdzie można zapewnić jej dostawę i apele władz Gminy o jej oszczędzanie. Około 2 tys. osób jest nadal odciętych od wody bieżącej – dotyczy to mieszkańców części Srebrnej Góry, Różanej, Jemnej i Mikołajowa. Obowiązuje też zakaz używania wody przydomowych basenów, do podlewania roślin w ogródkach czy mycia pojazdów. „Wodociągi Srebrnogórskie” na swojej stronie internetowej od 7 sierpnia 2015 r. utrzymują komunikat dotyczący harmonogramu dowozu wody pitnej.
Woda jest dostarczana do:
- Mikołajowa – od godz. 8:00 do godz. 09:00,
- Srebrnej Góry (ul. Kąpielowa i Kolejowa) – od godz. 09:20 do godz. 11:00,
- Jemnej – od godz. 11:20 do 14:00,
- Różanej – od godz. 14:30 do godz. 16:00.
Jak pisze na swoim profilu wójt Paweł Gancarz: „Moja prośba do Państwa o wyrozumiałość i jeszcze odrobinę cierpliwości. Jestem przekonany, że już wkrótce raz na zawsze rozwiążemy ten doskwierający nam wszystkim problem.”
AKTUALIZACJA: 14.08.2015 / 14:00
Wójt Paweł Gancarz podał na swoim profilu Facebook wiadomość, że na teren gminy „dotarła już pierwsza grupa żołnierzy z 1 Brzeskiego Pułku Saperów im. Tadeusza Kościuszki. Wojskowi od razu przystąpili do podłączenia mobilnej stacji uzdatniania wody wraz z niezbędnym wyposażeniem. Z oczyszczonej wody zostały pobrane już próbki do badań laboratoryjnych i jeżeli wyniki okażą się pozytywne już wkrótce kryzys hydrologiczny w naszej gminie zostanie zażegnany.”
FOT: Facebook – Paweł Gancarz