Wicemarszałek Dolnego Śląska Grzegorz Macko wspólnie z liderem Południowego Obszaru Funkcjonalnego burmistrzem Dzierżoniowa Dariuszem Kucharskim podpisał Porozumienie Terytorialne w sprawie określenia zasad realizacji projektów strategicznych w ramach instrumentu terytorialnego Zintegrowane Inwestycje Terytorialne Południowego Obszaru Funkcjonalnego 2021 – 2027.
Porozumienie Terytorialne to niezwykle ważny dokument dla całej aglomeracji Południowego Obszaru Funkcjonalnego. Podpisane wczoraj w Dzierżoniowie porozumienie pozwoli na realizację wielu projektów dofinansowanych ze środków Unii Europejskiej, których oddziaływanie wykracza poza obszar jednej gminy. W maju ubiegłego roku samorządowcy z ziemi kłodzkiej, ząbkowickiej i dzierżoniowskiej wybrali właśnie Dzierżoniów na lidera Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych Południowego Obszaru Funkcjonalnego, co sygnalizowaliśmy w naszym portalu.
Dokładnie cztery lata temu podczas pobytu w Brukseli rozmawiałem z Europejską Komisarz Elisą Ferreirą o skomplikowanej sytuacji Dolnego Śląska oraz dodatkowym wsparciu funduszy europejskich dla południowej części regionu województwa, a dzisiaj podpisaliśmy Porozumienie na kolejne projekty wpływające na rozwój południa Dolnego Śląska. Cieszę się, że realizacja podejścia terytorialnego, zaplanowanego w ramach programu Fundusze Europejskie dla Dolnego Śląska 2021 – 2027, wkracza w wymiar praktyczny i będziemy mogli wspólnie realizować przedsięwzięcia w kluczowych dla naszego regionu obszarach – mówi wicemarszałek Dolnego Śląska Grzegorz Macko.
Na ZIT Południowego Obszaru Funkcjonalnego, który obejmuje powiaty: kłodzki, ząbkowicki i dzierżoniowski, przypada alokacja w wysokości 119,5 mln euro, z czego blisko 81 mln eur w ramach Funduszu na rzecz Sprawiedliwej Transformacji. Warto wspomnieć, że ZIT Aglomeracji Wałbrzyskiej otrzymał 160 mln EUR, natomiast ZIT Aglomeracji Wrocławskiej czy ZIT Legnicko-Głogowskiego Obszaru Funkcjonalnego po 63 mln EUR. Ta różnica wynika z faktu wynegocjowania przez zarząd województwa korzystnej alokacji z tak zwanego Funduszu Sprawiedliwej Transformacji, który kierowany jest właśnie konkretnie na południowe obszary naszego województwa – wyjaśnia wicemarszałek Grzegorz Macko.
Dostępne środki zostaną przeznaczone na poprawę jakości życia mieszkańców i obejmować będą m.in. działania z zakresu transformacji środowiskowej, w tym termomodernizację, rozwój OZE oraz rozwój zrównoważonej mobilności miejskiej i aglomeracyjnej, a także tworzenie przestrzeni dla aktywności fizycznej oraz aktywizacji i integracji społecznej. Zintegrowane Inwestycje Terytorialne (tzw. ZIT) to forma współpracy samorządów, współfinansowana ze środków Funduszy Europejskich. Dzięki niej samorządy w porozumieniu z samorządem województwa mogą skuteczniej i efektywniej realizować swoje przedsięwzięcia oraz wypracowywać nowe formy współpracy.
Realizacja podejścia terytorialnego wdrażanego w ramach programu regionalnego jest szansą na zniwelowanie dysproporcji wewnątrzregionalnych, a przygotowane projekty zintegrowane przyczynią się do dynamicznego rozwoju regionu i zaspokajania potrzeb mieszkańców Południowego Obszaru Funkcjonalnego – podsumowuje wicemarszałek Dolnego Śląska Grzegorz Macko.