Samorząd miejski Dzierżoniowa będzie wykonywać zadania lidera Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych Południowego Obszaru Funkcjonalnego.
Zintegrowane Inwestycje Terytorialne (ZIT) to forma współpracy samorządów, dzięki której gminy i powiaty mogą skutecznie i wspólnie realizować swoje inwestycje współfinansowane dzięki unijnemu wsparciu. Porozumienie, dzięki któremu powstaną Zintegrowane Inwestycje Terytorialne dla Południowego Obszaru Funkcjonalnego podpisano w październiku 2020 r., co relacjonowaliśmy w naszym portalu. Rejon powiatów: dzierżoniowskiego, ząbkowickiego i kłodzkiego skupiający 37 gmin po raz pierwszy stał się samodzielnym podmiotem służącym do pozyskiwania i absorpcji środków w ramach aktualnego budżetu Unii Europejskiej.
Podczas wczorajszego spotkania przedstawiciele jednostek samorządu terytorialnego skupieni w ZIT Południowego Obszaru Funkcjonalnego powierzyli zarządzanie procesami związanymi z pozyskiwaniem i kierowaniem środków w obecnej perspektywie budżetowej Unii Europejskiej samorządowi miejskiemu Dzierżoniowa. Co ważne, pulę środków wyznaczonych dla ZIT-ów rozdziela się nie w trybie konkursu, lecz podziału wynikającego z konsensusu uczestników danego ZIT. Wprawdzie Unia Europejska oraz samorząd wojewódzki, który zarządza dystrybucją środków unijnych, wyznaczyły kierunki wsparcia, to jednak konkretne inicjatywy należą do gmin i powiatów. W ramach ZIT-u będzie uzgadniany podział kwot na poszczególne projekty zgłaszane przez samorządy. Spodziewać się należy priorytetu na przedsięwzięcia podejmowane w ramach porozumień poszczególnych jednostek samorządu.
Nowy budżet unijny dla Dolnego Śląska na lata 2021 – 2027 to prawie 11 mld zł, które zostaną wykorzystane na rzecz zrównoważonego rozwoju całego województwa dolnośląskiego, o czym informowaliśmy w naszym portalu. W ramach środków unijnych wynegocjowany został również Fundusz Sprawiedliwej Transformacji w wysokości ponad 2,7 mld zł skierowany na rozwój subregionu wałbrzyskiego.
- Zintegrowane Inwestycje Terytorialne to formuła umożliwiająca wyjście poza sztywne granice administracyjne samorządów, które pracują na ich zrównoważony rozwój. W największym skrócie i dużym uproszczeniu to zwiększenie szans na więcej inwestycji i działań społecznych w oparciu o unijne środki – zapewnia burmistrz Dzierżoniowa Dariusz Kucharski.
- Ważne dla całego regionu, ale również dla miasta Kłodzka. Środki UE są samorządom niezbędne, aby móc realizować swoje zadania – uważa burmistrz Kłodzka Michał Piszko.
- Powiaty i gminy idą w tym samym kierunku. Chcemy razem i mądrze wykorzystać środki europejskie, aby zmieniać nasze gminy. Zależy nam na tym, by to się stało jak najszybciej. Musimy sieciować nasze projekty, co oznacza, że musimy ze sobą rozmawiać i tworzyć ciekawe rozwiązania, które będą się wpisywać w projekty europejskie – przekonuje burmistrz Ząbkowic Śląskich Marcin Orzeszek.
Foto: Dariusz Kucharski – Facebook
Burmistrz Kłodzka scedował działania na burmistrza Dzierżoniowa tłumacząc to tym , że Dzierżoniów jest największym miastem w okolicy ; tak jak by to , 5 , 4 , czy 3 tysiące więcej czy mniej miały w tym przypadku znaczenie. Obszar ZIEMI KŁODZKIEJ jest największym terytorialnie i ludnościowo więc Kłodzko , burmistrz tego miasta powinien być wiodącym w ZIT , ale nieudacznik Piszko nie podjął rękawicy i znalazł sobie wymówkę -„argument”.