Złoty Stok to gmina, dla której w perspektywie najbliższych co najmniej kilkunastu lat „żyłą złota” może być kopalnia granodiorytu. Wydobywanie tego kruszywa zapewni samorządowi znaczące dochody, dzięki którym mieszkańcy będą widzieć z roku na rok jak poprawia się jakość ich życia w mieście i sołectwach.
Rozmawiając z nami burmistrz Złotego Stoku Stanisław Gołębiowski nie tai, że doprowadzenie do prawnego i biznesowego punktu, w którym kopalnia granodiorytu mogłaby zacząć działalność, powinna być wspólnym celem każdego, kto dobrze życzy Gminie. Złoża zlokalizowane w okolicy Chwalisławia obejmują ok 42 mln ton kruszywa. W 2010 r. była już zgoda Rady Miejskiej na ustalenie warunków formalno-prawnych, a przede wszystkim jest aprobata mieszkańców. Rok później wprawdzie radni zmienili zdanie, ale można przypuszczać, że aktualne uwarunkowania ponownie sprzyjają podjęciu tego projektu. Uruchomienie kopalni oznaczałoby dodatkowy strumień dochodów do budżetu gminnego na poziomie nie niższym niż 1 mln zł rocznie tylko z tytułu opłaty eksploatacyjnej. Zasoby złoża są oceniane pod kątem wydobywania na 15 – 25 lat. Do tego dochodzi podatek od nieruchomości oraz – co wg burmistrza niezwykle ważne – ok. 100 nowych i trwałych miejsc pracy dla mieszkańców Gminy.
Innych dźwigni rozwoju Gminy Złoty Stok burmistrz Stanisław Gołębiowski upatruje w dwóch bardzo różnych wprawdzie inicjatywach, które jednak mają ekonomiczny sens. Jako pierwszą wymienił biogazownię, która mogłaby powstać na bazie zakładu utylizacji odpadów komunalnych. Takim terenem samorząd dysponuje, a najnowsze preferencje unijne są nawet zachętą dla samorządów, by inwestować w odnawialne źródła energii. Drugą propozycją, o której od pewnego czasu mówi się w Złotym Stoku, jest budowa wyciągu narciarskiego z inftrastrukturą umożliwiającą korzystanie z takiej instalacji przez cały rok. Tego typu projekty uzyskują wsparcie z funduszy unijnych, jeśli mają charakter non-profit, a dla Złotego Stoku byłby to atut w ofercie adresowanej do turystów. Od strony Górnego Śląska byłby to pierwszy punkt na mapie drogowej z wyciągiem narciarskim dla jadących w kierunku kotlin dolnośląskich.
Burmistrz wskazuje także na poważną rolę „Kopalni Złota” jako turystycznej atrakcji przyciągającej ponad 150 tys. osób rocznie. Działalność tego podmiotu – zdaniem burmistrza – zasługuje na szczególną uwagę. Zbiega się to z prośbami lokalnych przedsiębiorców działających w obszarze obsługi ruchu turystycznego (gastronomia, noclegi), którzy w aktywizowaniu potencjału turystycznego Złotego Stoku widzą rację dla swoich inwestycji.