Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego zaprasza do odkrycia regionalnych legend! Już w najbliższy weekend 3 i 4 października w Twierdzy Srebrna Góra – znanej już Czytelnikom z naszego serwisu video – odbędzie się festiwal, dzięki któremu poznają Państwo najciekawsze opowieści i mity związane z Dolnym Śląskiem. 

Urząd Marszałkowski w ramach kampanii #OdkryjDolnyŚląsk wspiera imprezy plenerowe, które odbywają się na terenie województwa. To kolejne działania, które mają wzmacniać lokalną tożsamość i dumę z naszego wyjątkowego regionu. Tajemniczy Dolny Śląsk to potężne twierdze, zamki, podziemia, pałace, a wszystkie te miejsca bogate są w historie, które często powstały setki lat temu, lecz przetrwały do dzisiaj kształtując lokalną kulturę.

Prelekcje poprowadzi przewodnik Gracjan Kielijański, którego mogli Państwo poznać, dzięki materiałom filmowym realizowanym na terenie ośmiu rejonów naszego województwa. Każdy, kto przybędzie do Twierdzy Legend, wysłucha opowieści zapierających dech, a w każdej z nich jest przecież ziarno prawdy – realne wydarzenia czy postacie:

Karkonosz, potężny władca Sudetów mający swoją siedzibę w Górach Izerskich. Powiadają, że ma on około 10 000 lat. Taką wersję utrzymywali Walończycy, pierwsi poszukiwacze kamieni szlachetnych w Karkonoszach. Najpierw przedstawiany jako stwór, który łączy w sobie wszystkie leśne stworzenia, a od XIX wieku przyjazny dziadek, który czasem pomaga, czasem psoci. Jak to się stało, że postrach gór nagle stał się epickim brodaczem? Na to pytanie odpowiadają legendy i przypowieści, które od ponad 100 lat niezmiennie przekazywane są turystom na wycieczkach i nie tylko” – mówi przewodnik Gracjan Kielijański.

Legendy to jednak tylko część atrakcji przygotowanych w ten weekend. Na stoisku Dolnego Śląska będzie można zaopatrzyć się w darmowe przewodniki dla dzieci i dorosłych, czyli Niemapy, a także najnowszą publikację przygotowaną przez urząd, czyli „Dolnośląskie NAJ. 50 niekoniecznie znanych ciekawostek” – nieszablonowy album, który ukazuje dolnośląskie rekordy. Nie zabraknie gier i pamiątek.

Festiwal legend dolnośląskich to wiele niezapomnianych atrakcji dla dorosłych i tych najmłodszych fanów ciekawych historii, a wśród nich:
  • gawędy przy ognisku
  • pokazy sokolnika
  • poszukiwanie skarbów
  • płukanie złota
  • spotkania z bohaterami dolnośląskich legend
  • wioska słowiańska
  • regiment Twierdzy Srebrna Góra
  • wioska słowiańska
  • warsztaty, gry i zabawy dla dzieci
Nie może Was zabraknąć!

Komentarze

Zostaw swój komentarz