Turystyka nie zastąpi produkcji i usług, a więc tradycyjnie pojmowanej aktywności gospodarczej, bez których Powiat Ząbkowicki będzie się zapadał w „dolinę śmierci”, co już widać po wskaźnikach demograficznych. W takim tonie wypowiedział się radny Marek Ciapka (PiS) w trakcie wczorajszej debaty na Radzie Powiatu Ząbkowickiego.
Zanim jednakże pojawił się wątek turystyczny, radni zapoznali się ze bieżącym sprawozdaniem starosty ząbkowickiego. Na jego tle radny Marcin Gwóźdź (PiS) zapytał o budzącą duże kontrowersje sprawie drogi w obrębie miejscowości Szklary (pisaliśmy o tej sprawie w naszym portalu). Mieszkańcy bowiem obawiają się sprzedaży drogi na rzecz miejscowego przedsiębiorcy, co skutkować będzie odcięciem zamieszkanej przez nich posesji. Roman Fester (PO) zadeklarował, że nie będzie rekomendować decyzji sprzecznej z interesem mieszkańców. Jednocześnie zaznaczył, że nie można nie dostrzegać potrzeb przedsiębiorcy dającego miejsca pracy. Idealnym rozwiązaniem – zdaniem starosty – byłby kompromis dający mieszkańcom i przedsiębiorcy warunki normalnego funkcjonowania. Obecnie oczekiwana jest opinia Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, gdyż sporna uliczka formalnie jest częścią drogi krajowej nr 8, a – według starosty – ostateczne decyzja zależy od wojewody dolnośląskiego.
Tematem wiodącym sesji była turystyka w Powiecie Ząbkowickim, jej stan i perspektywy rozwoju z udziałem podmiotów działających w branży turystycznej na terenie Powiatu Ząbkowickiego. Podobne stanowisko zajął radny Czesław Wolak (PiS), który zwracał uwagę na konieczność większego, niż dotąd zaangażowania władz publicznych w kreowanie warunków sprzyjających przedsiębiorczości. Punktem wyjścia do bardzo ożywionej dyskusji nad potencjałem turystycznym Ziemi Ząbkowickiej był referat przewodniczącego Rady Powiatu Jerzego Organiściaka (PO), który w podsumowaniu przyznał, że bliska mu osobiście branża turystyczna nie może być traktowana jako jedyne źródło rozwoju lokalnego. Tak samo wypowiedział się starosta Roman Fester (PO), który akcentując znaczący w skali ostatnich kilkunastu lat rozwój turystyki w naszym powiecie, stwierdził, że byłoby błędem rezygnować z promocji przedsięborczości rozumianej jako produkcja czy usługi. Nikt z dyskutantów nie kwestionował potrzeby zwiększonej i bardziej zintegrowanej w skali całego powiatu promocji atrakcji i produktów turystycznych Powiatu Ząbkowickiego. Referujący temat przewodniczący Rady Powiatu wśród lokalnych walorów turystycznych wymienił m.in.: Kopalnię Złota w Złotym Stoku, Forteczny Park Kulturowy w Srebrnej Górze, Przełom Bardzki, Pałac Marianny Orańskiej w Kamieńcu Ząbkowickim, klasztor cysterski w Henrykowie. Wspomniał także o Ząbkowicach Śląskich jako wielokulturowym mieście z Krzywą Wieżą i legendną o Frankensteinie, o ziębickim Muzeum Sprzętu Gospodarstwa Domowego, a także o wielu szlakach pieszych i rowerowych przecinających nasz powiat. Dodał do tego rozwijającą się sieć hoteli, pensjonatów, gospodarstw agroturystycznych, restauracji i barów. Ważną rolę przypisał bardzo aktywnemu środowisku przewodników turystycznych skupionych w ząbkowickim oddziale PTTK. Jako przykład niewykorzystanego potencjału wskazał obszar dawnych zakładów górniczo-hutniczych w Szklarach. Stan tego terenu jest nieuporządkowany pod kątem właścicielskim, ale też brakuje jasnej koncepcji jego zagospodarowania, za co odpowiada – zdaniem mówcy – Gmina Ząbkowice Śląskie.
W dyskusji zabrała głos Kinga Grabowa – kierownik wydziału oświaty i promocji w Starostwie Powiatowym. W bardzo energicznym wystąpieniu apelowała do radnych, aby bardziej, niż dotąd, włączali się w promowanie Ziemi Ząbkowickiej. Zwróciła uwagę na to, że efektywność tych działań w bardzo dużym stopniu zależy od budzenia tożsamości lokalnej. Jako przykład tego jak się inwestuje i robi turystykę radny Zdzisław Fleszar (PO) wskazał to, co od 2012 r. robią władze Gminy Kamieniec Ząbkowicki w kwestii rewitalizacji Pałacu Marianny Orańskiej i otaczającego go parku. Uznał, że profesjonalizm i pietyzm, z jakim jest odtwarzane całe założenie pałacowo-parkowe jest dowodem na to, że samorządy mogą skutecznie działać na rzecz ochrony dziedzictwa kulturowego i jego skutecznego wykorzystywania w sferze turystyki. O zaletach inicjatyw realizowanych w swoich gminach mówili także: Marta Ptasińska z Barda, Sławomir Rodzik z Kamieńca Ząbkowickiego i Aleksandra Wąsowicz ze Złotego Stoku. Krótki rys historyczny o turystyce na naszym terenie przedstawił Stanisław Grochociński – prezes ząbkowickiego PTTK. Wszyscy byli zgodni co do tego, że turystyka gest gałęzią lokalnej gospodarki i instrumentem budowania marki Ziemi Ząbkowickiej, na którą składają się obiekty i przedsięwzięcia prowadzone w poszczególnych gminach przez podmioty publiczne i prywatne.
Radni rozpatrzyli uchwały w sprawie określenia zasad udzielania spółkom wodnym dotacji celowych z budżetu Powiatu Ząbkowickiego w 2015 roku na bieżące utrzymanie urządzeń melioracji wodnych szczegółowych oraz trybu postępowania w sprawie udzielania dotacji i sposobu ich rozliczania oraz w sprawie zmian w budżecie Powiatu Ząbkowickiego na rok 2015. Obie uchwały przyjęto jednogłośnie.
Miłym akcentem wczorajszej sesji Rady Powiatu Ząbkowickiego było wręczenie wyróżnień dla szczególnie zasłużonych sportowców z naszego terenu. Listy gratulacyjne i nagrody pieniężne otrzymali:
- Małgorzata Koza (Ząbkowicki Klub Karate Kyokushinkai) – za brązowy medal tegorocznych Mistrzostw Europy Karate Kyokishinkai w Estonii w kategorii „kumite” do 60 kg,
- Piotr Czeleń (Ząbkowicki Klub Karate-Do-Shotokan) – za złoty medal tegorocznych Mistrzostw Świata Karate Shotokan w Turcji w kategorii „kumite”,
- Marcin Głowacki (Polski Ninja – stunter) – za zwycięstwo 1 rundy Polish Stunt Cup w Lublinie,
- Jarosław Buczko (z Sieroszowa) – Mistrz Świata w wyciskaniu sztangi leżąc zdobyte w tym roku na Ukrainie w kategorii „junior open”, Mistrz Europy w wyciskaniu sztangi leżąc w kategorii „junior” do 82,5 kg,
- Marek Zapotoczny (z Kamieńca Ząbkowickiego) – za II miejsce w tegorocznych Mistrzostwach Polski w kulturystyce w Kaliszu w kategorii „masters”, aktualny Mistrz Świata z 2014 (zdobyte w Słowacji) w kategorii „weteran” 40-49 lat oraz w kategorii „body superathletic”,
- Wiesław Jabłoński (UKS Black Skorpion Przyłęk) – za I miejsce na tegorocznych Mistrzostwach Europy w armwrestlingu w Sofii w kategorii „senior grand master” +100 kg.