Sąd Apelacyjny we Wrocławiu uznał za bezpodstawne publikacje „Gazety Wyborczej”, która biskupowi świdnickiemu Markowi Mendykowi zarzucała molestowanie seksualne wobec osoby niepełnoletniej.
Latem 2022 r. tygodnik „Newsweek”, a zanim „Gazeta Wyborcza” opublikowały wywiad z mężczyzną, byłym klerykiem, który oskarżył biskupa o molestowanie seksualne. Natychmiast po upublicznieniu oskarżeń biskup stanowczo zaprzeczył, jakoby doszło do okoliczności podawanych przez media. Jednocześnie podporządkował się procedurom kościelnym, a dokumentacja sprawy trafiła do Watykanu. Równolegle z postępowaniem kościelnym toczyło się postępowanie przed prokuraturą w Polsce, która umorzyła sprawę z powodu braku dowodów przestępstwa. Jesienią 2023 r. Stolica Apostolska stwierdziła, że nie ma wiarygodnych i niepodważalnych dowodów na to, aby biskup Marek Mendyk wykorzystał seksualnie osobę małoletnią i umorzyła postępowanie. O przebiegu tej sprawy informowaliśmy w naszym portalu.
Hierarcha pozwał w trybie cywilnym media, które podawały i powielały fałszywe informacje. Pod koniec 2023 r. ruszyły procesy sądowe przeciw wydawcom tygodnika „Newsweek”, portalu „Onet” i „Gazety Wyborczej”. W marcu 2024 r. Sąd Okręgowy w Świdnicy nakazał wydawcy „Newsweeka” i portalu „Onet”, czyli koncernowi Ringier Axel Springer Polska wpłacenie 50 tys. zł na rzecz Stowarzyszenia Charytatywno-Opiekuńczego im. bł. Teresy Gerhardinger przy Domu Pomocy Społecznej dla Dzieci w Świebodzicach oraz usunięcie kłamliwej publikacji z serwisu. Ringier Axel Springer Polska nie odwołał się od wyroku, który tym samym stał się prawomocny. W kwietniu 2024 r. Sąd Okręgowy w Świdnicy nakazał wydawcy „Gazety Wyborczej”, czyli spółce Agora oraz autorce artykułu przeprosiny na stronie internetowej gazety, usunięcie z niej kłamliwego artykułu oraz wpłatę 50 tys. zł dla Domu Pomocy Społecznej dla Dzieci w Świebodzicach w Świebodzicach.
Chcemy być tak samo traktowani jak ludzie w różnych instytucjach – po prostu sprawiedliwie. To, czym próbuje się nas zaatakować, to są dwie rzeczy: kłamstwo i strach. Nakłamać i obudzić strach. Obudzić takie przekonanie: lepiej nic nie mówić, lepiej się nie wychylać, lepiej nie eskalować, bo może być jeszcze gorzej. Nie wolno tego robić. Musimy postawić pytanie bardzo ważne: dlaczego mnie bijesz? – mówił biskup świdnicki Marek Mendyk w październiku 2022 r. podczas sympozjum pod hasłem „Prześladowany jak katolik”, co relacjonowaliśmy w naszym portalu.
Poprzez: dai24.pl