W naszym subiektywnym medialnym przeglądzie – jak w każdy poniedziałek rano – dostarczamy Państwu fragmenty artykułów, jakie ukazały się w minionych kilku dniach w lokalnych gazetach i portalach internetowych. Czytając prasę lokalną szukamy dla Państwa tego, co najciekawsze w informacjach publikowanych przez te media.
Na łamach „Wiadomości Powiatowych” (nr 9/2015) informacja o, poruszanym także w naszym portalu, temacie zbiornika przeciwpowodziowego w pobliżu Kamieńca Ząbkowickiego.
Budowa zbiornika to temat, który leży odłogiem – mówi radny Dominik Krekora. Temat, którym nikt się nie interesuje. A nawet jeśli, to należy oceniać to zainteresowanie po owocach, a owoce są żadne. To jest temat bardzo istotny dla mieszkańców Gminy Kamieniec – mówi radny Mateusz Gnaczy. Spełniliśmy wszystkie warunki, które były konieczne dla budowy tego typu zbiornika. Mamy wysiedloną ludność, zlikwidowaną wioskę, poniesione w związku z tym koszty, a w dalszym ciągu temat budowy zbiornika planowanej już od 1998 r. nie został podjęty. (…) Od samego początku walczymy o ten zbiornik – twierdzi wójt Marcin Czerniec. Pomimo braku fleszy czy też medialnych wystąpień, działania które były podejmowane przez ostatnich 8 lat doprowadziły do tego, że temat Programu Odra 2006 nie umarł tak po prostu śmiercią naturalną. Doprowadziliśmy do sytuacji, w której uaktualniono ten program i cieszymy się tym faktem, gdyż mamy potwierdzenie ze strony przedstawiciela administracji rządowej, że będzie kontynuacja programu pomimo jego faktycznego wygaszenia. Nasze starania nie poszły na marne (…) Zbiornik nie powinien być tylko i wyłącznie zbiornikiem dla ochrony przeciwpowodziowej, ale też w perspektywie może produkować energię – dodaje wójt. Polska musi spełnić określone wymagania w zakresie uzyskania odpowiedniej ilości źródeł energii odnawialnej w ogólnym bilansie energetycznym kraju. Dlatego też budowa zbiornika Kamieniec wraz z elektrownią wodną, jest w mojej ocenie ważna i będzie przez następne lata kontynuowana.
„Express-miejski.pl” (pod datą 19.03.2015) publikuje niepokojącą wiadomość o coraz mniejszych szansach na modernizację drogi łączącej Ząbkowice z Kamieńcem.
Przez cały rok na trasie nie dokonano prac zwiększających bezpieczeństwo. – Droga jest mocno pofałdowana, szczególnie przy wsi Strąkowa. Ciągniki wożące bele słomy do pobliskiego zakładu wyrobu peletu stwarzają niebezpieczeństwo przewrócenia się na bok ładunków słomy. Drogą tą jeżdżą również bardzo duże ilości samochodów ciężarowych do pobliskich żwirowni np. Byczeń czy Pilce. Jak widzę ich przechylające się naczepy na tych nierównościach to zawsze myślę kiedy tutaj dojdzie do tragedii. Katastrofalny jest też stan drzewostanu wzdłuż tej drogi. Suche poziome konary wiszą nad drogą i w każdej chwili grożą złamaniem i spadnięciem na samochód. Większość tych drzew jest już spróchniała i w zasadzie większość nadaje się do wycięcia. Czy nie lepiej by było zamiast tych drzew dokonać na poboczach nasady krzaków, które spełniałyby dodatkowo w czasie zimy ochrony przed zaspami śniegu? – pyta nasz Czytelnik. Tadeusz Sroka – zastępca dyrektora ds. Inwestycji i Utrzymania Infrastruktury Drogowej w DSDiK we Wrocławiu poinformował, że nie ustalono jeszcze listy indykatywnej zadań do dofinansowania w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2015-2020. – Do czasu jej ogłoszenia nie wypowiadamy się na temat inwestycji planowanych do realizacji, w związku z powyższym również i w tym temacie nie możemy się wypowiedzieć.
W portalu „Doba.pl” (pod datą 18.03.2015) wywiad z burmistrzem Ząbkowic Marcinem Orzeszkiem, ktory m.in. odpowiada na pytania dotyczące rozwoju gospodarczego gminy i budowy krytego basenu.
Czy uda się w najbliższym czasie ożywić ząbkowicką podstrefę ekonomiczną, czy to już temat przebrzmiały? – Strefa nie jest jedynym sposobem na ożywienie gospodarcze w gminie. Te 3,5 hektara na pewno zostanie zagospodarowane. Rozmowy, które dzisiaj prowadzimy dają nam przeświadczenie, że jest wiele osób zainteresowanych nieruchomościami i gruntami. Prowadzimy rozmowy z wieloma przedsiębiorcami, nie są to wielkie międzynarodowe korporacje, ale lokalni inwestorzy z powiatu ząbkowickiego, którzy chcą inwestować w Ząbkowicach. Spotkania te są maksymalnie utajnione, nie ma z nich relacji na urzędowej stronie, nie powiem nic więcej do momentu zakończenia rozmów. Nie chodzi mi o robienie szumu wokół sprawy, ale o jej załatwienie. Nie ma tygodnia, żebym nie spotykał się w sprawie sprzedaży gruntów czy nieruchomości pod działalność gospodarczą. (…) Jak ma się sprawa z basenem? Kiedy będziemy mogli się w nim wykąpać, bo (mimo wcześniejszych zapowiedzi) w tym roku już chyba nie? – W tym roku na pewno nie. Sam proces inwestycyjny jest bardzo długi i nie jest to kwestia chwili. Staram się podchodzić do tego bardzo odpowiedzialnie, czekając na zabezpieczenie wszystkich środków. To nie jest projekt, który ma się zacząć dla samego rozpoczęcia inwestycji. On ma być zrealizowany, a do tego musi mieć twarde fundamenty: być dobrze skonstruowany budżetowo i technicznie. To za poważna rzecz dla Ząbkowic, żeby była powierzchownie przygotowana. Cały czas nad tym pracujemy i basen w tej kadencji na pewno powstanie.
„Gazeta Ząbkowicka” (nr 76/2015) sygnalizuje problem bezrobocia w Ząbkowicach i to, co gminne władze robią, aby ten stan zmieniać.
W Ząbkowicach Śl. nadal co piąty mieszkaniec jest bez pracy. Nie pomagają pieniądze przyznawane pracodawcom na tworzenie nowych miejsc pracy, a także na otwieranie nowych firm. Wkrótce może się to jednak zmienić. Burmistrz Marcin Orzeszek w rozmowie z dziennikarzami Gazety Ząbkowickiej ujawnił, że prowadzi rozmowy z małymi i średnimi firmami z Ząbkowic, które zachęca do tego, aby otworzyły swoje zakłady na terenie strefy ekonomicznej. Są to cztery firmy z różnych branży. Burmistrz nie chce obecnie ujawniać, jakie są to dokładnie przedsiębiorstwa. Kolejnym pomysłem ząbkowickich urzędników jest prowadzenie rozmów z dwoma inwestorami na temat zakupu przez nich nieruchomości w Ząbkowicach z przeznaczeniem na cele biznesowe.
W „Echu Tygodnia” (nr 11/2015) można przeczytać o nowym punkcie na terenie Gminy Kamieniec Ząbkowicki, gdzie mogą się dobrze bawić dzieci.
Niewątpliwie nowy plac zabaw pozwoli rozwijać sprawność ruchową i intelektualną naszych dzieci. A także rozwinąć zręczność, zaspokoić naturalną potrzebę ruchu oraz przyczynić się do kształtowania właściwej postawy ciała. Służyć będzie rozwojowi wyobraźni i kreatywności. Stanie się szybko ulubionym miejscem odpoczynku i relaksu na świeżym powietrzu, dzięki czemu nasze najmłodsze społeczeństwo będzie szczęśliwe, radosne i zdrowe. Wszystkie kolorowe urządzenia są już ustawione, a sam plac został już przygotowany dla milusińskich.
Gdyby w lokalnych mediach został pominięty jakiś ważny temat – prosimy o kontakt z nami – poprzez formularz TWOJA INFORMACJA