74 grupy dzieci ze szpitali, hospicjów i placówek szkolno-wychowawczych wezmą udział w zajęciach edukacyjnych online „ZOOloguj się”. Podopieczni tych miejsc mają bardzo ograniczony wachlarz atrakcji. Nie mogą skorzystać z wycieczek, zajęć grupowych, imprez czy wizyt gości specjalnych. Receptą na to są zajęcia wrocławskiego zoo.
Pandemia w znacznym stopniu ograniczyła funkcjonowanie ośrodków, które pomagają najmłodszym. Możliwości oderwania się dzieci od trudnej rzeczywistości i zajęcia myśli czymś innym stało się praktycznie niemożliwe. Ofertę edukacyjnej atrakcji zaproponował ING Bank Śląski, który sfinansuje przedsięwzięcie. Wybrano zajęcia edukacyjne prowadzone online przez edukatorów z ZOO Wrocław.
Współpraca z wrocławskim ZOO wspiera edukację szkolną. Zajęcia prowadzone przez pracowników ogrodu poszerzają praktyczną wiedzę o zwierzętach. Uwrażliwiają na problem ochrony gatunków. To także sposób na uatrakcyjnienie życia dzieci, które w wyniku choroby czy z powodów ekonomicznych, nie mają takich możliwości jak ich rówieśnicy. Czujemy się również społecznie odpowiedzialni i mamy ogromną satysfakcję z działania na rzecz naszego otoczenia – uzasadnia Zdzisław Gajek, Dyrektor Regionu Korporacyjnego ING Banku we Wrocławiu.
Projekt „ZOOloguj się z ING” obejmuje zajęcia edukacyjne na platformie MS Teams dla 74 grup. Do wyboru są cztery różne tematy, które są przystosowane do wieku i poziomu uczniów szkół podstawowych oraz średnich. Wśród nich są zajęcia dotyczące małp z całego świata, polskich drapieżników, czy zagrożonych wyginięciem gatunków. Każdy zawiera element związany z ochroną przyrody i podpowiada w jaki sposób, w codziennym życiu, można wspierać tę ochronę.
– Nasze zajęcia to przede wszystkim obraz oraz dyskusja, więc zajęcia są niezwykle atrakcyjne dla uczestników. Poznają gatunki zwierząt, ich zwyczaje, czy menu oglądając specjalnie przygotowane filmy ze zwierzętami z naszego zoo. Mogą więc zajrzeć np. wilkom w oczy czy z bliska przyjrzeć się sposobowi poruszania gibonów białopoliczkowych. Natomiast przez rozmowę i możliwość zadawania pytań pomagamy im lepiej zrozumieć dzikie zwierzęta i obalamy wiele mitów, np., że wilk nie jest taki straszny, a małpy w zasadzie nie jedzą bananów – opowiada Marta Zając-Ossowska, Dyrektor Wydziału Edukacji wrocławskiego zoo.
Zajęcia są przygotowane tak, by uzupełniać i rozszerzać wiedzę szkolną, czyli podstawy programowe. Dużym ich atutem jest to, że mogą w nich uczestniczyć nie tylko klasy z placówek opiekuńczo-wychowawczych, ale również mali pacjenci z rodzinami. To sposób nie tylko na wspólne spędzanie czasu, ale również na wzmacnianie relacji poprzez dyskusje, czy planowanie zmian w życiu codziennym na bardziej ekologiczne, a także planowanie wspólnych wycieczek na przykład do zoo, by zobaczyć poznane w czasie zajęć zwierzęta, na własne oczy.
Wrocławskie zoo przyjmuje zapisy (wyłącznie z placówek opiekuńczo-wychowawczych, szpitali i hospicjów) telefonicznie – 665 870 370, oraz mailowo: m.bielec@zoo.wroc.pl. Podczas zapisów należy podać Hasło: „ZOOloguj się z ING”.
Piotr Krejner/materiały prasowe