Sztolnia Książęca na terenie kompleksu Kopalni Złota w Złotym Stoku pełniła niegdyś rolę sztolni odwadniającej i wentylacyjnej, a w 1969 roku na krótko również była udostępniona do zwiedzania.
Informacja o zakończeniu eksploatacji w czynnej wówczas Kopalni Złota w Złotym Stoku wybrzmiała 1 kwietnia 1961. Niejako w rocznicę tego faktu, 1 kwietnia 2025 otwarto ponownie – tym razem dla turystów i pasjonatów historii industrialnych – Sztolnię Książęcą. Teraz można wejść do wnętrza sztolni na wyjątkowy, przeszło 200-metrowy spacer po chodnikach, których wydrążenie wymagało bardzo ciężkiej pracy wykonywanej ręcznie.
Organizatorkami wydarzenia, ale też całego przedsięwzięcia są Ela Szumska, Małgorzata Szumska, Marta Adamiak Szumska i cała Kopalnia Złota w Złotym Stoku. Na otwarciu zgromadziło się w licznych gości i pasjonatów podziemi. Wśród gości był prof. dr hab. Tadeusz Mikoś, któremu burmistrz Złotego Stoku Grażyna Orczyk złożyła serdecznie podziękowania za nieustanne badania historii naszego miasteczka i jego promocję wśród naukowców i pasjonatów. W młodości profesor był jednym z pierwszych mieszkańców Złotego Stoku po II wojnie światowej, a obecnie jest jego wielkim patriotą i propagatorem, wydając liczne publikacje i prace badawcze. Jest inicjatorem, redaktorem naukowym i współautorem monografii: „Złoty Stok. Najstarszy ośrodek górniczo-hutniczy w Polsce”, będącej najobszerniejszym w dziejach miasta zapisem wydarzeń tworzących wielką panoramę jego górniczo – hutniczych dziejów. Pan Tadeusz w 2010 roku otrzymał tytuł „Zasłużony dla Miasta i Gminy Złoty Stok” – czytamy w serwisie społecznościowym Gminy Złoty Stok.
Przecięcia wstęgi dokonały i dokonali między innymi wicemarszałek Sejmu RP Monika Wielichowska, burmistrz Złotego Stoku Grażyna Orczyk, właścicielka Kopalnia Złota w Złotym Stoku Ela Szumska, Dolnośląski Wojewódzki Konserwator Zabytków Daniel Gibski, inż. Przemysław Zwaduch z Nadleśnictwa Bardo Śląskie oraz dyrektor Departamentu Turystyki Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego Natalia Mutor.
Foto: UM Złoty Stok / Facebook
Mega wydarzenie! Dobrze widzieć, jak historia ożywa, dzięki zaangażowaniu tak wielu osób. Wiesz może, czy planują jakieś dodatkowe atrakcje przy sztolni, czy to raczej na razie tylko zwiedzanie? Ciekaw też jestem, czy na https://ceny-swiat.pl/polska znajdę coś sensownego o cenach w okolicy, choć kto wie, czy mają aktualne dane. Dzięki za wpis i info o otwarciu!