W dniach 7-8 maja br. uczeń klasy III c Janek Szmiel wraz z nauczycielką historii Danutą Gapską-Migacz wzięli udział w uroczystych obchodach 70. rocznicy zakończenia II wojny światowej w Gdańsku.
Było to możliwe dzięki osobistemu zaproszeniu ich przez Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego, który podczas marcowej wizyty w naszym mieście otrzymał pismo od dyrektora Publicznego Gimnazjum nr 1 w Ząbkowicach Śląskich z prośbą o umożliwienie udziału w tych obchodach. Janek lubi historię, a jego główne zainteresowania dotyczą czasów II wojny światowej. Książki na ten temat zaczął czytać już jako małe dziecko, od dawna skleja też plastikowe modele czołgów i samolotów z tamtego okresu. 4 maja wygrał też szkolny konkurs o II wojnie światowej, a trzeba zaznaczyć, że tego okresu historycznego nie ma obecnie w podstawie programowej gimnazjum.
W trakcie pobytu w Gdańsku wziął udział w panelu historycznym i politycznym, będącym podsumowaniem trwającej od 6 maja Międzynarodowej Konferencji Historyków pt. „Dziedzictwo II wojny światowej z perspektywy 70 lat” w Europejskim Centrum Solidarności. W pierwszej części opinie i poglądy przedstawiali znani historycy, np. Norman Davies, Stefan Troebst i prof. Andrzej Paczkowski. Dzielili się swoimi doświadczeniami na temat tego, jak wojna i wciąż trwające w Europie konflikty mają wpływ na kształtowanie współczesnego społeczeństwa. Dużo miejsca poświęcili na rozważania na temat pamięci w ujęciu historycznym. Prof. A. Paczkowski podkreślał konieczność wychowywania młodych pokoleń w duchu wzajemnego poszanowania i tolerancji. W drugiej części konferencji, prowadzonej przez polskiego prezydenta, pojawili się przywódcy państw europejskich m.in. prezydenci Ukrainy, Litwy, Łotwy, przedstawiciele władz parlamentów Hiszpanii, Belgii, Francji, przewodniczący ONZ Ban Ki Moon oraz przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk. Wszyscy podkreślali, że na uznanie zasługuje fakt, iż w Europie od siedemdziesięciu lat nie było wojny globalnej, choć były i są konflikty lokalne np. wojna w byłej Jugosławii czy obecnie konflikt na Ukrainie, które stanowią zagrożenie dla światowego pokoju.
Wielkim przeżyciem dla Janka był udział w uroczystościach na Westerplatte, które rozpoczęły się o godzinie 23:00 od Apelu Poległych. Po złożeniu wieńców miała miejsce krótka część artystyczna, zakończona odśpiewaniem przez dzieci „Ody do radości”. Tę lekcję historii na pewno zapamięta, a zdobytą wiedzą będzie mógł się podzielić z rówieśnikami.
Udostępnione przez: Gimnazjum Publiczne nr 1 w Ząbkowicach Śląskich