Służby mundurowe i ratownicy interweniowali w Książańskim Parku Narodowym ratując mężczyznę, który chciał targnąć się na swoje życie. Policjanci nakryli na gorącym uczynku mężczyzn, który wycinali fragmenty ogrodzenia. Para wałbrzyszan zdewastowała budynki i instalacje drogowe sprawyem, a straty oszacowano na 100 tys. zł, ale to nie wszystko, czym naruszyli prawo. Seniorka uległa pokusie szybkiego zarobku poprzez inwestycję giełdową w ropę.
- Po godzinie 19:00 policjanci pierwszego komisariatu otrzymali zgłoszenie od jednego z turystów z województwa wielkopolskiego, o tym, że napotkał on w Książańskim Parku Krajobrazowym agresywnego mężczyznę z obrażeniami głowy, który deklarował, że zrobi sobie krzywdę. Jako że zgłaszający nie był w stanie samodzielnie podjąć interwencji, na pomoc natychmiast ruszyli będący w służbie dzielnicowi pierwszego komisariatu. Po niedługim czasie, jeszcze przed nastaniem zmroku, mundurowi w głębi lasu w tunelu odnaleźli 38-latka. Mężczyzna wykazywał oznaki hipotermii. Kontakt z nim był utrudniony. Miał otarcia naskórka na głowie oraz uskarżał się na ból całego ciała. W trakcie, kiedy policjanci udzielali mu pierwszej pomocy, przekazał im informację, że w lesie przebywał od wczoraj, a cała sytuacja spowodowana była problemami rodzinnymi. Funkcjonariusze na pomoc wezwali ratowników medycznych, strażaków oraz goprowców. Wałbrzyszanin nie był w stanie samodzielnie się poruszać, dlatego policjanci, przy późniejszej pomocy strażaków, podprowadzili go do miejsca, gdzie w ogóle mógł podjechać terenowy pojazd, a nim goprowcy przewieźli wałbrzyszanina do czekającego już w bezpiecznym miejscu zespołu ratownictwa medycznego. 38-latek ostatecznie trafił do szpitala, gdzie udzielona mu została dalsza pomoc medyczna. Nasze wspólne działania najprawdopodobniej uratowały kolejne ludzie życie, bo noc zapowiadała się bardzo zimna…
Jeżeli potrzebujemy pomocy, nie wstydźmy się o nią poprosić. Każdy z nas może mieć słabsze chwile, czasem myślimy, że nic gorszego nie może nas spotkać i nie wiemy, jak poradzić sobie z przytłaczającymi nas problemami. Zawsze, bez względu na wiek, możemy zwrócić się do osób, które pomogą nam przejść przez ciężki okres w życiu. Najlepiej nawiązać kontakt ze specjalistami, którzy dyżurują pod numerem telefonu 116 123 – tam uzyskamy profesjonalną pomoc. Pamiętajmy, nie musimy być sami z naszymi problemami. Są osoby, które nam pomogą, całkowicie bezpłatnie i anonimowo. Gdzie między innymi szukać pomocy: 116123 – bezpłatny kryzysowy telefon zaufania dla dorosłych w kryzysie emocjonalnym, czynny przez 7 dni w tygodniu całodobowo; 116111 – bezpłatny telefon zaufania dla dzieci i młodzieży, czynny całą dobę przez 7 dni w tygodniu; 800108108 – bezpłatny telefon wsparcia, czynny od poniedziałku do niedzieli (z wyjątkiem dni świątecznych) w godz.14.00–20.00; 121212 – bezpłatny telefon zaufania dla dzieci i młodzieży Rzecznika Praw Dziecka, czynny całą dobę przez 7 dni w tygodniu; 226350954 – telefon zaufania dla osób starszych, czynny w poniedziałek, środę, czwartek w godz. 17.00–20.00
- Dyżurny wałbrzyskiej komendy otrzymał telefoniczne zgłoszenie, że ktoś rozkrada metalowe elementy ogrodzeniowe na terenie jednej z posesji od strony ul. Beethovena w Wałbrzychu. Na miejsce natychmiast zostali skierowani wałbrzyscy wywiadowcy. Kiedy podjechali we wskazany rejon, zauważyli jak dwóch mężczyzn wycina metalowe przęsła z ogrodzenia. 28 i 37-latek zostali zatrzymani na gorącym uczynku przestępstwa i trafili do policyjnej celi. Na miejscu mundurowi zabezpieczyli również pojazd, którym przyjechali złodzieje. W jego wnętrzu ujawnili inne elementy metalowe, które również mogły pochodzić z popełnionych przestępstw w innych miejscach. Obaj wałbrzyszanie usłyszeli już zarzut usiłowania kradzieży, do którego się przyznali. Każdemu z nich grozi teraz kara do 5 lat pozbawienia wolności. Sprawa ma charakter rozwojowy, więc mężczyźni w niedalekiej przyszłości mogą usłyszeć kolejne zarzuty.
- Od pewnego czasu wałbrzyscy policjanci otrzymywali zgłoszenia o wulgarnych napisach naniesionych sprayem na budynkach w dzielnicy Stary Zdrój. Nieustalony jeszcze wtedy sprawca zdewastował także ekrany akustyczne obwodnicy zachodniej, a także teren należący do PKP. Straty spowodowane działaniem wandala łącznie oszacowane zostały na kwotę ponad 100 tysięcy złotych. Funkcjonariusze kryminalni wałbrzyskiej komendy podczas prowadzonych czynności operacyjnych ustalili, że za aktami wandalizmu stoi 47-letni mieszkaniec Wałbrzycha i zatrzymali go w minioną środę. Wraz z mężczyzną wpadła także jego 47-letnia partnerka. U dwojga mieszkańców Starego Zdroju mundurowi znaleźli spore ilości narkotyków. Było to ponad pół kilograma amfetaminy, a także mniejsze ilości marihuany oraz 44 tabletki MDMA. W toku wykonanych czynności policjanci zabezpieczyli także 149 paczek nielegalnych papierosów, spraye służące do popełnienia przestępstwa oraz na poczet przyszłej kary, samochód dostawczy i gotówkę w kwocie. 47-latkowie odpowiedzą za posiadanie znacznej ilości narkotyków, a mężczyzna dodatkowo za zniszczenie wielu obiektów na terenie miasta. Grozi im kara pozbawienia wolności do lat 10. Po zapoznaniu się ze zgromadzonym materiałem dowodowym sędzia Sądu Rejonowego w Wałbrzychu podjął decyzję o tymczasowym aresztowaniu mężczyzna na okres najbliższych trzech miesięcy.
- Każdy dąży do wzbogacenia się, najlepiej jak najwyższego, w jak najkrótszym czasie. To właśnie obiecują oszuści w fałszywych reklamach programów inwestycyjnych. Przekonała się o tym 71-letnia mieszkanka powiatu wałbrzyskiego, która straciła w ten sposób tysiąc złotych. Do Komisariatu Policji w Boguszowie-Gorcach zgłosiła się 71-letnia kobieta, która straciła pieniądze, chcąc się wzbogacić, inwestując w ropę na giełdzie. Sama znalazła stronę i zostawiła swoje dane w formularzu zgłoszeniowym. Natychmiast skontaktował się z nią „doradca”, który przesłał kobiecie link i krok po kroku instruował, jak ma postępować. Seniorka podała dane osobowe i za pomocą fałszywej strony zalogowała się do swojego banku. Tym sposobem fałszywy doradca wszedł w posiadanie jej danych oraz mógł wykonywać operacje na jej koncie. Na skutek działania oszusta kobieta straciła tysiąc złotych. Jeżeli ktoś oferuje Ci możliwość szybkiego wzbogacenia się, bez jakiegokolwiek ryzyka pamiętaj, że jest to zazwyczaj próba oszustwa. Jak się chronić przed tego typu oszustwami? Przede wszystkim należy pamiętać o tym, aby nie instalować na swoich urządzeniach aplikacji z niezaufanych źródeł. Tego typu oszustwo charakteryzuje się tym, że atakujący proszą użytkowników o pobranie aplikacji i założenie konta.
Poprzez: dolnoslaska.policja.gov.pl