- Każdy nieostrożny wjazd na przejazd kolejowo-drogowy może zakończyć się wypadkiem, często nawet ze skutkiem śmiertelnym.
Na przejeździe przy ul. Stefana Żeromskiego w Wałbrzychu pod koniec zeszłego roku pojawiły się kamery, które rejestrują wykroczenia drogowe w tym zakresie. Tylko od początku roku funkcjonariusze otrzymali ponad 400 różnych nagrań. Obecnie prowadzonych jest ponad 250 spraw o wykroczenia. Blisko 30 z nich już zakończyło się ukaraniem sprawców mandatami karnymi, a w stosunku do 10 osób sporządzona została dokumentacji o ukaranie do sądu.
Policjanci wałbrzyskiej komendy przypominają, że nieostrożny wjazd na przejazd kolejowo-drogowy może zakończyć się wypadkiem, często nawet ze skutkiem śmiertelnym. Dlatego tak ważne jest, aby każdy kierujący przy przejeżdżaniu przez torowisko zachował szczególną ostrożność, nie wjeżdżał na torowisko, gdy sygnalizator nadaje sygnał czerwony, gdy rozpoczęło się opuszczanie zapór lub półzapór, a także gdy po drugiej stronie torowiska nie ma możliwości kontynuowania jazdy. Piesi także nie mogą wchodzić na torowisko, gdy zapory lub półzapory są opuszczone lub rozpoczęto ich opuszczanie.
-
Przed wjechaniem na tory powinniśmy upewnić się, czy nie zbliża się pojazd szynowy oraz przedsięwziąć odpowiednie środki ostrożności, zwłaszcza jeżeli wskutek mgły lub innych powodów przejrzystość powietrza jest zmniejszona. Oczywiście powinniśmy poruszać się pojazdem zawsze z taką prędkością, aby móc go zatrzymać w bezpiecznym miejscu, gdy nadjedzie pojazd szynowy. W razie unieruchomienia pojazdu na przejeździe kolejowym niezwłocznie usuńmy go z przejazdu, a jeżeli nie jest to możliwe, zróbmy wszystko, aby ostrzec kierującego pojazdem szynowym o niebezpieczeństwie.
-
Kierującemu pojazdem zabrania się wjeżdżania na torowisko, gdy urządzenie zabezpieczające nadaje sygnał czerwony, objeżdżania opuszczonych zapór lub półzapór oraz wjeżdżania na przejazd, jeżeli opuszczanie ich zostało rozpoczęte lub podnoszenie nie zostało zakończone. Nie wolno wjeżdżać na przejazd również, jeżeli po drugiej stronie przejazdu nie ma miejsca do kontynuowania jazdy. Od nowego roku kierujący mogą otrzymać za popełnienie tego typu wykroczeń mandat karny w kwocie 2 tysięcy złotych. Taka sama kara grozi także pieszym za wchodzenie na torowisko, gdy zapory lub półzapory są opuszczone lub rozpoczęto ich opuszczanie.
-
Zabronione jest również wyprzedzania pojazdu na przejeździe kolejowym i bezpośrednio przed nim oraz omijanie pojazdu oczekującego na otwarcie ruchu przez przejazd, jeżeli wymagałoby to wjechania na część jezdni przeznaczoną dla przeciwnego kierunku ruchu. Pamiętajmy również, że przy dojeżdżaniu do przejazdu kolejowego bez zapór zastosować się do znaku „STOP”.
Od nowego roku kara za tego typu naruszenia przepisów to 2000 złotych! Pamiętajmy, że nieostrożne wejście oraz wjazd pojazdem na przejazd kolejowo-drogowy może zakończyć się wypadkiem, często nawet ze skutkiem śmiertelnym.
- O tym, że nie wolno reagować na żadne prośby o zalogowanie się do konta bankowego, podanie numeru telefonu, hasła jednorazowego lub jakiegokolwiek identyfikatora do banku, wiadomo od dawna. Wciąż natomiast brakuje niektórym czujności w sytuacjach, w których złodziej pojawia się pozornie z dala od naszego konta bankowego.
Wałbrzyscy policjanci prowadzą postępowanie w sprawie oszustwa, którego ofiarą padł 76-letni mieszkaniec miasta. Pokrzywdzony mężczyzna poinformował policjantów, że kilka dni temu otworzył link zamieszczony na stronie internetowej dotyczący możliwości szybkiego zarobku. Warunkiem było wpłacenie kwoty w wysokości 900 zł. Pieniądze te miały następnie same „pracować na siebie”.
Wpłacając blisko tysiąc złotych i wypełniając załączony do informacji formularz kontaktowy, 76-latek „przekazał” swoje podstawowe dane, adres e-mail i nr telefonu. Już po kilku dniach z mężczyzną skontaktował się telefonicznie konsultant, podająca się za przedstawiciela firmy. Rozmówca przedstawił 76-latkowi wizję szybkiego i łatwego zarobku. Przesłał seniorowi link, dzięki któremu – po jego otwarciu przez pokrzywdzonego – uzyskał dostęp do jego komputera. Następnie wykonując polecenia „konsultanta” mężczyzna zalogował się na stronę internetową swego banku.
To wystarczyło, aby oszust „wyczyścił” konto mieszkańcowi Wałbrzycha z ponad 70 tysięcy złotych.
Apelujemy o szczególną ostrożność w kontaktach telefonicznych z osobami proponującymi świadczenie usług finansowych. Bezwzględnie należy zweryfikować tożsamość dzwoniącej osoby. Nie należy również ulegać namowom rozmówcy o zainstalowanie na swoim telefonie, tablecie lub komputerze programu czy aplikacji do zdalnej obsługi urządzenia. Przekazując też swoje dane, umożliwiamy dostęp do kont bankowych oraz możliwość wykonywania na nich operacji finansowych.
Poprzez: dolnoslaska.policja.gov.pl