W Wałbrzychu działa wyjątkowa instytucja – jest nią obserwatorium astronomiczne zlokalizowane na Sobięcinie, a założone przez Siostry Niepokalanki, które prowadzą tu liceum ogólnokształcące. Szkoła ma swoją dobrą markę jako placówka edukacji i wychowania, a teraz stała się jeszcze bardziej znana za sprawą plebiscytu Radia Wrocław TOP5.
Okazało się, że najnowszym notowaniu TOP5 dolnośląskich obserwatoriów astronomicznych, to wałbrzyski punkt sięgania w kosmiczne sfery wygrał w ocenie radiosłuchaczy nawet z podobną instalacją działającą we Wrocławiu pod auspicjami Uniwersytetu Wrocławskiego. Obserwatorium astronomiczne w Wałbrzychu chętnie odwiedzają astronomowie-amatorzy. (…) Na wykłady przyjeżdżają też uczniowie innych szkół czy seniorzy. W poszczególnych miesiącach roku goście uczą się rozpoznawać gwiazdozbiory, odnajdować gromady gwiazd, odróżniać planety od innych obiektów, czy obserwować przeloty Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Mogą także robić zdjęcia nocnego nieba – czytamy w opisie opublikowanym przez Radio Wrocław.
Pomysłodawczynią i animatorką budowy oraz działalności obserwatorium astronomicznego w Wałbrzychu jest dyrektor szkoły siostra Dorotea Milewska. Zrealizowany w 2017 r. projekt zakładał powstanie obserwatorium astronomicznego zasilanego z ogniw fotowoltaicznych (oświetlenie) oraz zagospodarowanie terenów przylegających do obserwatorium. Na wyposażeniu instytucji są między innymi cztery teleskopy Newtona SKY-WATCHER BKP 15075 EQ3-2 oraz dwa teleskopy słoneczne: CORONADO PST 40/400. Szczyt budynku to otwierana kopuła, przez którą można prowadzić obserwację gwiazd i słońca w porze dziennej. Można tu oglądać ekspozycję łączącą astronomie z ekologią, z której uczniowie i goście placówki dowiadują się jak odzyskiwać ciepło i energię elektryczną z promieniowania słonecznego lub poznają zasady działania pomp ciepła. Budowa została sfinansowana dzięki indywidualnym ofiarodawcom. Siostra Dorotea prowadzi wykłady i wspólne obserwacje, w których uczestniczą nie tylko uczennice szkoły. Na wykłady przyjeżdżają też uczniowie innych szkół, czy seniorzy. W ostatnim czasie placówka podpisała umowę o współpracy patronackiej z Wydziałem Geoinżynierii, Górnictwa i Geologii Politechniki Wrocławskiej.
Przy obserwatorium powstał labirynt odzwierciedlający układ słoneczny. Ścieżki labiryntu mają kształt współśrodkowych okręgów, które wyznaczą orbity ośmiu planet. W labiryncie są umieszczone planety wykonane w odpowiedniej skali oraz tablice z najważniejszymi informacjami i fotografiami. W centrum labiryntu jest Słońce.
Prywatne Liceum Sióstr Niepokalanek w Wałbrzychu im. Bł. Marceliny Darowskiej prowadzi edukację w klasach:
- matematyczno-przyrodniczej – z profilem na studiowanie między innymi medycyny i ratownictwa medycznego, pielęgniarstwa, weterynarii, fizjoterapii, dietetyki, farmacji i kosmetologii;
- humanistyczno-językowej – po której najbliżej jest do studiów wyższych w zakresie prawa, historii, bezpieczeństwa wewnętrznego, dziennikarstwa, dyplomacji, filologii, archeologii, psychologii i pedagogiki;
- menadżersko-biznesowej – po której można studiować m.in. bankowość i doradztwo finansowe, bezpieczeństwo międzynarodowe, matematykę, inwestycje finansowe, ekonomię, ochronę środowiska, turystykę;
- matematyczno-informatyczną – nakierowaną na studia z zakresu informatyki, architektury, ekonomii, prawa, logistyki i zarządzania.
Foto: walbrzych.niepokalanki.pl