Rozpoczął się cykl regionalnych konferencji i spotkań z przedsiębiorcami, którzy otrzymali wsparcie w ramach tarczy antykryzysowej. Jedno z pierwszych takich spotkań odbyło się wczoraj w Jaworzynie Śląskiej.

Gościem i zarazem animatorem konferencji była Marlena Maląg – minister rodziny, pracy i polityki społecznej, a gospodarzem burmistrz Jaworzyny Śląskiej Grzegorz Grzegorzewicz. Miejscem rozmów były Zakłady Porcelany Stołowej „Karolina”, gdzie członkowie zarządu Józef Dziedzic i Grzegorz Mechla zaprezentowali proces produkcji porcelany, natomiast goście podkreślali doskonałą jakość wyprodukowanych produktów i wielość ciekawych fasonów. Uczestnikami konferencji byli m.in. wiceminister klimatu Ireneusz Zyska, wicewojewoda dolnośląski Jarosław Kresa, poseł na Sejm RP Marcin Gwóźdź oraz radna wojewódzka Ewelina Szydłowska. Tego samego dnia minister Marlena Maląg o działaniu tarczy antykryzysowej rozmawiała jeszcze z załogą dzierżoniowskiej spółki „Libra” prowadzącą działalność w zakresie technologii klejenia i uszczelniania.

We Wrocławiu odbyły się ponadto robocze spotkania z wojewodą dolnośląskim Jarosławem Obremskim oraz z dyrekcją i pracownikami Wojewódzkiego Urzędu Pracy. W takcie poszczególnych spotkań podsumowujemy realizację wsparcia z tarczy antykryzysowej w województwach, a także rozmawiamy z przedstawicielami firm na temat pomocy, jaką otrzymują oraz bieżącej sytuacji i ich potrzeb. Spotykamy się również z wojewodami. Chcemy bliżej przyjrzeć się sytuacji w regionach – podsumowała minister Marlena Maląg.

Pandemia koronawirusa spowodowała, że wiele firm myślało o redukcji zespołów. Wsparcie z rządowego programu „Tarcza antykryzysowa” umożliwiło nie tylko utrzymanie obecnego zatrudnienia, ale także rozpoczęcie procesów inwestycyjnych – mówił podczas briefingu dla mediów wojewoda dolnośląski Jarosław Obremski, który o szczegółach wizyty pani minister mówił także w naszym wczorajszym programie na żywo Studio Fakty.

Na Dolnym Śląsku kwota wsparcia osiągnęła poziom ponad 1,96 mld złotych. Konkretne kwoty przeznaczono na:
  • 596,5 mln zł ze środków Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych na ochronę ponad 143 tys. miejsc pracy,
  • ponad 503 mln zł przyznanych pożyczek dla mikroprzedsiębiorców,
  • prawie 126 mln zł dofinansowania ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego dla firm i organizacji zatrudniających 23,3 tys. osób,
  • prawie 200 mln zł na świadczenia postojowe dla ok. 102,3 tys. osób,
  • ponad 538 mln zł to zwolnienie ze składek ZUS.

Z danych Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej wynika, że z tytułu rożnych instrumentów wsparcia przewidzianych w tarczy antykryzysowej do przedsiębiorców w całej Polsce trafiło już ok. 22,8 mld zł. To realna pomoc na ochronę miejsc pracy. Tarcza daje firmom narzędzia do przetrwania w tym trudnym okresie. Zależy nam na tym, żeby wsparcie trafiało do firm jak najszybciej – powiedziała minister rodziny.

Warto przypomnieć, że w ubiegłym tygodniu, podczas wizyty w Wałbrzychu minister Michał Dworczyk – szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów prezentował skalę oddziaływania Tarczy Finansowej, która tylko w subregionie wałbrzyskim sięgnęła wartości prawie pół miliarda złotych. Wydarzenie to relacjonowaliśmy w naszym serwisie video.

Ważnym punktem wczorajszej wizyty minister Marleny Maląg było podpisanie z wojewodą dolnośląskim umowy partnerskiej w sprawie realizacji projektu „Wsparcie dzieci umieszczonych w pieczy zastępczej w okresie epidemii COVID-19” oraz umów w ramach programów: „Usługi opiekuńcze dla osób niepełnosprawnych” – edycja 2020 i „Opieka wytchnieniowa” – edycja 2020.

foto: 
duw.pl / Facebook: Grzegorz Grzegorzewicz, Jarosław Kresa

Komentarze

Zostaw swój komentarz