Sudeckie Fakty

WIDEO

WYWIAD

BLOGI

SZUKAJ

Brak wyników
Zobacz wszystkie wyniki
6 °c
Wałbrzych
6 ° śr.
7 ° czw.
7 ° pt.
  • AKTUALNOŚCI
  • TWÓJ POWIAT
    • Ząbkowice Śląskie
    • Kłodzko
    • Dzierżoniów
    • Świdnica
    • Wałbrzych
    • Jelenia Góra
  • DZIEJE SIĘ
  • SPORT
  • KULTURA
  • Dolny Śląsk
  • AKTUALNOŚCI
  • TWÓJ POWIAT
    • Ząbkowice Śląskie
    • Kłodzko
    • Dzierżoniów
    • Świdnica
    • Wałbrzych
    • Jelenia Góra
  • DZIEJE SIĘ
  • SPORT
  • KULTURA
  • Dolny Śląsk
Sudeckie Fakty
Home Kłodzko

„Wierni Kościołowi i Polsce” – działalność niepodległościowa duchownych katolickich na Ziemi Kłodzkiej w latach 1945 – 1949 (1)

KK przez KK
31 października 2021
w Kłodzko, BLOGI
0

19 października obchodziliśmy Narodowy Dzień Pamięci Duchownych Niezłomnych. W 2018 roku Sejm uchwalił ustawę ustanawiającą ten dzień jako święto państwowe uchwalone w hołdzie „bohaterom, niezłomnym obrońcom wiary i niepodległej Polski”. Na datę ich upamiętnienia wybrano właśnie 19 października – tego dnia w 1984 roku funkcjonariusze SB uprowadzili księdza Jerzego Popiełuszkę, którego później okrutnie torturowali i zamordowali.

Chciałbym poruszyć – choćby przyczynkowo – temat stosunku władz komunistycznych do Kościoła katolickiego na terenie Ziemi Kłodzkiej w pierwszych latach po zakończeniu wojny. W szczególności zaś celem tego opracowania jest przedstawienie postaci księży katolickich, którzy przybywając na teren kłodzki z różnych obszarów Polski, a w większości z archidiecezji lwowskiej, podejmowali trud pracy duszpasterskiej wśród napływowej ludności.

Od samego początku stali się oni obiektem ataku ze strony nowotworzonego reżimu komunistycznego. Z racji braku kompleksowych opracowań naukowych oraz niezbyt licznych źródeł o charakterze regionalnym dotyczącym tej tematyki, artykuł ma charakter wstępu do dyskusji oraz dalszych poszukiwań. Zakres czasowy natomiast obejmuje lata 1945-1949, skupiając się gównie na okresie pierwszych lat powojennych i eksponuje zagadnienie współpracy księży kłodzkich z działającym na tym terenie powojennym podziemiem niepodległościowym, a w szczególności kłodzkim rejonem Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”, jak również legalnej opozycji organizowanej w ramach PSL.

Uroczystość poświęcenia sztandaru PSL w Międzylesiu (2 lutego 1946 r.)

Organizacja Kościoła na ziemiach zachodnich rozpoczęła się 15 sierpnia 1945 r., kiedy to kard. Hlond wręczył w Poznaniu dekrety nominacyjne nowym administratorom pięciu nowych diecezji. Administratorzy przystąpili niezwłocznie do obsadzania nowych stanowisk w kuriach, dekanatach i parafiach. Już w 1946 r. cała polska organizacja kościelna na ziemiach zachodnich byłą ukonstytuowana. Duchowieństwo z biskupstwa lwowskiego, pińskiego i wileńskiego zasiliło Kościół w nowych prowincjach[1].

W momencie dojścia do władzy komuniści byli zmuszeni uznać istnienie Kościoła katolickiego jako samodzielnej instytucji religijnej. Od samego początku instalowania się aparatu komunistycznego w Polsce, władze nastawione były na walkę z Kościołem. Jednakże świadomość wpływów Kościoła w polskim społeczeństwie zmuszała ich do działań oględnych i stopniowych.

Metody walki komunistów i rządu PRL z Kościołem w Polsce można podzielić na kilka odrębnych kierunków działań: 1. Oddzielenie państwa od Kościoła; 2. Tworzenie barier między społeczeństwem a Kościołem; 3. Anarchizowanie i deprawowanie kleru, zwłaszcza przez antagonizowanie niższego duchowieństwa z hierarchią; 4. Separowanie Episkopatu Polski od Stolicy Apostolskiej[2]. W związku z realizacją tych zamierzeń władze państwowe zaczęły wydawać akty prawne, które wyraźnie sygnalizowały wolę realizowania przez komunistów idei rozdziału Kościoła od państwa, czyli miały oznaczać wyeliminowanie wpływów Kościoła i pierwiastków religijnych z życia publiczne i nadanie państwu charakteru ateistycznego. M.in. w dekrecie o aktach stanu cywilnego wprowadzono śluby cywilne i możliwość sądowego rozwiązania małżeństwa. A także próbowano zastąpić chrzest i pogrzeb poprzez rejestrację urodzin połączona z nadaniem imienia także pogrzeb bez kapłana. Zniesiono rubrykę „wyznanie” w księgach ludności i czynności meldunkowych. Wprowadzono dekret o wolności sumienia i wyznania, który stanowił przesłankę laicyzacji prawa karnego. W postępowaniu cywilnym i karnym w miejsce dotychczasowej przysięgi o charakterze religijnym wprowadzono przysięgę o charakterze świeckim. Dotyczyło to również przysięgi wojskowej. Zakazano organizowania zgromadzeń religijnych do celów pozareligijnych[3].

Generalnie należy stwierdzić, że w pierwszych latach Polski Ludowej, między władzami partyjno-rządowymi a Kościołem nie doszło do otwartego konfliktu. Polityka władz była zmienna, ale w porównaniu z późniejszym okresem względnie liberalna. Zaostrzenie kursu antykościelnego zaczęło się zaznaczać już przed wyborami wyznaczonymi na 19 stycznia 1947 r. Wtedy to na dużą skalę rozwinięto agitację oraz terror. Po wyborach, które Kościół jasno określał jako sfałszowane, zaczęto krok po kroku ingerować w autonomię kościelną. Mianowano bez uzgodnienia z ordynariuszami kapelanów wojskowych, konfiskowano kościelne drukarnie, utrudniano katechetą nauczanie religii w szkołach. W szkołach zawodowych zmniejszono ilość godzin religii. Dyskryminowano katechetów zatrudniając ich na gorszych warunkach niż nauczycieli. Za pomocą pogróżek i szykan prowadzono akcję zastraszania rodziców, by zniechęcić ich do posyłania dzieci do szkół kościelnych i ogólnie ograniczano na różne sposoby działalność młodzieżowych stowarzyszeń wyznaniowych[4].

Jeszcze ostrzejszy kurs władze państwowe przybrały w następnych latach. Tworzono liczne organizacje komunizujących, tzw. „księży patriotów”, zmuszając szantażem i groźbą wstępowanie do nich. Opornych zawieszano w pracy katechetycznej lub przenoszono. Skonfiskowano mienie organizacji „Caritas”. Likwidowano wydawnictwa i tytuły prasowe. Mimo podpisania w 1950 r.  już pod jurysdykcją Prymasa Stefana Wyszyńskiego „Porozumienia między państwem a Kościołem”, działania zmierzające do zdegradowania roli władzy duchownej nie ustawały, a wręcz przybierały na sile. Sprawą najbardziej zapalną okazała się administracja kościelna na Ziemiach Zachodnich. Liczne były metody nękania hierarchii kościelnej, wywierania nacisków, kompromitowania w oczach społeczeństwa. Przeprowadzano sfingowane procesy księży oraz biskupów. Wielu księży znalazło się pod nadzorem milicji, było skazanych i więzionych, jak również pozbawianych życia. Propagandowe preteksty do szykanowania i ograniczania swobody były wszędzie podobne – oskarżenie o współprace z imperialistami, z obcym wywiadem, defraudację walut itp.

Całością działań administracyjnych przeciw Kościołowi kierował nowo utworzony Urząd ds. Wyznań, który był nieformalną przybudówką Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego do walki z Kościołem.  Ogólnie poprzez swoje działania represyjne wobec Kościoła w Polsce w latach 1945 – 1953 władza komunistyczna doprowadziła do: pozbawienia życia 37 księży, zesłania 350, uwięzienia 700 kapłanów, wypędzenia 500, zamordowania 54 zakonników, po kilkuset zakonników było zesłanych czy wypędzonych z kraju[5].

Pierwsi polscy księża trafiają na Ziemie Kłodzka już latem 1945. W dużej mierze pochodzą oni z archidiecezji lwowskiej. Jeden pionierów duszpasterstwa na tym terenie tak opisuje te pierwsze dni: Przybyłem tu w sierpniu 1945 r. Praca niełatwa i ponad siły. Polacy dowiedziawszy się, że jest jeden ksiądz polski w Kłodzku, a drugi w Polanicy, zasypywali prośbami: Prosimy przyjechać, wyspowiadać nas i nasze dzieci, bo już dawno nie mieliśmy okazji załatwić z Bogiem naszych rachunków… Prosimy przyjechać, ochrzcić nasze dzieci…Prosimy przyjechać, bo młode pary czekają na błogosławieństwo polskiego kapłana… A pogrzeby? Przecież nie chcemy, by nas chowano w niepoświęconej ziemi i bez kapłana! A jakie prośby o naukę religii dla dzieci! Szpitale często wołały kapłana na prośbę chorych. Na ile części trzeba by się podzielić, by wszystkim usłużyć? My obaj polscy księża nie mieliśmy po prostu czasu ani jeść, ani spać[6].

Odnosząc się do postaw kapłanów wobec nowotworzonej na Ziemi Kłodzkiej instytucji władzy komunistycznej, można stwierdzić, iż wielu księży miało stosunek nieprzychylny i wypowiadało się negatywnie o komunizmie, przestrzegało też przed wstępowaniem do organizacji komunistycznych, zwłaszcza młodzież. Duchowni byli też negatywnie nastawieni do prowadzonej przez komunistów polityki wobec wsi. Władze obawiały się ich wpływu na ludność, zwłaszcza chłopów przywiązanych do tradycji. Starosta bystrzycki w sprawozdaniu za drugi kwartał 1948 r. pisze: Ludność tut. Powiatu przeważnie katolicka znajduje się na tut. terenie pod wpływem duchowieństwa. Duchowieństwo zaś nie ogranicza się tylko w nauczaniu prawd wiary, ale bardzo często ambony służą im jako parawan do wygłaszania mów przeciwko partią politycznym starając się zjednać jak najwięcej młodzieży i wciągnąć do stowarzyszeń religijnych[7].

Za szczególnie wrogo ustosunkowanych do władz uznawano księży z Bystrzycy, Gorzanowa, Jaszkowej Dolnej, Ścinawki Średniej (Ks. Deja), Kłodzka, Kudowy i Nowej Rudy. Szef UB, Świderski, na posiedzeniach partyjnych, wskazywał 6 księży, prowadzących w Kłodzku, Kudowie i Nowej Rudzie, działalność którą określił jako „wrogą”. Informował również, że w kłodzkim Liceum Pedagogicznym istnieje „głęboko zakonspirowana” sodalicja mariańska. Jej członkowie przenikają do ZMP i innych organizacji młodzieżowych i tam działają w duchu antykomunistycznym. Natomiast w gminie Jaszkowa Dolna sodalicja mariańska miał liczyć 600 – 700 członkiń[8].

Uważnie analizowano wygłaszane przez duchownych kazania. Ich treść poznawano za pośrednictwem informacji przekazanych przez zwerbowanych wśród wiernych konfidentów. Oto jeden z przykładów takiego donosu: Ks. Kulpa[9] w Bystrzycy oświadczył na kazaniu […] dziś dużo się mówi, że nie walczymy z kościołem, a w rzeczywistości jest inaczej, ponieważ kościół nasz mówi prawdę w oczy, to zarzuca mu się politykowanie, a taki kapłan, który mówi prawdę, to wędruje do więzienia. Zaprawdę powiadam wam, będą jeszcze gorsze chwile dla Kościoła, bo nawet dzieci wasze zapominają już o religii, a gdy kapłan da naganę dziecku, to niektórzy mu chcą za to proces wytoczyć o maltretowanie dzieci w szkole[10].

Donos do PZPR na jezuitę ojca Juliana Bolka

Od 1949 r. represje wobec Kościoła znacznie się nasiliły. Jeden z prominentnych działaczy KP PZPR w Kłodzku, Bartosz referował, iż po likwidacji polskiego podziemia niepodległościowego przeciwnikiem partii jest teraz duchowieństwo katolickie.

Mówił, że na terenie powiatu pojawiła się cała masa księży i zakonników z całej Polski robiących rozkładową robotę[11]. Metodami walki władzy z Kościołem, prowadzonej na Ziemi Kłodzkiej były – jak i w całym kraju – inwigilacja i represje (z wypadkami aresztowań włącznie, vide sprawa ks. Śmietany z Bystrzycy Kłodzkiej, o czym pisałem już wcześniej), utrudnianie działalności poprzez likwidację charytatywnych i środowiskowych organizacji katolickich, ograniczanie procesji i pielgrzymek.

W życiu publicznym pojawiła się prymitywna propaganda antykościelna, szczególnie w szkołach, a jaj głównym motorem były komunistyczne przybudówki młodzieżowe tj. ZMP. Przykładowo w Kłodzku doszło do manifestacyjnego zdejmowania krzyży i bezczeszczenia, inspirowanego przez aktywistę ZMP (ukaranego zresztą później za to za prowokowanie reszty młodzieży).

Władze uderzały też we wspólnoty zakonne zwłaszcza żeńskie[12]. W 1949 r. na terenie Ziemi Kłodzkiej funkcjonowało 35 kościołów w 28 parafiach. Posługę pełniło 45 księży w tym 4 autochtonów. 5 księży prowadziło katechizację. Ponadto Kościół był w posiadaniu 111 ha gruntów, żłobka w Polanicy oraz Małego Seminarium w Dusznikach-Zdroju. Jeżeli chodzi o stan zakonny, służbę pełniło 289 zakonnic i zakonników, w tym 81 autochtonów. W organizacjach przykościelnych zaangażowane było ponad 1200 osób (Sodalicja, K.S.M., Żywy Różaniec, Caritas)[13].

Po 1949 r. wielu księży opuściło teren Ziemi Kłodzkiej, szczególnie tych, których nieprzychylnie ustosunkowana do aparatu komunistycznego. Zwłaszcza, iż po praktycznie całkowitej likwidacji podziemia niepodległościowego, a w szczególności kłodzkiego rejonu WiN, w toku prowadzonych śledztw okazywało się, że jego członkowie w większości współpracowali z księżmi katolickimi.

W zeznaniach padały konkretne nazwiska kapłanów. Było to impulsem do podjęcia działań represyjnych wobec tych duchownych. Działania te podejmowane były w szczególności przez Powiatowy Urząd Bezpieczeństwa, który posiadał w tym celu specjalnie wydzielony referat V.

Grzegorz Palko

Kłodzko 19 listopada 2021
JUTRO DOKOŃCZENIE: „Nic nie mogło złamać ich wiary”
Tagi: KościółRzeczpospolita Polskaedukacjaspołeczeństwo
UdostępnijUdostępnij
Poprzedni wpis

Wspomnienie zmarłych w 2021 roku

Następny wpis

„Nic nie mogło złamać ich wiary” – działalność niepodległościowa duchownych katolickich na Ziemi Kłodzkiej w latach 1945 – 1949 (2)

Następny wpis

„Nic nie mogło złamać ich wiary” – działalność niepodległościowa duchownych katolickich na Ziemi Kłodzkiej w latach 1945 – 1949 (2)

Dodaj komentarz Anuluj pisanie odpowiedzi

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz jeszcze

  • Popularne
  • Komentowane
  • Najnowsze

Wolność

12 lipca 2020

Madonna Millenijna w Mieście Cudów [FOTO ALBUM]

20 kwietnia 2016
Łączenie sił na rzecz

Łączenie sił na rzecz transformacji energetycznej regionu

3 lipca 2025
Nowe personalia w diecezji świdnickiej

W diecezji świdnickiej nowi proboszczowie i wikariusze – LISTA wszystkich zmian

15 czerwca 2023
Muzyka przybliża do sacrum

Muzyka przybliża do sacrum – zaproszenie na koncert

4 lipca 2025
Wakacje pełne przygód

Wakacje pełne przygód – są jeszcze miejsca na Kopalniane Ekspedycje

4 lipca 2025
Adam Maciejczyk Chcemy przełamywać

Adam Maciejczyk: „Chcemy przełamywać bariery. Nie tylko bólu…”

4 lipca 2025
Zmierzą się wojska pruskie

Zmierzą się wojska pruskie i austriackie – sobota w Burkatowie

4 lipca 2025

Reklama

Timcatering.pl

Ostatnie aktualności

Muzyka przybliża do sacrum
Wałbrzych

Muzyka przybliża do sacrum – zaproszenie na koncert

4 lipca 2025
Wakacje pełne przygód
Wałbrzych

Wakacje pełne przygód – są jeszcze miejsca na Kopalniane Ekspedycje

4 lipca 2025
Adam Maciejczyk Chcemy przełamywać
Dolny Śląsk

Adam Maciejczyk: „Chcemy przełamywać bariery. Nie tylko bólu…”

4 lipca 2025
Zmierzą się wojska pruskie
Świdnica

Zmierzą się wojska pruskie i austriackie – sobota w Burkatowie

4 lipca 2025
Łączenie sił na rzecz
Dolny Śląsk

Łączenie sił na rzecz transformacji energetycznej regionu

3 lipca 2025
Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” dla Zespołu Pieśni i Tańca „Wałbrzych”
Wałbrzych

Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” dla Zespołu Pieśni i Tańca „Wałbrzych”

3 lipca 2025

SudeckieFakty.pl - wiarygodne informacje obejmujące powiaty: wałbrzyski, świdnicki, dzierżoniowski, ząbkowicki i kłodzki, jeleniogórskie oraz Dolny Śląsk. Sprawdzone fakty i wyraziste opinie.

Polityka Prywatności

sudeckiefakty

Nieskrywana spontaniczność i nieudawana naturaln Nieskrywana spontaniczność i nieudawana naturalność zamieniają kilkadziesiąt minut w roku w pasmo ciepłych ekspresji niesionych aurą słów, które nigdy nie pozostawiają publiczności obojętną.
➡️ https://sudeckiefakty.pl/milosc-jest-zadomowieniem-i-niejedno-ma-imie-foto/ 
#miłość #muzyka #poezja #śpiew #recytacja #koncert #miłośćniejednomaimię #ząbkowiceŚląskie
Budynek Szkoły Podstawowej oraz przedszkola w Psz Budynek Szkoły Podstawowej oraz przedszkola w Pszennie już wkrótce doczeka się termomodernizacji oraz poprawy efektywności energetycznej.
➡️ https://sudeckiefakty.pl/budynki-oswiaty-z-lepsza-efektywnoscia-energetyczna-w-pszennie-to-bardzo-konkretna-sprawa/
#inwestycja #edukacja #ekologia #termomodernizacja #pszenno #gminaświdnica
Pasje dolnośląskich policjantów przybierają różne formy, a ich spektrum jest bardzo szerokie. Począwszy od sportów drużynowych, bieganie, strzelectwo na sportach ekstremalnych skończywszy.
➡️ https://sudeckiefakty.pl/zdobyl-najwyzszy-szczyt-afryki-polnocnej-jebel-toubkal-niesamowity-wyczyn-policjanta-z-klodzka/ 
#wspinaczka #wspinaczkagórska #wspinaczkawysokogórska #jebeltoubkal #policjant #pasjonat #himalaista #kłodzko
78 lat temu – 19 lutego 1947 roku – na mocy wy 78 lat temu – 19 lutego 1947 roku – na mocy wyroku komunistycznego sądu, w dzierżoniowskim więzieniu stracony został żołnierz Armii Krajowej Mieczysław Jeruzalski.
➡️ https://sudeckiefakty.pl/mial-20-lat-gdy-zamordowany-zostal-na-podstawie-wyroku-komunistycznego-sadu-sp-mieczyslaw-jeruzalski/ 
#armiakrajowa #ak #żolnierz #żołnierzewyklęci #zbrodniekomunistyczne #zbrodniesądoweprl #cześćichwałabohaterom #wiecznapamięćpoległym
Wyobraź sobie lot balonem, który nagle zaczyna s Wyobraź sobie lot balonem, który nagle zaczyna się podnosić… Niżej widać już tylko chmury. Wyobraź sobie rejs okrętem podwodnym, który niespodziewanie bardzo się zanurza… Peryskop nie sięga już lustra wody, aby ujrzeć niebo. Nie zastanawiasz się, co będzie dalej? Może jednak wolisz wiedzieć, co się wydarzy?
➡️ https://sudeckiefakty.pl/wartosci-leki-nadzieje-uciechy-pojda-na-wysypisko-ai-moze-zawladnac-czlowiekiem/
#sztucznainteligencja #ai #technologiecyfrowe #ryzyka #szanse #inteligencjaczłowieka #człowiek #aieksploracja #andrzejzybertowicz #dobraksiążka #bliżejsłowa
Burmistrz Złotego Stoku Grażyna Orczyk i Barda M Burmistrz Złotego Stoku Grażyna Orczyk i Barda Marta, jako przedstawicielki inicjatywny Lokalnej Organizacji Turystycznej „Dolny Śląsk poza utartym szlakiem”, prezentowały dzisiaj zamierzenia dotyczące szans na ożywienie branży turystycznej po powodzi.
➡️ https://sudeckiefakty.pl/plan-na-dolny-slask-poza-utartym-szlakiem-rozmowa-w-palacu-marianny-oranskiej/
#turystyka #ziemiakłodzka #ziemiaząbkowicka #złotystok #bardo #kamieniecząbkowicki #pałacmariannyorańskiej #atrakcjeturystyczne #produktturystyczny
Muzyka przybliża do sacrum

Muzyka przybliża do sacrum – zaproszenie na koncert

4 lipca 2025
Wakacje pełne przygód

Wakacje pełne przygód – są jeszcze miejsca na Kopalniane Ekspedycje

4 lipca 2025
Adam Maciejczyk Chcemy przełamywać

Adam Maciejczyk: „Chcemy przełamywać bariery. Nie tylko bólu…”

4 lipca 2025
Brak wyników
Zobacz wszystkie wyniki
  • AKTUALNOŚCI
  • TWÓJ POWIAT
    • Ząbkowice Śląskie
    • Kłodzko
    • Dzierżoniów
    • Świdnica
    • Wałbrzych
    • Jelenia Góra
  • DZIEJE SIĘ
  • SPORT
  • KULTURA
  • Dolny Śląsk

© 2022 SudeckieFakty.pl

Po zapoznaniu się z niniejszą informacją, poprzez kliknięcie na „Przejdź do serwisu” lub zamknięcie tego okna zgadzasz się na to, aby Twoje dane osobowe były przetwarzane
w taki sposób jaki został omówiony w regulaminie oraz niniejszej polityce (https://sudeckiefakty.pl/cookies)

PRZEJDŹ DO SERWISU
Manage consent

Privacy Overview

This website uses cookies to improve your experience while you navigate through the website. Out of these, the cookies that are categorized as necessary are stored on your browser as they are essential for the working of basic functionalities of the website. We also use third-party cookies that help us analyze and understand how you use this website. These cookies will be stored in your browser only with your consent. You also have the option to opt-out of these cookies. But opting out of some of these cookies may affect your browsing experience.
Necessary
Always Enabled
Necessary cookies are absolutely essential for the website to function properly. This category only includes cookies that ensures basic functionalities and security features of the website. These cookies do not store any personal information.
Non-necessary
Any cookies that may not be particularly necessary for the website to function and is used specifically to collect user personal data via analytics, ads, other embedded contents are termed as non-necessary cookies. It is mandatory to procure user consent prior to running these cookies on your website.
SAVE & ACCEPT